image

Чи розуміється влада Закарпаття в тому, як врятувати аеропорт в Ужгороді

Інколи заяви представників влади Закарпаття щодо порятунку аеропорту "Ужгород" викликають подив через некомпетентність

Аеропорт "Ужгород" вже рік як мертвий і для його відновлення потрібна технічна сертифікація згідно умов Євросоюзу. 

Якщо відновити хронологію смерті аеропорту «Ужгород», то цього року все відбувалося у такій послідовності. Ще в середині лютого аеропорт   закрили через недотримання правил безпеки. Але на початку березня він   знову відкрився і обласна влада влила в аеропорт чергові 57 мільйонів гривень. 

Аеропорт обслуговував всього один рейс: Ужгород-Київ та й то не щодня. Але з 6 червня  польоти знову припинилися. Влада області переконувала, що всерез нерентабельність, однак, згодом стало відомо, що окрім того  припинилася дія угоди між Україною та Словаччиною щодо обслуговування польотів наших літаків над територією Словаччини, а літаки в аеропорт «Ужгород» при зльоті та посадці перетинають повітряний простір сусідньої держави.

Для влади Закарпаття дійсно є важливим відновити аеропорт. Це престиж і потенційне залучення туристичних інвестицій. Але час від часу представники закарпатської влади видають в ефір дивні некомпетентні заяви.

Пригадується, коли голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль обнадіював закарпатців тим, що аеропорт "Ужгород" можуть відновити словаки, а власне аеропорт "Кошице" і... компанія "Австрійські авіалінії".

І це при тому, що аеропорт "Кошице" не має операторських функцій і взагалі належить Віденському аеропорту. Тим не менше, представники аеропорту "Кошице" були в Ужгороді, але це був виключно ознайомчий візит і словаки мали на меті встановити певні партнерські стосунки.

І ось вчора ще одну некомпетентну заяву з присмаком сенсації оголосив голова Закарпатської облради Михайло Рівіс, сказавши, що аеропорт "Ужгород" може взяти в оренду відома лоу-кост угорська авіакомпанія WIZZ AIR.

“Ми їдемо в Дебрецен для того, щоб запропонувати угорської Wizz Air взяти в оренду наш аеропорт. Ідея полягає в тому, що у них оператор аеропорту Дебрецен вже сертифікований EASA і, фактично, ми не будемо мати проблем із сертифікацією оператора. Ми поставимо європейського сертифікованого оператора і розблокуємо цю систему. Якщо наші колеги (з Києва) не хочуть допомагати нам, ми змушені проситися до найближчих сусідів “, – заявив Михайло Рівіс.

І це при тому, що WIZZ AIR не є оператором і не може займатися технічною організацією дозволів на польоти.

Напевно, голова ОДА Геннадій Москаль таки почав розбиратися в проблемі і виправив свого колегу з облради, оприлюднивши нарешті головну проблему в затримці відновлення польотів. Москаль оприлюднив лист від Європейського агентства з питань авіаційної безпеки (EASA), яке наголошує, що відновлення нормальної роботи Міжнародного аеропорту «Ужгород» можливе тільки у випадку відповідності обладнання «Украероруху», що обслуговує аеропорт, європейським нормам. Але "Украерорух" не рухається, вибачте за тавтологію.

"Переговори з цього питання EASA веде з «Украерорухом» ще з 2012 року, – зазначає Москаль. – За цей час можна було зробити масу роботи й привести обладнання до європейських норм, але чомусь досі нічого не зроблено. Нам тільки весь час обіцяють допомогти, ми вкладаємо в модернізацію аеропорту обласні кошти, а тепер з’ясовується, що за 5 років «Украерорух» нічого не зробив".

Все дуже просто, відновити технічні умови під стандарти Євросоюзу для маленького аеропорту - дуже дороге задоволення. При нинішній ситуації ці кошти ніхто не виділить. тут потрібні інвестиції. Але інвестиції вкладають лише туди, де згодом буде комерційна віддача. Хтось може скласти бізнес-план для потенційних інвесторів, яким би можна було показати, що аеропорт після відкриття може заробити гроші і піти згодом в прибуток? Які ж це повинні бути аргументи, якщо протягом багатьох років аеропорт ніколи не був прибутковим і лише висмоктував гроші з бюджету?

Але таки є один шанс. Це обіцянка міністра інфраструктури Володимира Омеляна. Він був у нас в листопаді минулого року і пообіцяв, що уряд відновить роботу аеропорту. Геннадію Москалю потрібно постійно нагадувати міністру про обіцянку, поки йому не стане соромно. Якщо стане.

Василь Поляк для Prozak.info

ЧитайтеЧому закарпатська влада намагається врятувати аеропорт в Ужгороді.

 

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com