image

Чому Москаль сам перейменував ужгородські вулиці

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, не дочекавшись рішення Ужгородської міської ради, сам перейменував вулиці Ужгорода в рамках вступу в дію закону про декомунізацію

Для Геннадія Москаля це черговий піар. Вся Україна тішилася з того, як Москаль на Тячівщині перейменував вулицю Леніна на вулицю Джона Леннона, хоча селяни були проти такого перейменування. Але у випадку з Ужгородом Геннадій Геннадійович явно перестарався. 

Ось повідомлення прес-служби Закарпатської ОДА щодо наказу Геннадія Москаля про перейменування вулиць:

У рамках Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону їхньої символіки" голова ОДА Геннадій Москаль підписав чергове розпорядження про перейменування вулиць. Цього разу -- в обласному центрі Закарпаття.
Згідно з документом, вулицю Белінського в Ужгороді перейменовано на вулицю Вілмоша Ковача (відомий угорський закарпатський письменник і перекладач, тривалий час жив і працював в Ужгороді у видавництві «Карпати»).
Вулицю Благоєва в Ужгороді – на вулицю Федора Потушняка (закарпатський письменник, науковець-етнограф. Похований в Ужгороді).
Вулицю Боженка в Ужгороді – на вулицю Володимира Гошовського (український фольклорист, етномузиколог, засновник кібернетичної етномузикології. Народився й похований в Ужгороді).
Вулицю Івана Ваша в Ужгороді – на вулицю Василя Балога (капітан, командир артилерійської батареї 128-ї гірсько-піхотної бригади. Загинув у липні 2014 року в результаті ракетно-артилерійського обстрілу  на Луганщині. Похований в Ужгороді на Пагорбі Слави).
Вулицю Галана в Ужгороді – на вулицю Героїв Крут.
Вулицю Колгоспну в Ужгороді – на вулицю Юрія Біровчака (навідник 53-ої механізованої бригади Збройних сил України. Загинув у листопаді 2015 року на Донеччині, похований в Ужгороді).
Вулицю Котовського в Ужгороді – на вулицю Дмитра Георгієва (капітан 128-ї гірсько-піхотної бригади. Загинув у липні 2014 року в бою на Луганщині, похований в Ужгороді на Пагорбі Слави).
Вулицю С.Лазо в Ужгороді – на вулицю Кароя Мейсароша (перший історик Ужгорода, в 1861 році видав книгу "Історія Ужгорода від найдавніших часів до сьогодні").
Вулицю І.Мондока в Ужгороді – на вулицю Олександра Капуша (старший солдат розвідувального взводу 128-ї гірсько-піхотної бригади. Загинув у лютому 2015 року в результаті ракетно-артилерійського обстрілу біля смт Чорнухине Луганської області, похований в Ужгороді на Пагорбі Слави).
Вулицю Пархоменка в Ужгороді – на вулицю Степана Добоша (один із засновників і перший ректор Ужгородського університету).
Вулицю Паризької Комуни в Ужгороді – на вулицю Сергія Мартина (механік-водій військової частини 1778. Загинув у червні 2014 року в бою біля смт Металіст на Луганщині, похований в Ужгороді на Пагорбі Слави).
Вулицю Сидоряка в Ужгороді – на вулицю Івана Ірлявського (поет, журналіст, громадський діяч, один із активних творців Карпатської України, розстріляний у Бабиному Яру у 1942 році).
Вулицю Тельмана в Ужгороді – на вулицю Андрія Палая (солдат навідник роти вогневої підготовки 128-ї гірсько-піхотної бригади. Загинув у лютому 2015 року в результаті ракетно-артилерійського обстрілу  поблизу Дебальцева на Донеччині, похований в Ужгороді на Пагорбі Слави).
Вулицю П.Терека в Ужгороді – на вулицю Ігоря Розлуцького (водій-санітар медичної роти 128-ї гірсько-піхотної бригади. Загинув у листопаді 2014 року біля Станиці Луганської, похований в Ужгороді на Пагорбі Слави).
Вулицю Ватутіна в Ужгороді – на вулицю Івана Фірцака (закарпатський борець, боєць вільного стилю, у 1928 році визнаний найсильнішою людиною планети).
Вулицю Лавріщева в Ужгороді – на вулицю Романа Шухевича (головнокомандувач Української повстанської армії, один із керівників генерального штабу національної оборони Карпатської України).
Вулицю 9 Січня в Ужгороді – на вулицю Січових Стрільців.
Вулицю Островського в Ужгороді – на вулицю Карпатської України.
Вулицю Плеханова в Ужгороді – на вулицю Олександра Попадинця (молодший сержант, командир відділення військової частини А1778.  Загинув у бою внаслідок в червні 2014 року на Луганщині, похований в Ужгороді на Пагорбі Слави).
Вулицю Джамбула в Ужгороді – на вулицю Василя Комендаря (ботанік, доктор біологічних наук, професор УжНУ та "Києво-Могилянської академії", похований в Ужгороді).
Вулицю Локоти в Ужгороді – на вулицю Зореслава (письменник, активний діяч Карпатської України).
Вулицю Ротмана в Ужгороді – на вулицю Василя Вишиваного (справжнє ім'я –  Вільгельм Франц фон Габсбург-Лотрінґен – український військовий діяч, політик, дипломат, поет, австрійський архікнязь династії Габсбургів, полковник Легіону Українських Січових Стрільців).
Вулицю Івана Туряниці в Ужгороді – на вулицю Степана Клочурака (громадсько-політичний діяч, президент Гуцульської республіки 1918-1919 років).
Вулицю Краснодонців в Ужгороді – на вулицю Олександра Блистіва (керівник ОУН у Хусті, поручик Карпатської Січі, командант сотні Хустського коша. Загинув у березні 1939 року в Хустській в’язниці під час окупації Карпатської України військами хортіївської Угорщини).
–  Ужгородська міська влада затягнула з виконанням закону про «декомунізацію» –  не перейменувала вулиці у відведений термін, а на останній сесії знову відклала це питання, –  заявляє Г.Москаль. –  Тому закон виконано моїм розпорядженням. При перейменуванні вулиць враховані пропозиції громадськості, робочої групи при Ужгородській міській раді та рекомендації Науково-дослідного інституту українознавства Міністерства освіти і науки України. Особисто від себе ряд вулиць я перейменував на честь загиблих на Донбасі ужгородців. Усі герої, які пожертвували своїм життям, відстоюючи суверенітет і територіальну цілісність України, мають бути відзначені і увіковічені на належному рівні.

Тобто, голова ОДА вирішив, що якщо міська влада не спромоглася вчасно перейменувати вулиці, то він це може зробити сам. При цьому, Москаль довго не думав, а взяв той проект щодо перемйенування, який був і в міської влади.

А Геннадію Москалю якось було все одно, що міська влада не пішла на огульне перейменування вулиць через те, що хотіла почути думку істориків-експертів та громадськості.

З іншого боку, міська влада зараз не відповідає за перейменування, тому якщо мешканці якоїсь із вулиць будуть незадоволені перейменуванням, то влада міста просто переадресує їхнє невдоволення на кабінет голови Закарпатської ОДА.

З іншого боку, влада міста може у будь який момент перейменувати вже перейменовані Москалем вулиці на сесіях міськради так, як вважає за потрібне.

Ще дещо про декомунізацію вулиць Ужгорода читайте тут.

Читайте також: Москаль так перейменує вулиці в Закарпатті, що людям соромно буде на них жити.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com