image

Чому Закарпаття не стане другим фронтом для України

Навколо мовного питання для нацменшин більше політики та провокацій, ніж здорового глузду

Не варто переказувати хронологію прийняття Закону про освіту та його наслідків. Якщо коротко, то Закон ще на стадії обговорення був підданий критиці з боку деяких країн Євросоюзу і  представників угорської нацменшини Закарпаття. Згодом Верховна Рада його прийняла, а  президент Порошенко підписав. Оточення Порошенка нашіптувало йому, що загроз немає і все пройде гладко. Мовляв, правда на боці України.

Оточення президента прогадало, а самому Порошенку тепер доводиться відбиватися від нападок чиновників з Євросоюзу. Вчора Петро Порошенко мав хорошу  доповідь на засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи. Але вона не спрацювала. Уже сьогодні ПАРЄ ухвалила резолюцію, у якій засудила прийнятий Україною Закон про освіту, сьома стаття якого явно обмежує права нацменшин. На Україну посипалася критика делегатів ПАРЄ від Молдови, Румунії, Угорщини і навіть Естонії. ПАРЄ зобов'язало Україну переглянути закон і привести його до європейських норм. Але у виступах делегатів ПАРЄ було більше емоцій, ніж здорового глузду. Власне, єдине звинувачення, яке має раціональне зерно, це звинувачення в тому, що законотворці України не провели належних консультацій з представниками нацменшин при підготовці Закону про освіту, а головне - Україна спочатку прийняла Закон, а лише потім відправила його на аналіз Венеціанській комісії. А за логікою, повинно було бути все навпаки. 

От і всі проблеми. А все решта - провокації та політика. ЗМІ Росії та їхні сателіти роздмухують істерію навмисно. І в заголовках використовують терміни "Закарпаття - другий фронт для України". А ще ультраправі Угорщини проводять акцію "самоврядність для Закарпаття" і частина угорських політиків виголошують провокативні антиукраїнські лозунги. Що стосується угорських політиків, то для них мовний конфлікт з Україною є виключно хорошим грунтом для передвиборчої агітації, бо наступного року в Угорщині проводяться вибори до парламенту. Зокрема, організаторами акції "Самоврядність для Закарпаття" стали двоє осіб від ультранаціоналістів,  яких нещодавно не пустили в Україну - Крістіна Морвої та Томаш Нодь. Більше того, в Україну вони поїхали також виключно для картинки. Вони чудово знали, що їх не пустять до України, але приїхали сюди і взяли з собою телеоператорів. Ну а потім у них було купа заяв. Все це спрацювало на передвиборчий піар. 

Зрештою, всі ці акції чи провокації не мають сенсу і наслідків. Не потрібно вважати, що деякі угорські провокатори асоціюються з усім угорським народом. Адже у нас так само були провокації. Маргінали від українських націоналістичних партій також то  консульство Угорщини блокували, то  намагалися прорватися на збори угорських педагогів Закарпаття, хоча туди їх ніхто не запрошував. Тобто купка неадекватів намагається привернути до себе увагу. Але ж навряд чи громадяни Угорщини асоціюють з цією купкою всіх українців. 

Тому ніякого фронту не буде. Угорщина є країною НАТО та Євросоюзу. Не потрібно боятися угорських танків, бо це танки НАТО, а українці, як відомо, чекають від НАТО летальної зброї. Тому не варто доводити ситуацію до абсурду. Угорщина наразі є неслухняним членом Євросоюзу, але навряд чи настільки, щоб ставити ультиматуми і шантажувати Європу. Занадто багато ресурсів Євросоюз влив в Угорщину після її вступу в Євросоюз, щоб тепер сваритися. 

Що буде далі? Венеціанська комісія до кінця року винесе рішення щодо нашого Закону про освіту. На 90% зрозуміло, що комісія віднайде у ньому погрішності. Україна, яка так прагне інтеграції до Євросоюзу, внесе всі відповідні правки в Закон, як це сьогодні на засіданні ПАРЄ пообіцяла. І це будуть правки, які задовольнять всіх. А поки що потрібно буде готовим до того, що провокації, гучні антиукраїнські промови деяких закордонних політиків, гнівні публікації у підконтрольній Росії європейській пресі триватимуть. Потрібно не зважати на весь цей мотлох, а вести послідовну дипломатичну боротьбу за свою країну і показати повагу не лише до титульної нації, але й національних меншин. 

Закарпатці все чудово розуміють і для нас національні меншини є тим, чим ми вирізняємося від інших регіонів. Це наша фішка, яка приваблює туристів. Центральна влада могла б не тільки допомогти владі Закарпаття у проведені фестивалів національних меншин, але й навідуватися на ці фестивалі. Це було б добрим дружнім жестом. І якби піар-оточення українського президента було більш креативним, то вони б організували, щоб Петро Порошенко на якомусь фестивалі молодого вина в угорськомовному селі Закарпаття відкрив першу діжку і станцював чардаш, а потім разом з якимось політиком з Угорщини за склянкою того ж таки молодого вина поговорили про добросусідські відносини. Ось це було б справжньою дипломатією і виявом дружби. А поки що доводиться вислуховувати нарікання і самому нарікати.

Степан Форкош для Prozak.info 

 Читайте також:  Якими можуть бути наслідки для угорськомовних шкіл після прийняття Закону про освіту

11 коментарів


 1. Жов 12, 2017 | 21:42

  Цей закон насправді антиросійський, і був прийнятий в контексті війни щоб перевиховати південь та схід. Невже ви думаєте Києву дуже мішають 150 тисяч неукраїномовних угорців? Будапешт це звичайно не цікавить, вони навпаки раді шо в нас війна. А від наших угорців такого не чекав. Очевидно вам пофіг шо в нас війна, ви живете в своєму світі, а шо за перевалом вам наплювати. Не сумнівайтесь, ми вам цього не забудемо, прірва буде зростати..

 2. Жов 12, 2017 | 22:42

  Так так... роздули з мухи слона. вже все пішло на принцип. а якщо розібратися, то все така дурниця насправді. Стільки шуму через закон про освіту, у якому лише одна стаття не подобається меншинам. Просто розібратися у всьому і поправити, щоб всім добре було. Мова ж не про те, що виселити когось кудись чи анексувати щось... а шуму стільки, ніби війну хтось розпочав і зараз розстрілювати всіх будуть...

 3. Жов 12, 2017 | 22:43

  Автор пропонує відкривати бочки вина й танцювати чардаш... на якомусь фестивалі в Закарпатті, в надії - що все минеться й буде добре!

  Навряд чи, особливо після того, як українці та закарпатці які поважають себе - недавно побачили, що "можуть" й хочуть мадяри від України та Закарпаття, зокрема...

  Так було в Криму, так було на Донбасі й таке готують "друзі" України... в Закарпатті! Питання - тільки в часі. Та й мова - не в Законі "Про освіту", зовсім. Останній - просто привід, не більше...

  Думайте земляки: чи хочете в чергове рабство до таких "європецйів"? Не хочете всити українську мову - будете вчити мадярську, румунську чи ще якусь... але, навіть - не русинську...

 4. Жов 13, 2017 | 22:33

  Якщо у тебе є хоч капка інтелекту, то ти не станеш порівнювати ЛНР-ДНР із Закарпаттям. Наслухався тупих пропагандистів і тепер повторюєш за ними як мантру: ЛНР-ДНР, сепаратизм, угорські танки і мамина мама. Очухайся, дурню. Угорщина - це не Росія. Угорщина - це країна Євросоюзу і НАТО. Ти уявляєш, бовдуре, що НАТО почало війну з Україною? З якого такого переляку? Ми ж дружимо з НАТО, проводимо спільні навчання і просимо у них зброю. Чи ти, осле невчений, думаєш, що Угорщина захотіла на когось напасти, то сама собі і нападе і землі відбирати буде? Якщо ти так думаєш, то випий оцту. А наразі Угоршина лікує наших ветеранів АТО та безкоштовно дає можливість відпочити у своїх будинках відпочинку дітям наших фронтовиків. Угорщина першою виступила за відміну віз для українців і виступала за зближення України з ЄС. Аж допоки орки з Верховної Ради України не вирішили, що нацменшини повинні в школах вчитися не на рідній мові.

 5. Жов 13, 2017 | 22:36

  Эй, земляк! Я хочу в рабство к европейцам! Можешь помочь? Или ты как себе это представляешь? )))

 6. Жов 14, 2017 | 11:14

  Уявляє земляк так, шо сидять такі українці в тюрмах. На кожному кайдани. Встають зранку і йдуть на мадярські поля пахати, або на мадярські рудники. По сухарику і склянці води на обід і далі пахати. із заходом сонця знову за грати і в кайдани.

 7. Жов 14, 2017 | 23:24

  Народ, яка не знає минулого - не має майбутнього. Це - аксіома. Публіка, яка ігнорує реальність - крім як на роздачу ярликів та дурних порад, ні на що не годиться. Про повагу, бодай до себе, не кажучи вже до оточуючих - й надіятись не варто...

  Тобто, якби прадіди й діди подивились, як їх нащадки лижуть, фактично гнобителів перших - в трунах би поперевертались. Але сьогодні в трендв - бабло. А останнє дають, як пишуть недалекі... мадяри!

  Натомість, для завоювання когось, на кшалт Росії, яка захопила та анексували Крим - ніхто з цивілізації вже не піде, звичайно. Та й навіщо когось захоплювати, коли закарпатці, наприклад, масово стоять в чергу за Utlevelom, за роботою в Угорщині, чи шукають посередників для... укладення шлюбу з тими ж угорцями...

  Ось такі кайдани, виходять...

  ярликів , бідна на жаль

 8. Жов 15, 2017 | 06:27

  Наша хунта прос р а ла Крым , Донбасс про с рет и Закарпатья .И всё это делают бандеровские националисты, все негативы в стране из-за них. Ярош с Парубиём начали и они ответят за всё! Именно они тройка Тягныбок ,Яценют и боксер раскололи Украину!

 9. Жов 15, 2017 | 10:36

  Как всегда, порошенки начинают с хвоста - при чем здесь закон, если нету учебников, нету специапльно подготовленных преподавателей да много чего нету, что есть в национальных школах в цивилизованных странах. Апеллировать к Будапешту или Бухаресту, что у них нет укр. школ неумно, потому что там нет компактно проживающей укр. общины, а Орбан не будет каждый день возить со всей страны укр. детей, если их родители не хотят иметь хотя бы воскресной школы. Заварили кашу не патриоты, а враги Украины, вот где корень зла.

 10. Жов 15, 2017 | 10:54

  Есть такой народ в Польше - лемки-русины. Их немного, но у них есть школы. Сходила бы туда пани Григорович или хотя бы послала туда своих чинуш познакомиться с системой нац. школы, а потом уже закон бы принимали. В Европе, если есть 6 детей, уже открывают класс. В той же Польше был случай, когда в селе было всего 4 детей-лемков, так там варшавская интеллигенция не нашептывала президенту ликвидировать лемков как нацию, а написали петицию, чтобы своим указомпрезидент разрешил открыть школу с 4 учениками, это же национальная школа. И президент послушался умных людей. А наш президент слушает врагов укр. народа и потому сам становится врагом

 11. Жов 17, 2017 | 08:16

  Проблема не в законі про освіту. Це дійсно можна вирішити все дипломатичним шляхом. Зробить Венеціанська комісія висновки і тоді внесуться правки, якщо є порушення прав меншин. А якщ нема порушення, то все залишиться так, як прийняли. Але, на жаль, прийняття цього закону стало каталізатором для неумісної сварки між двома країнами. При цьому придурків вистачає в обох країнах. Дивно тільки, що агресивні коментарі дають не лише боти , але й відомі політики.

Написати коментар

Loading...
 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Тел.: +38 095 308 8778

  mail.prozak@gmail.com
 • Останні Tweets

 • Фото з Галереї

  • 8
  • 5
  • 20160730_140414
  • 3
  • 7
  • IMAG5687
  • IMAG5464
  • IMAG5498
  • IMG_2095
  • 3
  • IMAG5366
  • IMG_1763
  • 13052532_758525780950616_1153731660_o
  • IMAG5232
  • 19
  • DSC_4952