image

Чому закарпатська влада намагається врятувати безнадійний аеропорт «Ужгород»

Влада Закарпаття все ще сподівається на те, що міжнародний аеропорт «Ужгород» відновить роботу, але шансів мало

Якщо відновити хронологію смерті аеропорту «Ужгород», то цього року все відбувалося у такій послідовності. Ще в середині лютого аеропорт  закрили через недотримання правил безпеки. Але на початку березня він  знову відкрився і обласна влада влила в аеропорт чергові 57 мільйонів гривень. 

Аеропорт обслуговував всього один рейс: Ужгород-Київ та й то не щодня. Але з 6 червня  польоти знову припинилися. Влада області переконувала, що всерез нерентабельність, однак, згодом стало відомо, що окрім того припинилася дія угоди між Україною та Словаччиною щодо обслуговування польотів наших літаків над територією Словаччини, а літаки в аеропорт «Ужгород» при зльоті та посадці перетинають повітряний простір сусідньої держави.

Для влади Закарпаття це питання стало дуже принциповим. Адже головним чином послугами єдиного рейсу на Київ користувалися нардепи від Закарпаття та представники влади. І тим і іншим вартість квитків компенсовувалася державою.

Наприкінці червня прес-служба Закарпатської ОДА розповсюдила прес-реліз про робочу поїздку Геннадія Москаля до Словаччини. «Геннадій Москаль здійснив робочу поїздку в м.Кошице (Словацька Республіка) й зустрівся з керівництвом Кошицького аеропорту, власниками якого є австрійська авіакомпанія. Літаки з аеропорту здійснюють рейси в багато країн світу, в тому числі «Кошице – Київ». Мета двосторонньої зустрічі – відновити авіаперельоти між Ужгородом і Києвом, які останній місяць призупинені через відсутність авіаперевізника.

Словацька сторона із зацікавленням сприйняла пропозицію голови Закарпатської ОДА робити проміжну зупинку рейсу «Кошице – Київ» в Ужгороді. Найближчим часом представники авіакомпанії приїдуть на Закарпаття і оглянуть міжнародний аеропорт Ужгород на предмет можливості відновлення авіасполучення з Києвом», - йшлося в прес-релізі.

Нам здалося, що прес-реліз трошки не коректний і кореспондент видання Prozak.info направив запит у аеропорт Кошице, щоб розібратися з ким саме зустрічався Геннадій Москаль і чи є в компетенції аеропорту Кошице приймати рішення щодо можливість транзитної зупинки в Ужгороді літака Кошице-Київ.

Керівництво аеропорту Кошице нам відповіло, що прес-реліз Закарпатської ОДА дійсно не зовсім коректний. По-перше, аеропорт Кошице належить не австрійський авіакомпанії, а Віденському аеропорту. Москаль дійсно зустрічався з керівником аеропорту Міхаелом Тмеєм. Але аеропорт не є авіакомпанією і не може вести переговори щодо польотів.

По-друге, дійсний рейс Кошице-Київ здійснює авіакомпанія «Чеські авіалінії» і Кошице вже є транзитною зупинкою на рейсі Прага-Київ. Тому навряд чи буде раціональним зупиняти літак після Кошиць ще раз через 100 кілометрів в Ужгороді.

Тим не менше, в аеропорту Кошице нам підтвердили, ще певна зацікавленість в тому, щоб налагодити якусь співпрацю і обговорити питання рейсу з Ужгорода до Києва, є. Попередньо домовлено, що міжнародна делегація навідається до Ужгорода 10-11 серпня для продовження переговорів з цього питання.

А тим часом закарпатська влада невгамовно намагається вирішувати питання відновлення роботи аеропорту тут в Україні.

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль нещодавно знову заявив, що можливість відновлення авіасполучення між Ужгородом і Києвом напряму залежить від економічної ситуації в Україні та купівельної спроможності громадян.

«Уже кілька авіакомпаній, у тому числі із закордону, висловили зацікавленість стати авіаперевізником в Ужгороді, –  зазначає голова ОДА Геннадій Москаль. – Усе впирається у вартість рейсів, яка з об’єктивних причин надто висока. Авіакомпанія «Урга» готова розпочати виконання польотів «Ужгород – Київ» хоч завтра. Але розрахунок показав, що при максимальному зниженні вартості льотного часу, технічного обслуговування, страхування тощо ціна квитка в один бік за умови завантаженості пасажирської ємності судна на 75% складе 133 долари в один бік (3300 гривень). Такі гроші не може дозволити собі громадянин із середнім достатком, тому квитки будуть купувати хіба одиниці.

Зараз ми вкладаємо кошти з обласного та державного бюджету, щоб навести елементарний лад у міжнародному аеропорту «Ужгород» і привести його у відповідність до всіх технічних вимог. Немає сумніву, що аеропорт потрібен Закарпаттю і буде працювати за своїм прямим призначенням. Однак у теперішній економічній ситуації ми маємо розуміти, що за умов, коли держава не надає перевізникам ніякої компенсації, жодна авіакомпанія не буде працювати собі в збиток.

Обласна держадміністрація і я особисто продовжуємо вести переговори щодо відновлення авіасполучення між Ужгородом і Києвом ще з кількома авіаперевізниками».

У свою чергу депутати Закарпатської обласної ради також розродилися доволі кричущим зверненням до глави уряду Володимира Гройсмана щодо необхідності відновлення роботи аеропорту «Ужгород».

У зверненні до глави уряду закарпатські депутати звертають увагу щодо необхідності підписання нової Міжурядової Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про передачу відповідальності за забезпечення обслуговування повітряного руху та про експлуатацію міжнародного аеропорту "Ужгород".

У документі йдеться про те, що "аеродром "Ужгород" єдиний в Україні має статус гірського, крім того знаходиться у прикордонній зоні. Обласна рада стурбована тим, що на сьогодні не врегульовано питання укладання нової Угоди. Це призвело до припинення з 6 червня поточного року виконання авіакомпанією публічного акціонерного товариства "Мотор Січ" регулярних авіарейсів з аеропорту "Ужгород" за маршрутом: Ужгород – Київ – Ужгород і, як наслідок, зумовило зупинку діяльності Закарпатського обласного комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Ужгород".

Беручи до уваги, що місто Ужгород є одним із найбільш віддалених обласних центрів від столиці, а Закарпатська область межує з чотирма країнами Європи, припинення діяльності ЗОКП "Міжнародний аеропорт "Ужгород" створює значні незручності для потенційних пасажирів, вкрай негативно позначується на інвестиційній та туристичній привабливості області.

А далі йде роз’яснення того, що насправді сталося і чому припинилися польоти. Як виявилося, технічне навігаційне обслуговування польотів здійснювалося українським провайдером. Однак зараз потрібно буде пройти повний моніторинг цієї компанії і все повинно відповідати євро стандартам. Навряд чи це реально. У свою чергу, словацький провайдер готовий взяти на себе обслуговування, але це буде коштувати великих грошей.

«Оскільки термін дії Угоди завершився 16 червня 2016 року, просимо Вас,вельмишановний Володимире Борисовичу, втрутитися в зазначену ситуацію та вжити всіх можливих заходів щодо термінового відновлення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про передачу відповідальності за забезпечення обслуговування повітряного руху та про експлуатацію міжнародного аеропорту "Ужгород".

Інформуємо, що 16 – 17 травня 2016 року у Міністерстві транспорту, будівництва та регіонального розвитку Словацької Республіки, в м. Братислава, відбулися українсько-словацькі переговори, які ініціювала словацька сторона, щодо вирішення питання виконання польотів до аеропорту "Ужгород" після завершення 16 червня 2016 року дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про передачу відповідальності за забезпечення обслуговування повітряного руху та про експлуатацію міжнародного аеропорту "Ужгород".

За результатами зустрічі згідно із протоколом сторони дійшли висновку, що обов'язковою умовою підписання нової міжурядової угоди є необхідність якнайшвидшого проведення сертифікації провайдера аеронавігаційного обслуговування України – Державного підприємства обслуговування повітряного руху України Європейським агентством з безпеки авіації, якому має передувати проведення його аудиту.

Разом з тим, у разі неможливості проведення такого аудиту та, відповідно, сертифікації українського провайдера, для забезпечення функціонування єдиного в області авіапідприємства та виконання польотів  словацькою стороною було запропоновано розглянути пропозицію щодо надання можливості обслуговування повітряного руху по обидві сторони кордону провайдеру Словацької Республіки (LPS SR). Однак обслуговування повітряного руху провайдером Словацької Республіки призведе до значних фінансових витрат за надані послуги.

Враховуючи вищенаведене, з метою підписання нової Міжурядової Угоди, депутатський корпус обласної ради просить Вас, шановний Володимире Борисовичу, невідкладно доручити Міністерству інфраструктури України та Міністерству закордонних справ України забезпечити проведення Європейським агентством з питань авіаційної безпеки аудиту Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для подальшої його сертифікації", - сказано в зверненні закарпатських депутатів до Володимира Гройсмана.

Ну і буквально сьогодні депутати облради знову говорили про аеропорт на засіданні комісії.

«На вулиці 21 століття, а Закарпаття позбавлене авіасполучення. У 1924 році футбольна команда від Закарпаття літала в Прагу на матч, а у 2016 році аеропорт, який має загальнообласне значення, - хоронять», - сказав лідер фракції Опозиційного блоку в облраді Олександр Ледида.

Присутній на комісії директор департаменту фінансів ОДА Петро Лазар поінформував крайових парламентарів, що для функціонування аеропорту «Ужгород» щомісячно потрібно 350 тисяч гривень з обласного бюджету. Та основна причина призупинення роботи аеропорту - необхідно терміново відновити дію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про передачу відповідальності за забезпечення обслуговування повітряного руху та про експлуатацію міжнародного аеропорту «Ужгород».

А от голова облради Михайло Рівіс був більш прагматичним та раціональним, сказавши, що якщо аеропорт не приймає літаки і не здійснює польоти, то потрібно оптимізувати кадровий штат та зменшити видатки на його утримання. Його підтримали більшість депутатів, які, серед іншого, внесли пропозицію заслухати на черговому пленарному засіданні сесії куратора з ОДА, який відповідає за функціонування аеропорту «Ужгород».

Могли б депутати також запросити і менеджерів аеропорту «Ужгород», щоб ті також розповіли, яку роботу вони проводять з лобіювання аеропорту, які переговори провели з лоу-кост компаніями, або як вони взагалі бачать майбутнє аеропорту. Там точно буде тишина у відповідь. Тому й Геннадій Москаль повинен був вести переговори в Словаччині не про те, як зробити можливою транзитну зупинку в аеропорту «Ужгород», а домовитися з нашим урядом про можливість продажу нашого аеропорту іноземній компанії. Там менеджмент значно жвавіший і іноземці б швидко віднайшли можливість відновлення рейсу на Київ. І не лише на Київ…

Василь Поляк для Prozak.info

До теми: Скільки ще мільйонів піде на безперспективний аеропорт "Ужгород"

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com