image

Чому землі державного кордону в Закарпатті опинилися в приватних руках

Землі вздовж державного українсько-угорського кордону опинилися в приватній власності ще у 2014 році, а прикордонники і досі не можуть все відсудити

Можливо, на фоні останнього мовного конфлікту між Україною та Угорщиною військового прокурора Анатолія Матіоса прорвало на откровення про те, що кордон не контролюється прикордонниками, бо значна частина його перебуває у приватній власності.

«Фактично 150 км — це земельні ділянки, два гектари селищна рада виділила місцевим жителям. Після цього вони були акумульовані в окремо взятих руках, вибудувана комунікація і там кластери ще з „гуляйполівських“ часів», — розповів головний військовий прокурор.

За його словами, там не може проїхати прикордонний наряд, тому що з вишок приватного кордону їх засліплюють світлом та навіть іноді відкривають вогонь.

В принципі, Матіос тільки переказав сюжет одного з центральних телеканалів, який проводив журналістське розслідування щодо передачу значної частини земельних ділянок вздовж кордону у приватну власність. 

Справа в тому, що земельні ділянки вздовж українсько-угорського кордону у Берегівському районі дійсно передавали у приватну власність. Ділянки передавали у кількох прикордонних селах, саме сіл Дийда, Горонглаб, Косонь та інших. Тут в грудні 2014-березні 2015-ого року 134 гектари землі на кордоні у вигляді ділянок роздали окремим людям, однак потім ці ділянки скупив один місцевий мешканець. Дивно, але цю землю легко поділили і узаконили у обласному Держземагентстві. Чиновники агентства кажуть, що діяли законно, мовляв, земля була нічийна, бо прикордонники її ніяк не узаконили жодними актами. Прикордонники ж казали, що це не ті землі, які потрібно узаконювати, бо вказані земельні ділянки відповідно до закону України “Про землі оборони” належать до земель оборони і не можуть перебувати у приватній власності – можуть знаходитися виключно у державній власності.

Отримавши кордон у приватну власність (а це протяжність майже 5 кілометрів), деякі місцеві ділки розпочали контрабандну діяльність. Через ці ділянки проводили нелегалів і переправляли сигарети. На цих ділянках появилися свої вишки, на яких чергували охоронці, які просто не пропускали прикордонників, інколи застосовуючи зброю. 

Зараз тривають суди і кримінальні розслідування. Прикордонники кажуть, що вже відсудити частину землі.

"На сьогоднішній день співробітники Державної прикордонної служби України у взаємодії з прокуратурою Закарпатської області вже повернули у державну власність 34 земельних ділянки загальною площею понад 132 гектари", - йдеться у повідомленні Держприкордонслужби.

Крім того Мукачівським прикордонним загоном Держприкордонслужби спільно з військовою прокуратурою Ужгородського гарнізону, подано позов  до суду щодо оскарження незаконних рішень про передачу у довгострокову оренду майже 90 гектарів земель, розташованих у безпосередній близькості до кордону. На цей час ці справи призначені до судового розгляду.

Тобто, прикордонники через суди намагаються повернути в державну власність землі здовж кордону, але це, виявляється, вже триває три роки і відсудити не так просто.

Василь Поляк для Prozak.info

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com