image

Для чого підписувати заяву-приєднання до договору газопостачання, - юрист із Закарпаття

Останнім часом разом з рахунками за газ побутовим споживачам надсилають заяви-приєднання до умов якогось договору. Споживачі не розуміють, що це за документ і які наслідки його підписання. З приводу цього роз’яснюємо.

1 грудня 2015 року набула чинності Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2500 від 30.09.2015 "Про затвердження Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам". У зв’язку з цим газорозподільні компанії повинні переукласти договори зі своїми споживачами відповідно до цієї постанови.

Сам договір газопостачання є публічним, тобто одинаковим для всіх споживачів, зміни до нього вносити не можна, щоб не було ніяких переваг та обмежень для певних категорій чи конкретних споживачів (стаття 633 Цивільного кодексу). За законодавством споживач може приєднатися до умов публічного договору або відмовитися від нього, однак у такому разі це означає відмову від послуг газопостачання. Текст договору розміщений на сайті газорозподільної компанії ПАТ «Закарпатгаз» та опублікований у газеті обласної ради та обласної державної адміністрації «Новини Закарпаття» в № 147-148 (4464-4465) від 31 грудня 2015 року. При цьому договір про постачання природного газу побутовим споживачам розроблено на основі типового договору, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), № 2498 від 30.09.2015. Тобто газорозподільні компанії не можуть на свій розсуд встановлювати умови цього договору.

Основна умова договору, яка може цікавити та водночас бентежити споживачів, це тарифи на газ. Це питання регламентує п. 6.1 договору: «Оплата вартості послуги Оператора ГРМ (газорозподільної мережі) з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем». Тобто це означає, що тарифи на газ встановлює виключно державний регулятор (НКРЕКУ) спільно з Кабміном. Тому газорозподільна компанія теж не має права встановлювати свої тарифи.

Крім того договір визначає стандартний перелік прав та обов’язків сторін таких відносин, серед яких обов’язок газорозподільної компанії забезпечити постачання природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску.

Держава максимально спростила процедуру укладення договору. Для цього споживачеві достатньо підписати заяву-приєднання (вона теж стандартна для всіх) та передати газорозподільній компанії.

У заяві слід поставити відмітку «Так» навпроти графи «За Договором розрахунок Споживача за природний газ здійснюється на підставі даних Оператора ГРМ про об’єм (обсяг) газу, визначений за договором розподілу природного газу, за підсумками місяця». При цьому згідно з умовами договору Оператор ГРМ отримує ці дані від самого споживача. Тобто вам потрібно вчасно подати газорозподільній компанії показники свого лічильника станом на 1-ше число, щоб отримати рахунок з коректними показниками і сумою. Робити це слід у період з 1-го по 5-те число кожного місяця одним із таких способів: 1) через особистий кабінет на сайті https://104.ua; 2) за телефоном газорозподільної компанії; 3) шляхом зазначення показань у сплаченому рахунку (квитанції абонентської книжки) Оператора ГРМ; 4) на електронну адресу Оператора ГРМ.

Планова величина середньомісячного споживання газу в цій заяві вказується для того, щоб у разі, якщо ви вчасно не подали фактичні показники лічильника газу, газорозподільна компанія могла надіслати вам рахунок, виходячи з обсягів вашого середньомісячного споживання газу у відповідний період року (опалювальний або міжопалювальний). Але наіть у такому випадку у вас усе одно є можливість вказати у спеціальній графі рахунка актуальний показник свого лічильника і самостійно розрахувати суму до сплати та оплатити її.

Також у заяві-приєднання вам потрібно обрати спосіб оплати: 1) за квитанціями розрахункової книжки Постачальника або 2) за платіжними документами (рахунками), які виписує Постачальник. Як правило, слід обирати другий варіант, бо закарпатські газорозподільні компанії не видають розрахункові книжки своїм споживачам, а щомісяця виписують відповідні рахунки. До того ж у кожного закарпатського споживача віднедавна є можливість кожного місяця після 10-го числа самостійно через особистий кабінет на сайті https://104.ua роздрукувати свій рахунок.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com