image

Доходи закарпатських заробітчан будуть оподатковуватися в країні перебування

 

Прийнятий у першому читанні законопроект «Про зовнішню трудову міграцію» у суспільстві встигли «охрестити» законом про «обдирання» заробітчан, адже у первинній редакції цього документу було закладено норму, за якою заробітчани мали сплачувати податки та збори відповідно до податкового законодавства України. Однак до другого читання законопроект суттєво переробили, а цю норму змінили.

У четвер, 5 листопада Верховна Рада прийняла в цілому Закон «Про зовнішню трудову міграцію». Стаття 19 закону передбачає наступні положення щодо оподаткування доходів заробітчан:

1) оподаткування доходів трудових мігрантів здійснюється в порядку та розмірах, встановлених державою перебування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

2) резиденти України (тобто заробітчани, постійне місце проживання яких зареєстроване в Україні) з урахуванням норм міжнародних договорів мають право на зарахування податків і зборів, сплачених за межами України, під час розрахунку податків і зборів в Україні згідно з нормами, встановленими Податковим кодексом України;

3) під час перебування за межами України трудовий мігрант зобов’язаний забезпечити повноту та своєчасність сплати податків і зборів за майно, розташоване на території України, що належить йому на праві власності або перебуває в оренді, зокрема шляхом призначення уповноваженої особи. Перш за все мова йде про сплату земельного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а також транспортного податку;

4) уникнення подвійного оподаткування доходів трудових мігрантів реалізується відповідними міжнародними договорами України. Станом на сьогодні Україна уклала угоди про уникнення подвійного оподаткування з переважною більшістю країн Європи, у тому числі з Чехією, Словаччиною, Угорщиною, Польщею, Іспанією, Португалією та Італією (тобто з країнами, у яких працює найбільше закарпатських заробітчан).

При цьому переказ коштів трудових мігрантів здійснюється відповідно до законодавства держави перебування та законодавства України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами. Також передбачено, що держава сприяє створенню трудовим мігрантам умов для здійснення грошових переказів в Україну, зокрема в частині відкриття кореспондентських рахунків банків України в іноземних банках та проведення консультацій з основними міжнародними системами грошових переказів з метою зменшення комісійної винагороди за здійснення переказу (стаття 18 закону).

Варто зауважити, що дія закону поширюється на трудових мігрантів, які: 1) працюють на підставі трудового договору (контракту); 2) самостійно забезпечують себе роботою; 3) надають оплачувані послуги (виконують роботи); 4) здійснюють іншу оплачувану діяльність, не заборонену законодавством держави перебування.

При цьому дія закону не поширюється на наступні категорії осіб: 1) громадян України, які шукають притулок чи отримали притулок у державі перебування; 2) осіб, які здобувають освіту, професійну підготовку та підвищують кваліфікацію за кордоном, зокрема в межах освітніх програм; 3) працівників дипломатичної служби та працівників інших органів державної влади, які працюють у закордонних дипломатичних установах України; 4) осіб, відряджених підприємствами, установами та організаціями для виконання роботи в державі перебування.

Закон набуде чинності з 1 січня 2016 року (за умови, якщо його підпише Президент).

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com