image

Хто вимагає більшого статусу російської мови в Ужгороді

В Ужгороді петиція щодо підтримки російської мови набрала необхідну кількість підписантів

Загалом петиція, яка була зареєстрована ще в середині вересня і цього місяця отримала 251 підпис (при необхідних 250), звучала, як Про підтримку законопроекту «Про забезпечення державної підтримки заходів з розвитку та популяризації української мови та мов нацменшин в Україні».

Зареєстрував її Євген Гербін.

У самому тексті петиції йдеться про необхідність підтримки мов нацменшин, однак акцент таки робився на російську мову.

"Закарпаття історично населено безліччю етнічних груп. Народності нашого регіону сформували сучасний мультикультурний образ Закарпаття. На жаль, на сьогоднішній день влада України не стурбована проблемою збереження національного лінгвістичного розмаїття в нашому регіоні. Мови етнічних груп представляються керівництву країни не культурним надбанням, а лише пережитком, що заважає діловодству. Ми, як ініціативна група громадських активістів Закарпаття, звертаємося до регіонального і центрального керівництва із закликом змінити дану ситуацію.
Більшість розвинених держав проводить цілеспрямовану політику по збереженню і розвитку лінгвістичної ідентичності етнічних груп, розглядаючи її як одну з основ національної культури і запоруку її розвитку. Цим цілям покликана служити Європейська хартія регіональних мов, положення якої, на жаль, до сих пір не ратифіковано Україною.
Найбільш гострим елементом мовної політики офіційної влади є стан справ з російською мовою. Все активніше робляться спроби знизити значення російської мови в культурному просторі України. При цьому не враховуються явні негативні наслідки таких кроків, починаючи з росту штучної напруженості в суспільстві, і закінчуючи ризиком залишитися за бортом величезної російськомовної культурної спадщини.
Ми, жителі Закарпаття, заявляємо про нашу підтримку законопроекту «Про забезпечення державної підтримки заходів з розвитку та популяризації української мови та мов нацменшин в Україні», який був представлений нещодавно в стінах Верховної Ради України. Цей законопроект наділить російську мову особливим регіональним статусом, забезпечить захист прав російськомовних в нашій країні.
Звертаємося до нашого регіонального керівництва і Президента із закликом сприяти прийняттю даного законопроекту", - йдеться в петиції.

Тобто, якщо текст ще починається з того, що потрібно більше уваги наділяти мовам нацменшин, то закінчується вже виключно питанням наділення виключно російської мови особливим регіональним статусом.

Якщо переглянути список підписантів, то можна звернути увагу, що ні угорських, ні словацьких, чи румунських прізвищ там немає. Здебільшого це російські прізвища і закралася думка, що серед них не так вже й багато ужгородців.

Ми запитали в мерії Ужгорода, чи можуть петиції, які стосуються Ужгорода, підписувати мешканці інших регіонів. Як виявилося, петиції можуть підписувати ті, хто зареєстрований на сайті Ужгородської міськради і в формулярі немає обмеження на місце проживання. Тоді виникає питання, який смисл в тому, що мешканці інших регіонів можуть подавати петиції з проблем Ужгорода. Скоріше за все, визріла необхідність технічно обмежити підписантів петицій за регіональною ознакою. Бо не так важко певній політичній силі чи громадській організації створити базу даних із кількох сотень підписантів і займатися тим, щоб "штампувати" петиції в конвеєрний спосіб.

До честі Ужгородської міськради, підписанти отримали грамотну відповідь. Міський голова Богдан Андріїв чемно відповів Євгену Гербіну, який зареєстрував петицію, що в Ужгороді російська мова не утискається і успішно розвивається.

Шановний Євгене В’ячеславовичу!

На Вашу електронну петицію №ЕП-0015/16 «Про підтримку законопроекту «Про забезпечення державної підтримки заходів з розвитку та популяризації української мови та нацменшин в Україні» повідомляємо наступне.

Відповідно до ст.93 Конституції України право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України.

У статті 75 Основного Закону України наголошено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.

Ужгородська міська рада є органом місцевого самоврядування, до повноважень якої віднесено вирішення питань місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Натомість, Ужгородська міська рада не є суб’єктом права законодавчої ініціативи та не наділена повноваженнями звернення до Верховної Ради України стосовно прийняття нового закону, яке здійснюється шляхом подання проекту закону.

Разом з тим наголошуємо, що виконавчими органами Ужгородської міської ради та підвідомчими закладами (загальноосвітніми та дошкільними) ведеться систематична робота, спрямована на розвиток і підтримку української мови та мов і культур національних меншин, зокрема словацької, чеської, угорської, російської, вірменської, ромської тощо.

У місті діють два навчальні заклади, в яких ведеться навчання угорською мовою (УЗОШ I-III ст. №10 імені Дойко Габора та НВК «ЗОШ I ст. – угорськомовна гімназія»). В УСЗОШ I-III ст.№2 у 5-6 класах вивчається угорська мова як друга іноземна. У ДНЗ №6 та №26 є групи з угорською мовою навчання.

Словацькою мовою ведеться навчання в УСЗОШ I ст. №4, учні основної та старшої школи вищеназваного навчального закладу поглиблено вивчають словацьку мову. Факультативи зі словацької мови є в УЗОШ I-III ст.15, класичній гімназії. У ДНЗ №42 є мультилінгвальна група, де навчання ведеться словацькою та українською мовами.

В Ужгородській спеціалізованій школі I-III ст. №3 навчання ведеться російською мовою. Факультативи з російської мови ведуться в НВК «Гармонія», УЗОШ I-III ст. №16, БПЛ «Інтелект»-ЗОШ I-III ст.№11. Російськомовна дошкільна група діє у ДНЗ №6.

Ужгородська міська рада постійно бере участь у організації і проведенні урочистостей до важливих історичних подій з життя національних спільнот - урочистих мітингах та покладаннях квітів до пам’ятників тощо.

У бібліотечних установах міста проводяться заходи до Дня рідної мови, Дня слов’янської писемності і культури, Дня української писемності та мови.

Колективи міста беруть участь у фестивалях: ромського, угорського, словацького народного мистецтва. За сприяння влади міста проходять «Пушкінські читання».

При міському центрі дозвілля функціонує зразковий ромський ансамбль танцю “Романо кгелібе». До участі у концертах та загальноміських заходах залучаються також ромські аматорські колективи «Сонячна Радванка» та «Лулудя», жіночий вокальний ансамбль «Беяхад» обласного благодійного фонду “Хесед Шпіра”, угорський вокальний ансамбль «Естерланц» дитячої школи мистецтв.

Відповідно до підписаних угод про співпрацю, викладачі та учні шкіл естетичного виховання міста, колективи міського центру дозвілля протягом року беруть участь у спільних українсько-угорських, українсько-словацьких концертах, міжнародних фестивалях тощо.

У розв'язанні проблем соціально-економічного, культурно-освітнього розвитку, розвитку мов i звичаїв, традицій і обрядів, культурно-мистецьких надбань національних меншин, гармонізації міжетнічних відносин в місті активну участь беруть їx громадські opганізації – національно-культурні та культурно-освітнi товариства.

Ужгородська міська рада всебічно підтримує та проводить виважену, толерантну політику відносно усіх національних спільнот, створює умови та можливості для задоволення мовних, освітніх, культурних потреб всіх національностей міста.

Міський голова Б. Андріїв

Те, що про електронну петицію щодо посилення статусу російської мови в Ужгороді першими написали російські ЗМІ свідчить про певну провокативність цього питання. Не виключено, що саме російські політтехнологи були ініціаторами такої петиції, щоб потім створити інформаційний привід. Не так важко простежити, хто саме підписав петицію, адже її можуть підписувати лише ті, хто зареєстрований на сайті міськради, а при реєстрації на сайті потрібно вказувати адресу. Цю інформацію нам, звичайно, міськрада не надасть. Але мерія могла б сама простежувати, хто звертається до них з петиціями і якось технічно обмежити "іногородніх".

 

Руслана Потоцька для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com