image

Мовні «війни» на Закарпатті: у Берегові угорці просять запровадити ЗНО на мові нацменшин

У Берегові у Закарпатському угорському інституті ім.Ф.Ракоці II з подачі депутата облради і керівника цього інституту Ілдики Орос, за підтримки першого заступника голови Закарпатської облради, очільника обласного KMKSZ Йосипа Борто та нардепа від БПП Василя Брензовича, Закарпатським угорськомовним педагогічним товариством було прийнято маніпулятивне звернення з приводу нового Закону України «Про освіту», а саме «мовної статті», яка порушує на їх думку права нацменшин, - повідомляє правозахисник Віталій Грегор.

Захід був утаємничений від широкого публічного загалу та проводився під прикриття позачергової загальної конференції угорськомовного педагогічного товариства. Хоча самі педагоги, опитані перед даним закладом та початком конференції, повідомили, що тут має пройти просто чергова конференція педагогів, яка проводиться тут щороку, де мають бути класичні звіти та виступи представників угорського співтовариства. На запитання чи відомо їм про те, що планується також прийняття якогось звернення щодо новоприйнятого і підписаного Президентом України Закону України «Про освіту», зокрема щодо начебто утиснення прав угорської нацменшини, вони відповіли, що не чули і про сьогоднішній порядок денний їм поки невідомо.

Пропустивши перед собою близько сотні педагогів та першого заступника голови Закарпатської облради Й.Борто, я із представниками громадськості, волонтерами і журналістом  Станіслав Данко, спробували також відвідати цей захід, однак при вході нас не пропустили працівники закладу разом з приватною охороною, яка нас просто фізично виштовхала.

Поліцію, яка прибула на мій виклик, також не пропустили. Тобто "реформована" поліція бездіяла: не змогла припинити фактично правопорушення і забезпечити вільний наш прохід на даний захід, мотивуючи «немає вказівки» і будуть шукати керівника приватної охорони цього закладу під назвою «Шеріф», щоб той «дав добро зайти». Згодом пропала і сама поліція, і захід закінчився. Педагоги, що виходили, відмовлялися коментувати, а один із них доповнив, що він не уповноважений на це, а зам голови облради Й.Борто вже пішов через «чорний» вихід.

В той же час один із місцевий угорець Іван підійшов і пояснив, що як їм пояснили їх депутати цей «освітній закон» обмежує право навчатися в середній школі угорською мовою. Після короткої дискусії із посиланням мною на текст Закону, він згодився, що це схоже на маніпуляцію політиків і він нас підтримує в тому, що перша має бути українська мова в державних закладах. Оскільки, для прикладу, в Угорщині ти ж повинен знати угорську, щоб отримати їх диплом чи викладати, так само має бути і в Україні, тим паче, що фінансування закладів і зарплати вчителям йдуть з українських податків.

Напередодні також поширювалась і інша провокативна та відверто неправдива інформація вже деякими місцевими угорськомовними священиками, а саме: "..під час проповідей священики їм наголошують, що і цей закон і якийсь закон про мову заборонить їм проводити богослужіння на угорській мові і вони будуть здійснюватися виключно українською мовою.."

Однак, все ж без маніпуляції і спекуляцій на мові, як і очікувалось, не обійшлось, - на угорськомовному сайті «Kárpátalja.ma» вже опубліковано прийняте на даній конференції звернення до високоповажних осіб та інституцій.

Особливу увагу заслуговує зазначена в тексті відверта неправдива маніпуляція: «Громадяни України, які належать до національних меншин, втрачають право на вільний вибір мови навчання, що замінюється правом одержувати освіту в державних і комунальних закладах виключно державною мовою.». І явним «перегибом» є пункт «3» прохальної частини звернення: організувати ЗНО не українською мовою.

Вважаю, що дане звернення, як і вже цілий ряд провокативних заяв пропутінського уряду Угорщини Орбана, буде використано для дискредитації України на міжнародній арені та можливо оскарження в судових інстанціях даного Закону, який ніяк не порушує права нацменшин, а лише зміцнює роль нашої державної мови як основоположного елементу будь-якої держави та нації. Відтак, якщо в нас в країні є все ж правоохоронні органи, і в першу чергу українська влада і представник Президента на Закарпатті, то вимагаю негайного реагування на ці спроби посіяти окремими проугорськими політиками міжнаціональну ворожнечу та зазіхання на національні інтереси України.

Принагідно, хочу нагадати і шановним депутатам української Закарпатської облради, що на сході України російська-українська війна також почалося, зокрема, із маніпуляцій мовою, наслідки – більш ніж очевидні, тому застерігаю не продовжувати в цьому напрямку і не ставити під загрозу мирне небо над всіма нами тут, в т.ч. угорцями.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com