image

Музей жертв сталінських репресій запрацював у музеї Паланок на Закарпатті

Сьогодні у Мукачівському замку Паланок відкрився Музей жертв сталінських репресій. На світлинах, документальних кадрах, представлених в експозиції музею — чимало закарпатських релігійних та політичних діячів, які були репресовані сталіністами.

Ідейний натхненник створення музею, історик Янош Мешко розповів, що сам музей був створений у 2017 році за підтримки Громадської організації «Демократична спілка угорців України» та зусиллям Олексія Корсуна, Юрія Дупки — істориків, які більше 10-ліття поклали на вивчення цієї теми.

«Тут цінний кожен кадр, виділити якийсь один непросто: взяти хоча б ці карти, на яких зафіксовано населення кожного населеного пункту Закарпаття станом на 1941-1944 рік, і скільки людей було депортовано і в які табори були відіслані люди», — сказав Янош Мешко. Все ж особливим експонатом дослідник назвав оригінальні двері  Берегівської комітатської в’язниці, сьогодні там Берегівський державний архів.

Фінансовий бік проєкту музею забезпечила Демократична спілка угорців України. Мукачівська міська рада, почувши про пошуки приміщення для музею, пішла історикам назустріч, виділивши 2 зали в Паланку.

З історії: У листопаді 1944 року до військомату зобов’язали з’явитися чоловіків від 18 до 50 років угорської та німецької національностей. З території Закарпаття у трудові табори вивезли понад 25 тисяч людей, від 5 до 7 тисяч чоловіків додому не повернулися. Останні інтерновані повернулися на рідну землю у 1955 році.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com