image

Несторівська група привезла на Закарпаття Договір гідності

Сьогодні до Ужгорода приїхали представники Несторівської групи – об’єднання експертів, активістів та практиків, націлене на створення візії сталого розвитку України. У приміщенні ректорату УжНУ про можливості розвитку України розповідають політолог, засновник експертної компанії pro.mova Євген Глібовецький; політолог, головний редактор видання «Збруч» Орест Друль та соціолог, фахівець з досліджень цінностей, старший аналітик аналітик компанії pro.mova Вікторія Бриндза.

«Ми не будемо говорити, яке майбутнє нас чекає. Бо цього не знаємо. Ми не будемо давати точних відповідей на запитання. Ми маємо обриси, ескіз, замальовку, якою хочемо поділитися. Я хочу пояснити, як це все працює, щоб було менше запитань, для чого ми приїхали. Документ Несторівської групи – це рамка, у якій може бути майбутнє, яке сподобається Українцям. Робота направлена на них, хто продукує зміни: реформаторів, експертів, бо ми пробуємо звузити їхнє обговорення», - розповів на початку дискусії Євген Глібовецький.

Суть Несторівської групи у тому, що її учасники представляють дуже різні середовища, тому можуть застосувати набагато ширші підходи, щоб побачити, як одна і та ж проблема розглядається з різних сторін.

Несторівська група – це ще й узгоджувальний механізм, який допомагає контактувати різним реформам. «Ми є волонтерським об’єднанням. Не отримуємо гроші за роботу, маємо фінансування на поїздки від європейського фонду. Для нас важливо, що продукт є незалежним, базованим на тому, що повинні робити відповідальні громадяни», - пояснює Глібовецький.

Вікторія Бриндза презентувала результати світового дослідження цінностей. «Цінності корелюються з рівнем добробуту. Ми пробували взяти українське суспільство й зрозуміти, яким є розподіл цінностей. В Україні наразі є 80 % поглядів, які закріплюють нас міцно в зоні виживання. Ми сильно прагнемо безпеки, йдеться про внутрішню безпеку. Ми не можемо планувати наперед, розуміємо, що правила гри можуть змінюватися, що є низький рівень довіри до державних інституцій. У таких умовах безпека налагоджується на основі міжособистісних зв’язків», - розповідає Вікторія.

 Зміни – це завжди непередбачуваність, тому люди воліють жити в корупції, ніж змінювати щось, аби не було гірше, вважає Орест Друль.

Відтак Несторівська група протягом трьох років розробляла Договір гідності, який привезла і на Закарпаття. Його суть пояснюється тим, що коли ми говоримо, що гідність найважливіша, ми повинні цінувати гідність  і патерналістів, яких сьогодні в Україні дуже багато. Гідність – це те, чим ми відрізняємося від Росії, стверджують представники групи.

Кілька разів під час дискусії лунало запитання: як можна щось змінити у країні. Вікторія Бриндза вважає такою нагодою процес децентралізації . У цьому контексті можна говорити про конкретні питання і здійснювати локальні зміни. 

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com