image

Нове у порядку призначення субсидій - юрист із Закарпаття

Раніше ми повідомляли, що у наступному опалювальному періоді ціна газу буде становити не 3,60, а 6,879 грн за кубометр. Крім того уряд знизив пільгові норми споживання газу для потреб опалення. Але й це ще не все. Постановою від 27 квітня 2016 р. № 319 Кабмін також вніс зміни до порядку призначення субсидій. В чому полягають ці зміни, читайте у нашому матеріалі.

Якщо маєте субсидію, то пільги вам не нарахують

Протягом минулого опалювального сезону можна було користуватися одночасно і пільгами на оплату житлово-комунальних послуг, і субсидією. Тепер же уряд позбавив пільговиків такої можливості. 

Змінами передбачено, що у разі призначення житлової субсидії пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу не нараховуються.

При цьому списки осіб, які отримують субсидію і мали право на пільги, будуть передані організаціям, що надають послуги, для ненарахування останнім пільг уже з травня 2016 року.  Відповідна інформація також вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Економили взимку? Поверніть державі

Багатьох людей цікавило питання, що ж буде з невикористаними сумами субсидій. Уряд вирішив це питання наступним чином. Частину невикористаної суми субсидії в еквіваленті вартості 100 куб. метрів природного газу чи в еквіваленті 150 кВт/год електричної енергії (залежно від того яке з цих джерел енергії використовується для індивідуального опалення) вам зарахують як оплату послуг, у т.ч. обов'язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди. Решта невикористаної субсидії (тобто все зекономлене понад вказані норми) буде повернуто виробником/виконавцем послуг до державного бюджету.

Призначення субсидії особам, які орендують житло

Постановою доповнено норму щодо призначення за рішенням комісії субсидії особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо  їй  нараховується  плата  за  житлово-комунальні послуги. Тобто, якщо ви наймаєте житло, то обов’язковою підставою для призначення для вас субсидії є договір оренди. Без такого договору субсидію не призначать.

Строк, на який призначається субсидія

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується:

на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян. При цьому Постановою скасовано норму стосовно призначення субсидії на придбання твердого палива і скрапленого газу на наступний період без звернення громадян. У зв’язку з цим якщо субсидія на придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які отримували субсидію у 2015 році, не призначена на 2016 рік до набрання чинності Постанови, для її призначення має бути знову подана заява і декларація.

За наявності договору найму (оренди) субсидія призначається з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, та до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди). При цьому для орендарів житлового приміщення (будинку) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на строк дії договору найму (оренди) житлового приміщення, але не більше ніж на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням. На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.

Дитячим будинкам сімейного типу субсидія призначається з моменту створення за рішенням комісії, виходячи з кількості дітей, які фактично проживають у житловому  приміщенні (будинку), з урахуванням дітей, які не зареєстровані в ньому.

Які доходи враховуються при призначенні субсидії?

Для працездатних осіб, які не працюють (крім учнів і студентів, які проживають з батьками чи іншими членами родини; військовослужбовців строкової служби) і середньомісячний дохід яких менший прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, до сукупного доходу за кожний місяць тепер враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб

Для студентів денної форми навчання, які мають батьків, зареєстровані в житловому приміщенні самі і не отримують стипендію, а також для осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, не отримують допомогу по безробіттю та у яких середньомісячний дохід менший прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Також збільшено розміри доходів, які враховуються до сукупного доходу для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку:

два розміри прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, – для платників єдиного податку першої групи;

три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, – для платників єдиного податку другої групи,

чотири розміри прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, – для платників єдиного податку третьої групи.

Із переліку осіб, до доходу яких враховуються фактичні розміри соціальних виплат, виключено осіб, які отримують допомогу по догляду за інвалідом І групи або особою, яка досягла 80-річного віку. Таким чином, до сукупного доходу таких працездатних осіб враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Доповнено перелік доходів, які не враховуються до сукупного доходу при призначенні субсидії, державною соціальною допомогою на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та щомісячною адресною допомогою внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Також надано право громадянам не підтверджувати довідками доходи, зазначені ними у декларації, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, у разі неможливості надати відповідні довідки. За таких обставин заявник додає письмове пояснення довільної форми, в якому вказує причини неподання довідок та зазначає розмір таких доходів. Зазначені доходи враховуються до сукупного доходу.

У разі несвоєчасної оплати компослуг виплату субсидії припинять

Відповідно до Постанови громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. У разі несплати відповідної вартості надання субсидії припиняється за поданням надавачів послуг.

Крім того вказаною постановою КМУ №319 внесено зміни до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Зокрема передбачено, що до сукупного доходу пільговика буде включаєтися допомога по безробіттю й інші виплати, що здійснюються фондами соціального страхування.

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com