image

ПТУшники Мукачева страждають через амбіції Балоги та Москаля

Чому влада Мукачева принципово відмовляється фінансувати ПТУ

Викладачі та студенти ПТУ Мукачева вже двічі перекривали міжнародну трасу «Коїв-Чоп», а вчора провели пікет мерії з вимогою виплатити їм заборговані з грудня зарплати і дати студентам стипендії.

Однак мер міста Андрій Балога не має наміру йти на зустріч протестувальникам.  Риторика Балоги-молодшого при цьому була завуальовано популістською. Мовляв, гроші ПТУ повинні давати з державного бюджету, а ми з міського не можемо віддати, бо тоді доведеться відбирати від інших соціальних пільгових категорій населення.

"Конституція передбачає, що всі витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. Цього зроблено не було. На підставі чого місто має фінансувати ПТУ? Знімати кошти з харчування дітей? З медичних закладів? Проблеми закладів системи профтехосвіти має вирішувати обласна влада», - категорично заявив Андрій Балога.

Тобто, якщо дати гроші вам, то потрібно забрати в інших, кому ці гроші потрібні ще більше. Хоча цілком зрозуміло, що гроші на ПТУ не обов’язково забирати у хворих і немічних, бо є інші статті видатків, які спокійно можна переглянути.

Балога-молодший також пішов на хитрий крок – розпорядився виділити викладачам та студентам ПТУ одноразову матеріальну допомогу: по 900 грн. для студентів та по 2000 тисячі викладачам. Такий собі відкуп.

Однак рада страйкому ПТУ вирішила відмовитися від цих грошей, мотивувавши це тим, що подачки їм не потрібні, а потрібні повноцінні регулярні виплати. Таким чином бюджетній комісії влади Мукачева довелося відміняти рішення про матеріальну допомогу.

На захист сина став і нардеп Віктор Балога, який у «Фейсбуці» написав, що сьогодні рівно місяць, як Верховна Рада відновила державне фінансування ПТУ. Але цей закон досі не підписаний. А це означає, що сироти, діти з малозабезпечених сімей, які вчаться в ПТУ, не мають що їсти. Педагоги - не отримують зарплату. Але хіба Президента це хвилює? Його діти навчаються в престижних ліцеях на Печерську, сам він далекий від проблем простих людей, які з початку року ще не тримали в руках живих грошей.

Чому ж органи влади деяких міст Закарпаття (Ужгород, Хуст, Берегово) без особливих проблем знайшли гроші на фінансування ПТУ, які знаходяться в цих адмінодиницях, а доволі багате Мукачево пручається.

Вся справа в принципі. Від самого початку, як лише Мукачево відмовилося фінансувати ПТУ, у війну вступив голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль. Для нього це був новий фронт протистояння зі своїми головними політичними опонентами – Балогами. Москаль також використовував популістську риторику, мовляв, у ПТУ вчаться діти з бідних родин, багато з них сирота та напівсироти і лишати таких дітей стипендій є злочином.

Москаль постійно робив заяви стосовно відмови фінансування ПТУшників у Мукачеві і казав, що через це можливі соціальні вибухи в місті. Таким чином  Геннадій Москаль налаштовував значну частину мукачівців проти Балог. Прапор Москаля підхопили і опозиційні до балогівського Єдиного Центру фракції партій в Мукачівській міськраді.

І ось зараз Балоги чудово розуміють, що піти на поступки у питанні фінансування ПТУ в Мукачеві, означатиме певний програш у війні з Москалем. Таким чином ПТУшники стали заручниками політичних амбіцій влади Мукачева. Вихід із ситуації може бути лише після того, як Президент Петро Порошенко підпише нарешті закон про фінансування ПТУ з держбюджету. Саме тому Балога-старший включився у цей конфлікт, щоб нагадати Порошенку, що закон у нього на столі і його підписання може погасити соціальний вибух. Хоча насправді для Балог важливо просто вийти з протистояння з Москалем у питанні фінансування ПТУ такими, що не програли.

Василь Поляк для Prozak.info

Про смерть закарпатської профтехосвіти читайте тут.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com