image

Працівники ЖКГ не мають права відключати закарпатцям воду за борги

Дуже часто комунальники лякають своїх споживачів тим, що у разі накопичення заборгованості за спожиті послуги водопостачання їм відключать воду. Іноді ці погрози реалізовують на практиці і споживачі справді залишаються без централізованого водопостачання. Однак такі дії протизаконні. За законом все, що може у цьому випадку зробити підприємство водопостачання, - це звернутися до суду щодо примусового стягнення зі споживача суми заборгованості. 

1. Припинення водопостачання за несплату боргів не передбачено нормами чинного законодавства, а, отже, є протиправним.

Статтею 23 Закону «Про питну воду та питне водопостачання» передбачено, що підприємства питного водопостачання мають право у разі внесення споживачем не в повному обсязі плати за використану питну воду обмежити його питне водопостачання до рівня екологічної броні питного водопостачання. Однак таке обмеження водопостачання може застосовуватися виключно до споживачів-суб’єктів господарювання і не стосується споживачів з числа населення. Зокрема відповідно до статті 16-1 цього Закону екологічна броня застосовується з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру через припинення питного водопостачання споживачам (крім населення) у разі несплати або внесення не в повному обсязі плати за використану ними питну воду.

Таким чином, Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» можливість припинення постачання води населенню за заборгованість за спожиті послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення не передбачена взагалі, а для інших споживачів (крім населення) передбачене лише обмеження до екологічної броні питного водопостачання.

Пунктом 3 статті 16 Закону «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу на:

1) перерву для проведення ремонтних та профілактичних робіт виконавцем/ виробником за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад, правилами технічної експлуатації і користування;

2) міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок і закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями, виходячи з кліматичних умов;

3) ліквідацією наслідків, пов’язаних із дією непереборної сили.

Тобто, Закони «Про питну воду та питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги» не надають права підприємствам водопостачання припиняти населенню постачання питної води.

При цьому відповідно до статті 48 Закону «Про питну воду та питне водопостачання», спори з питань питного водопостачання (включаючи примусове стягнення заборгованості за спожиті послуги) розглядаються у судовому порядку.

2. Про незаконність припинення водопостачання за несплату боргів свідчать і приклади судової практики

В провадженні Московського районного суду м. Харкова перебувала справа №643/3530/14-ц за позовом фізичної особи до КП «Харківводоканал» про поновлення подачі холодної води до квартири. Позовні вимоги мотивовані тим, що у жовтні 2009 р. до його квартири припинено централізоване водопостачання холодної води через наявність заборгованості, яку він з часом виплатив. Представник відповідача заперечував проти задоволення позову посилаючись на те, що водопостачання відновити неможливо по причині того, що водопровідна труба відрізана із розривом металу і позивач за власний рахунок повинен відремонтувати трубопровід, оскільки відключення сталося з його вини.

Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 24.07.2014р. позовні вимоги задоволено в повному обсязі та зобов’язано КП «Харківводоканал» поновити подачу холодної води до квартири позивача. Рішення мотивоване тим, що ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженні постановою КМУ від 21.07.2005р. №630 не передбачають можливість примусового відключення споживачів послуг у випадку наявності заборгованості по їх оплаті.

Подібний висновок зроблено у справі № 627/1734/13-ц в рішенні від 21.05.2014 р. Краснокутським районним судом Харківської області. При цьому судом зазначено, що Законами «Про житлово-комунальні послуги» та «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженні постановою КМУ від 21.07.2005р. №630, ані спеціальний Закон України «Про питну воду та питне водопостачання» не передбачають право відповідача відключати споживача від водопостачання.

3. Припинення водопостачання за несплату боргів є грубим порушенням антимонопольного законодавства

Відповідно до роз’яснень Антимонопольного комітету України дії підприємств централізованого водопостачання, які полягають у відмові споживачам від реалізації послуг централізованого водопостачання шляхом відключення абонентів приватного сектору (фізичних осіб) від мереж централізованого водопостачання з підстав, не передбачених вимогами чинного законодавства, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем, а саме: повна відмова від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання (п. 5 ч. 2 статті 13, п. 2 статті 50 Закону «Про захист економічної конкуренції»).

Відповідно до п.2 статті 50, ч.2 статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за зловживання монопольним становищем накладається штраф у розмірі до десяти  відсотків  доходу суб'єкта господарювання від реалізації послуг за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.

До прикладу, за аналогічне правопорушення, пов’язане із незаконним відключенням споживачів від водопостачання за борги, рішенням Антимонопольного комітету України від 11 жовтня 2011 року було накладено штраф у розмірі 68 тисяч гривень на міське комунальне підприємство «Миколаївводоканал».

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук, керівник Центру правової інформації та консультацій ГО «Простір молоді» для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com