image

Реконструкція площі Петефі в Ужгороді: більше бруківки, менше зелені

Оприлюднено проект реконструкції площі Петефі в Ужгороді - типовий совок.

Громадський активіст Маріанна Собран оприлюднила проект реконструкції площі Петефі в Ужгороді.

"Проект пл.Ш.Петефі вже розробили якісь львів'яни для нашого мера. Проект мені випадково вчора потрапив в руки.
Мені одній проект видається дивним? Забагато, як на мене, пішхідних доріжок та забрукованої території скверу. Пішохідну частину роблять проїжджою. Може просто привести в порядок існуючий сквер, а не вигадувати щось "красіве"!
І ще, чому такі проекти не висвітлюються публічно, чому не оголошено конкурсу? Чи в місті не знайдуться нормальні проектанти?
Легко львів'янам крамсати зелені зони не рідного міста", - написала Маріанна Собран.

xxxx cccc

Оприлюднення проекту викликало жваве обговорення в мережі. Владі міста в особі Іштвана Цапа довелося виправдовуватися, мовляв, це лише один з проектів і без обговорення з громадою його приймати не будуть. 

Тим не менше, сигнал доволі знаковий: мер-львів'янин Богдан Андріїв, який нині очолює Ужгород, довіряє своїм землякам. Ніхто нічого не має проти Львова. більше того, туристична індустрія міста Лева значно вища, ніж Ужгорода і прогресивніша. Але мер Андріїв повинен зрозуміти, що Ужгород не є Львовом. Якщо робиться реконструкція історичної частини, то потрібно враховувати історичну особливість нашого міста, архітектурний вплив Італії від Другетів, вплив Угорщини та Чехословаччини. Наразі проводиться реставрація будинків на площі Петефі. Вона доволі якісна, але місто втрачає історичну ауру.

Звичайно, наш мер може не знати, що у багатьох країнах Європи, щоб зберегти історичну ауру є або повна заборона реконструкції будинків в історичній зоні, або, як у Литві, на частині будинку залишають нереконструйований шматок. У нас же просто сучасними штукатурками зафарбували фасади і тепер ці будинки схожі більше на вілли сучасних олігархів з повною втратою автентичності. 

Після того, як ці древні будинки на Петефі перетворяться на розцяцьковані яскраві хатки, мер вирішив ще й древню площу Петефі адаптувати під ці фасади. Звичайно ж, сквер на Петефі мер реставрує у той таки сучасний стиль. Заставить все бруківкою і насадить туї, як у всіх "порядних пацанів" у дворах. Бо мер навіть не знає, що бруківки в скверах Європи не ставлять. Так, її ставлять у Львові. Її модно ставити в Житомирі та Хмельницькому, але в європейських містах площі обруковують каменем, а стежки в скверах та парках дренують і покривають камінцями з білого мармуру. І там в голову нікому не прийде ставити цементну примітивну бруківку, хоч на ній дуже зручно відмити немалі бюджетні кошти. 

Дуже шкода, але Ужгород втрачає автентичність. Він просто перетворюється на звичайне українське місто без власного почерку. Погано те, що в Ужгороді фактично не залишилося мистецької еліти, яка б могла порадити недолугим керівникам міста, як зберегти автентику. Нема еліти, яка б пояснила рагулям, що за сучасною модною яскравою польською та фінською штукатуркою навіки захована історія древнього і неповторного міста, яке хоче бути саме собою, а не Жмеринкою чи Хацапетовкою.

Роман Ситник для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com