image

Сьогодні - Чистий Четвер (графік богослужінь)

 

У християн греко-католицької і православної церкви підходить до завершення Страсний тиждень. Сьогодні відзначають Чистий Четвер. Цього дня церква нагадує віруючим про чотири події: омиття ніг Спасителем Своїм учням на знак смирення та любові до них, звершення Тайної Вечері і встановлення Святої Євхаристії, молитву Господа у Гефсиманському саду та зраду одного з учнів Христових - Іуди, який за 30 срібників продав Господа. 

Як повідомляє Центр інформації Української Православної Церкви з посиланням на секретаря Вченої ради Київської духовної академії ієромонаха Віктора (Коцабу), святі Отці Церкви вчать, що саме під час Тайної Вечері людська душа зустрічається з вічністю.

Увечері Страсного Четверга у православних храмах відбувається богослужіння, під час якого читаються 12 уривків з Євангелія про Страсті Христові. Під час цих читань віряни стоять із запаленими свічками, які, за традицією, після служби приносять додому та наносять зображення хреста на одвірку над входом в дім.

Історія Страсного Четверга пов’язана з Таємною Вечерею, одним з найбільш значущих євангельських подій, що передували розп’яття Спасителя. У останній четвер свого земного життя Ісус, зібравши своїх учнів, омив їм ноги, щоб показати, яким безмежним має бути смиренність справжнього християнина. Тому суть Чистого Четверга – виявити, готовність бути терпимим, щирим, співчувати всім оточуючим, зазначають  Патріоти України.

Чистий Четвер для справжнього християнина – це символ повного духовного і фізичного очищення. В цей день годиться відвідати храм, щоб причаститися і сповідатися у своїх гріхах. На світанку Чистого Четверга традиційно купалися у проточній воді (озері або річці) або йшли до лазні. Вважається, що вода в цей день володієте особливими властивостями, допомагає зміцнити дух і очистити душу, а гаряча пара сприяє оздоровленню тіла.

Вважливо пам’ятати, що Чистий Четвер – це початок самої суворої частини Великого посту, яка триває аж до настання Великодня. Традиційно Страсний Четвер – день генерального прибирання будинку і прання. Ні в п’ятницю, ані в суботу господарськими справами вже займатися не годиться.

ГРАФІК

Мукачівська греко-католицька єпархія у своєму головному храмі - кафедральному соборі в Ужгороді ввечері проведе богослужіння у Чистий Четвер:

16:00(к.ч.) —Велика Вечірня з Літургією св. Василія Великого–Архієрейська

18:00(к.ч.) —  Утреня  Великої  П’ятниці – Страсті Христові

 

Мукачівська православна єпархія також проведе богослужіння ввечері Чистого Четверга:

17.00 – Утрення з читанням Страстних Євангелій.

 

Довідково з Вікіпедії

На п’ятий день після входу Господнього в Єрусалим, тобто в четвер ученики запитали Христа: «Де хочеш, щоб ми приготували Тобі їсти паску?» (Мф. 26: 17). Ісус Христос відповів їм: «Підіть до міста, і зустрінеться вам чоловік, який нестиме глек води, підіть за ним, і куди він увійде, скажіть господареві дому того, що Учитель каже: Де світлиця, в якій Я споживатиму паску з Моїми учениками? І він покаже вам велику, прибрану і готову горницю; там приготуйте нам» (Мк. 14: 13-15). Сказавши це, Христос послав двох учеників Своїх – Петра й Іоана. Вони пішли, і все відбулося так, як сказав їм Христос, і приготували паску. Ввечері Христос із дванадцятьма своїми учениками прийшов у приготоване місце. Зняв із Себе верхній одяг, обв’язався рушником, налив в умивальницю води, і почав омивати ноги ученикам. Вони обурювалися та відмовлялися. Господь, закінчивши справу, сказав: «Ви називаєте Мене Учителем і Господом, і добре кажете, бо Я Той і є. Отже, якщо Я, Господь і Учитель, умив вам ноги, то і ви повинні вмивати ноги один одному. Бо Я дав вам приклад, щоб і ви робили так само, як Я зробив вам» (Ін. 13, 13-15).

Цим прикладом Господь засвідчив не лише Свою любов до учеників Своїх, але й навчив їх смирення, тобто не вважати за приниження для себе служити будь-кому, незалежно від будь-яких обставин і умов, як-от соціальний статус, матеріальне багатство, освіта, тощо. Центральною подією вечора стало встановлення Таїнства Святого Причастя. Тому й називається вона Тайною Вечерею. Ісус Христос, узявши хліб, благословив його, розламав на частини і, даючи ученикам, сказав: «Прийміть, споживайте – це є Тіло Моє, що за вас ламається на відпущення гріхів». Потім узяв чашу з виноградним вином, благословив і подаючи ученикам промовив: «Пийте з неї всі, це є Кров Моя Нового Завіту, що за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів». Ці слова означають, що у вигляді хліба й вина Спаситель подав те саме Тіло Своє і ту саму Кров, які на другий день після цього Він віддав на страждання і смерть за наші гріхи. Як хліб і вино стали Тілом і Кров’ю Господа, – це таємниця, незбагненна навіть для ангелів, тому називається таїнством.

Причастивши апостолів, Господь дав заповідь завжди здійснювати це таїнство, чинити на спомин про Нього. Це таїнство здійснюється у нас і тепер і здійснюватиметься до кінця віку під час Божественної Літургії.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com