image

Сьогодні Преображення Господнє і Яблучний Спас: що не можна робити, а що можна і потрібно

Яблучний спас — популярна в народі назва важливого церковного свята, що називається Перетворенням Господа Бога і Спаса Ісуса Христа. Відомо, що Преображення Господнє входить в список 12 найбільш значущих православних свят. 

Великий день християни відзначають щорічно 19 серпня. Він припадає на самий короткий, але дуже строгий піст, який триває до дня Успіння Божої матері. Яблучний спас молодший інших важливих церковних дат, але його історія не менш загадкова і цікава.

Улюблені серпневі свята — три Спаса

Всього в церковному календарі три Спаса. Перший називається Спасом на воді, припадає на 14 серпня. В цей день віруючі рятувалися від епідемій і інфекцій, посилених літньою спекою, з допомогою святої води, яка виноситься з церкви. Інша відома назва — Медовий Спас, свято отримало з тієї причини, що з цього дня було дозволено їсти мед.

Найголовнішим з трьох вважається Другий Спас — Яблучний або Свято перших плодів. Після нього дозволяється вживати в їжу яблука та інші фрукти. Особливо строго в стародавні часи ставилися до заборони батьки, що втратили дітей. Вважалося, що якщо відмовлятися від ласощів плодами, то на тому світі померлих діток пригощають гостинцями і золотими яблучками. Віруючі люди стверджують, що яблука в цей день мають особливу чарівну силу і ласування ними допомагає здійснювати загадані бажання.

У народі третій Спас називають Горіховим, у церковному календарі значиться 29 серпня. Зазвичай до цього терміну горіхи стають зрілими і придатними в їжу. Також православні звуть його Спасом на полотні, в знак того, що відбився лик Ісуса на шматку тканини. 

Коріння та історія Яблучного Спаса

Історики стверджують, що Другий спас прийшов на зміну дохристиянського свята збору яблук. У старовинні часи плоди до цього дня вважалися незрілими і неїстівними. Лише після освячення біля вівтаря соковиті фрукти дозволялося вживати в їжу без обмежень. Язичники вірили, що яблука в цей день наділені особливою силою — вони несуть здоров'я, красу, силу й щастя.

Преображення Господнє у православній церкві ще називають Спасом на горі. Віруючі знають, що 19 серпня Ісус і три його учня піднялися на гору Фавор. Коли Ісус почав молитися, його обличчя раптом освітило неземне світло, а одежі перетворилися в білосніжні. Так Ісус Христос преобразився на очах у Петра,  Івана і Якова, відкривши їм своє призначення.

В цю мить майбутній Рятівник дізнався, що йому судилося в ім'я людей померти мученицькою смертю на хресті, а потім воскреснути. Христос суворо заборонив своїм учням розповідати про цю подію. Повернувшись до людей, син Господа Бога велів збирати яблука, щоб Батько міг освятити їх. Відзначати Яблучний спас почали в 4 столітті, після того, як на горі Фавор був відкритий храм, який увічнив Преображення Господнє.

Традиції Свята перших плодів

Святкування Преображення Господнього починається з ранкової церковної служби. Під час богослужіння хрест виносять у центр храму. В першу чергу здійснюється обряд поклоніння, а потім Хресний хід і освячення плодів. Під час літургії співають канон про Велике Перетворення. Парафіяни обов'язково одягаються в білосніжні шати, білий — головний колір цього свята.

Традиційно в цей день віруючі несли в церкву кошики з виноградом, яблуками, грушами, сливами та іншими плодами та ягодами, дозрілими в саду. Врожай слід було збирати рано вранці, щоб на шкірочках збереглися крапельки роси. Господині пекли на свято пісні пироги і млинці з фруктовими начинками, переважно з яблучної. 19 серпня дозволялося не тільки їсти яблука, але і починати їх заготовляти: варити варення, джеми, сушити.

Найголовніший звичай Другого Спаса — частування бідних і голодних людей яблуками.

Віруючі ніколи не скупилися в цей день і охоче ділилися зібраним урожаєм з тими, хто потребував допомоги. Також освячені плоди обов'язково несли на цвинтар, причому частування залишали не тільки на могилах своїх рідних, але і на горбках, які залишилися без нагляду.

Яблучний Спас завжди символізував початок осені, в народі його називали Осенинами. До цієї дати потрібно було встигнути зібрати врожай пшениці і заготовити лікарські трави. Згідно з прикметами, ясний день Преображення Господнє передвіщає сурову зиму, дощ — до мокрої осені, а суха погода — до посушливої осені.

Яблучний Спас: що треба робити в цей день

Оскільки Яблучний Спас – це, насамперед, православне свято, то в цей день треба сходити в храм. Та ще не забути прихопити з собою яблука для освячення. Традиція святити яблука в цей день йде з давніх часів.

В Ізраїлі і південних християнських країнах, наприклад, Греції, до свята саме достигав виноград. Грона винограду, а ще колосся, люди несли в храм для благословення і в знак подяки Богу. Але на руських землях виноград ріс далеко не скрізь, тому традиція трансформувалася — стали освячувати яблука. Існує спеціальна молитва — «На освячення зачаток овочів (плодів)».

Пам'ятайте: плоди для освячення до храму приносять в знак подяки Богові, а не для того, щоб вони там придбали якісь особливі властивості!

До Яблучного Спаса яблук не їли. Але що робити, якщо сьогодні деякі сорти яблук встигають рано і можуть зіпсуватися вже до 19 серпня? Невже їх треба викидати? Звичайно, ні. Адже плоди дістаються тяжкою працею, священнослужителі розуміють це і говорять, що приносити плоди для освячення храму можна в будь-який час, у міру їх дозрівання. Покажіть їх Господеві, скажіть: «Господи, дякую тобі за цей урожай!». А потім їх можна їсти.

Ще одна традиція, яку треба дотримати у Яблучний Спас – готувати у цей день яблучні пироги, варити компоти, варення. А ще треба подарувати яблука нового врожаю нужденним.

Наші предки в цей день виходили в поле і проводжали Сонце. Ну а якщо ви міський житель, то хоча б подивіться на захід сонця і скажіть йому: «До побачення»...

Що не можна робити в Яблучний Спас

Зазвичай кажуть, головне не їсти яблука до Яблучного Спаса. Але це однобока думка. Яблучний Спас святкується під час Успенського посту. Саме з ним пов'язані основні обмеження. Зрозуміло, що якщо піст, то не можна об'їдатися, розважатися, їсти м'ясне і молочне. Частково в Преображення Господнього допускається хіба що риба.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com