image

Ще ніколи в Закарпатті так не вирубували ліс

У Закарпатті щось страшне коїться з лісом. Триває масова безконтрольна вирубка лісів. У нашій області 16 державних  лісомисливських господарств і національний парк «Зачарований край». І майже скрізь діють одні й ті самі схеми, за якими ліс нищівно вирубується, а прибуток з цього отримує не держава, а групи ділків.

Останніми днями відразу два телесюжети про суцільні незаконні вирубки показував телеканал «М-Студіо». Мова йшла про вирубки лісів у Воловецькому та Міжгірському районах.

«Вирубують, не замислюючись над тим що буде потім.  З гірських масивів Закарпаття все частіше зникає ліс. Якщо такими темпами і надалі вирубуватимуть дерева, то цілком можливо що край перетвориться на пустелю. Води і повітря позбавляють ті, хто за зрубані дерева отримує чималі кошти, нашій знімальній групі вдалося зустріти лише на короткій відстані шість лісовозів.

Згідно з даними ООН, вирубують ліси гігантськими темпами. Щорічно втрачається близько 13 мільйонів гектарів лісу, тоді як виростає лише 6. Це означає, що  щосекунди з лиця землі зникає лісовий масив розміром з футбольне поле!

Лише по дорозі із Свалявського району до Воловецького ми зустріли шість лісовозів. Якщо ви звертали увагу на ліси в цих районах, то з кожним днем  дерев у них стає менше. На місці де колись вирувало життя залишається гола земля, де-не вкрита кущами. Варварська вирубка лісу призводить до природних катаклізмів. Річки, криниці, джерела  поступово висихають. Знищення лісу призводить до ерозії ґрунту та утворення парникових газів. Часом в літню спеку людям, особливо жителям міст,  бракую свіжого повітря.

Тривогу забили екологи, бо знають: винищення лісу – реальна загроза навколишньому середовищу. Недарма кажуть: до людини був ліс, після людини пустеля. І якщо бюджетні установи переводять на твердопаливні котли, які працюють на утилізованих відходах з деревини і не завдають реальної шкоди середовищу, то вдома з багатьох причин люди не в змозі  перейти на такий вид опалення. Єдиний вихід до якого вдаються люди  – обігріватися дровами. Не вирубувати, а берегти і насаджувати дерева – це головне правило, яке повинен запам’ятати і дотримуватися кожен свідомий громадян, який не хоче залишити своїм нащадкам одну пустелю», -- йдеться в сюжеті «М-Студіо» з Воловеччини.

У коментарі в.о. голова Воловецької РДА Олег Цінник звинувачує відкрито самих лісозаготівельників, які по варварські відносяться до лісу, залишають незачищені за собою лісосіки. 

«Ліси Закарпаття стрімко рідіють. Останнім часом різко побільшало самовільних рубок у промислових масштабах. Депутати Міжгірщини б’ють на сполох – при такому рівні розкрадання лісу гори дуже швидко стануть лисими.

Гірські райони дотаційні і вважаються депресивними через відсутність робочих місць. Тож місцеві або їдуть на заробітки, або мародерствують на природних ресурсах. Корисних копалин у Карпатах майже немає, а от лісу – хоч відбавляй. Успішно відбавляють його місцеві ділки самовільними рубками. У процесі вирощування лісу видаляють сухі, сильно послаблені дерева, а також ті, які уражені грибковими захворюваннями та пошкоджені сніголамами і буревіями. Під прикриттям, так званої, рубки формування і оздоровлення лісів, зрізають виключно здорові дерева господарсько-цінних порід.

Корупційні схеми, як працювали за минулої влади так само діють і зараз. Але і серед білого дня лісовози, завантажені під зав’язку кругляком, на Міжгірщині снують туди сюди. Контролюючим органам вже давно час звернути на це увагу, заявляють депутати районної та обласної ради, інакше в недалекому майбутньому Карпати стануть повністю лисими», -- це вже з сюжету про безкарне і безжальне вирубування лісів на Міжгірщині.

Олександр Грига, начальник відділу звернень громадян, переконаний, що масова вирубка лісів стала можливою, через відсутність контролю з боку держави. Такої анархії в лісогосподарстві не було за останні десять років, каже він і не рятує навіть закон про заборону вивезення кругляка.

У свою чергу депутат Закарпатської обласної ради Юрій Гнепа каже, що якщо ще зовсім недавно у Міжгірському районі вирубувалося 40 тисяч кубометрів лісу, то зараз близько ста тисяч. Він вважає, що все пов’язано на грошах і міліція не діє. Після сьомої години вечора починається масовий рух лісовозів.

Подібна ситуація і в Тячівському районі. Тут також лісу вирубується вдвічі більше, ніж раніше. При цьому державні лісогосподарства показують збитки, приховуючи реальні показники. Преса свого часу писала про сумнозвісне Брустурянське лісомисливське господарство, коли навіть місцеві мешканці перекривали дорогу, протестуючи проти тотальних вирубок лісів. У людей зникає вода в криницях. Буки виконують водо регулюючу функцію і після того, як їх масово вирубують, вода просто зникає.

До речі, люди нарікають, що це підприємство також вирубує цінну деревину і продає її необліковано, а в документах вказує, що відбувалася санітарна вирубка. Навіть активісти-протестувальники неодноразово зупиняли в селах навантажені лісовози з нечіпованою (не облікованою) продукцією. Викликалися правоохоронні органи, машини ставили на штрафні майданчики, однак згодом вони звідти «зникали».

Ну і нарешті, чи можуть правоохоронці бути об’єктивними у розслідуванні  фактів незаконних вирубок, якщо мають від «лісової мафії» свій зиск. Галузь повністю потонула в корупції. Джерела повідомляють «тарифи» на виділення лісосік – 3 долари за кубометр в кишеню керівників держлісгоспів. Найбільшими лісогубами є самі державні підприємства. Варто тільки подивитися в яких величезних будинках живуть керівники ЛМГ і на яких машинах їздять. Та що там керівники ЛМГ. Чому антикорупціонери не перевірять як живуть «звичайні» головні лісничі. Саме лісом вони розраховуються і з контролюючими органами і з бандитами-рішалами, які їх подеколи прикривають.

А чому правоохоронці не перевіряють приватні лісопильні? У кожному селі «лісового» району їх десятки. І більшість – без відповідних дозвільних документів.

Корупція в лісогосподарстві скрізь. Навіть ті, хто переробляє деревину і має намір отримати сертифікат для вивозу продукції за кордон «неофіційно» заносить «дівчатам» від 100 до 200 грн. за один сертифікат. Це так звані «чайові». А тепер лише уявіть собі цифру: за рік в області видається мінімум 50 тисяч таких сертифікатів. Тобто, півмільйона гривень «чайових», а то і вдвічі більше.

На жаль, держава дійсно не здатна навести лад в лісовій галузі. У Києві кажуть, що є справи і важливіші. Зараз так і не призначено нового голову комітету лісового господарства при уряді. Чим все це може закінчитися для нашого краю, навіть важко уявити. Ми вже переживали не один раз руйнівні повені, а от коли почнемо задихатися і користуватися завізною водою, тоді вже буде катастрофа. А ліс вирощується не за один-два роки.

Сергій Форкош, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com