image

Що наробила стихія на Закарпатті і як ліквідовуються наслідки паводку

Проїзд на автодорогах відновлено 

Довготривалі та сильні опади наробили біди на Закарпатті.

Ми розміщували невелике відео того, як стихія знищує Рахівщину. Тут провалилася дорога державного значення у двох місцях - біля Рахова та біля Ясіня. Окрім того, вода понищила підвісний міст через Тису.

Було затоплено десятки населених пунктів, у двох місцях підмило дорогу, затопило угіддя.

На Міжгірщині водою знесло електроопори і без електрики залишилися села Синевир та Синевирська Поляна.

Перед цим ми мали проблеми на Великоберезнянщині, де, зокрема, впав міст до села Лубня.

Станом на сьогоднішній ранок ситуація стабілізувалася. Рятувальники, дорожні служби, лісівники і обленерго активно працювали над ліквідацією наслідків стихії.

У людей викачували воду з підвалів та дворів, відновлювалися дороги.

IMG-a5650375476f1108bbe21b7c2551fa12-V

Наразі проїзд біля Рахова забезпечений, біля Ясіня організовано почерговий проїзд по одній смузі. Енергетики працюють над відновленням електропостачання.

У Закарпатській ОДА також розповіли, що дорожники організували тимчасову переправу біля села Лубня.

202006231843091

Тим не менше, ще досі залишаються затопленими понад 40 гектарів сільськогосподарських угідь.

IMG-0130a1f9c4f35d4c5dabac1911c479b6-V

Тепер йдуть підрахунки збитків від паводку і, скоріше за все, сума збитків буде такою, що компенсація буде йти зі спеціального фонду уряду.

У соцмережах багато говориться про причини руйнівного паводку і знову ж таки найпримітивнішими є судження такі, ніби у всьому винуваті вирубки лісу.

Насправді, причин значно більше. Серед них є і об'єктивні - випала дуже велика кількість опадів і у таких випадках затоплення стаються і на територіях, які взагалі не заліснені. 

Тим не менше, значною причиною є і не раціональне лісокористування. Вирубування букових лісів набула великих масштабів, а саме бук має водорегулюючу функцію і при надлишку вологи вбирає її в себе, а в засушливу погоду "віддає" її в грунт.

Але біда лісівників навіть не у вирубках. Найбільшою проблемою різкого стікання води з гір є те, що у нас так і не втілили в життя рекомендації по будівництву водостримуючих рівчакових систем. Натомість лісівники і надалі в дикий спосіб трейлерами не тільки знищують потічки, але й стимулюють безперешкодний стік води. Вода з гір миттєво стікає і затоплює рівнинні частини. 

Окрім того, людський фактор. Люди вже не дуже переймаються тим, щоб перед своїми будинками викопувати рівчаки, частково є містки в двори і люди просто забетоновоють канаву і не дають воді вільно протікати. 

Ну і останнє - сміття. Його багато і воно скрізь. І саме воно накопичується під мостам і не дає вільно проходити воді.

Власне на цій фотографії чітко видно, що залишається після того, як вода сходить. Тому й не дивно, що природа просто мстить людині за її хамське відношення до природи.

106001069_3695939040433784_1482488029630645074_n

Генріх Розман, еколог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com