image

Самозайнятих закарпатців зобов’яжуть платити податки

 

Розроблені Мінфіном зміни до Податкового кодексу передбачають запровадження податку на доходи  фізичних осіб, які провадять індивідуальну діяльність (роздрібна торгівля, побутові послуги населенню, зайняття традиційними народними промислами).

Міністерство фінансів України разом з народними депутатами, представниками бізнесу та експертами розробило проект закону про внесення змін до Податкового кодексу, який оприлюднено для обговорення на сайті Мінфіну.

Серед ключових новацій законопроекту – запровадження особливого режиму оподаткування для фізичних осіб, які провадять індивідуальну діяльність без реєстрації підприємцем з річним обсягом доходу до 250 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2016 році ─ 344 500 грн).

Згідно із законопроектом індивідуальна діяльність визначається як діяльність фізичної особи зі здійснення роздрібної торгівлі на ринках та інших призначених для торгівлі місцях, надання побутових послуг населенню, зайняття традиційними народними промислами за умови, що вона займається такою діяльністю особисто (без використання найманої праці), не є найманим працівником в межах такої діяльності та не є підприємцем.

Законопроектом передбачається, що особа, яка займається індивідуальною діяльністю, є самозайнятою (на рівні з ФОПами), а тому зобов’язана стати на облік в податкових органах і щомісяця сплачувати зі свого доходу фіксовану суму податку з доходів фізичних осіб - 10% від мінімальної заробітної плати (у 2016 році це 137,80 грн).

Види індивідуальної діяльності, за здійснення яких законопроектом планується стягувати податjк на доходи фізичних осіб у фіксованому розмірі:

1) роздрібна торгівля;

2) надання побутових послуг населенню:

ремонт взуття;

ремонт одягу та побутових текстильних виробів;

ремонт трикотажних виробів;

ремонт та реставрація килимів та килимових виробів;

ремонт шкіряних, галантерейних та дорожніх виробів;

ремонт, реставрація та поновлення меблів;

ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів, і мопедів, велосипедів та інших автотранспортних засобів за індивідуальним замовленням;

ремонт радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури;

ремонт електропобутової техніки та інших побутових та офісних приладів;

ремонт годинників;

технічного обслуговування і ремонту музичних інструментів;

ремонт інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів;

прання та прасування білизни та інших текстильних виробів;

перукарські та косметологічні послуги, послуги з манікюру та педикюру, татуювання;

послуги, пов'язані з сільським та лісовим господарством;

послуги домашньої прислуги, гувернера, репетитора, догляд за хворими або немічними особами;

послуги, пов'язані з очищенням та прибиранням приміщень за індивідуальним замовленням;

груминг;

3) зайняття традиційними народними промислами (перелік видів таких промислів буде встановлюватися сільськими, селищними та міськими радами).

Отже, під вказаний перелік підпадають більшість видів традиційного для закарпатців додаткового заробітку:  роздрібна торгівля власною городиною, молочною продукцією, збирання та продаж грибів, ягід, фруктів, виготовлення сувенірів та інші види хендмейду тощо.

З одного боку ставка податку, запропонована Мінфіном, є доволі символічною та не повинна вдарити по кишені самозайнятих осіб, а лише покликана дисциплінувати їх. Однак, з іншого боку, незрозуміло, яким чином держава планує заохотити людей добровільно ставати на облік в податкових органах та сплачувати цей податок. Чи, можливо, Мінфін хоче повторити «подвиг» своїх попередників, які наприкінці 80-тих років минулого століття в СРСР розпочали боротьбу з нетрудовими доходами «діячів тіньової економіки» у особі пересічних колгоспників та селян, які вирощували фрукти й овочі на продаж, а також вуличних торговців та дрібних ремісників, які надавали різні послуги чи збували власноруч виготовлені предмети господарського вжитку?

Вбачається, що поряд із запровадженням вказаного податку логічно було б також передбачити, що період провадження індивідуальної діяльності за умови сплати особою єдиного соціального внеску зараховується до страхового стажу, необхідного для призначення пенсії. Для цього необхідно внести відповідні зміни та уточнення до пенсійного законодавства (зокрема Закону «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). Законопроект Мінфіну наразі цього не передбачає. Однак документ перебуває на обговоренні. Тому громадськості та експертам варто подавати відповідні пропозиції.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com