image

Сесія Закарпатської облради: чергові політичні розбірки та професійна непридатність

Чому сьогоднішня сесія була малоефективною і не корисною для Закарпаття

Почалася сесія вже з доволі сумної традиції вшанування хвилиною мовчання загиблих в зоні АТО закарпатців. Після цього також не менш традиційно вітали іменинників і голова облради Михайло Рівіс озвучив деякі нові кадрові призначення.

У своєму звіті Рівіс також згадав про приїзд в область крупної делегації дипломатів, яким показували інвестиційну привабливість нашої області. Голова також розповів про туристичну виставку, перемовини з послом Австрії, поїздку до Полтави та іншу бюрократичну чиновницьку буденщину.

Але в повітрі висіло питання щодо вчорашнього оприлюднення ляпу Михайла Рівіса про відокремлення Закарпаття від України у випадку ігнорування урядом нашої області. Рівіс це розумів і сказав, що в залі нема сепаратистів, що всі ми любимо Україну. І якось так вийшло, що голова облради виправдовувався перед журналістами.

«Шановні журналісти! Ви знаєте,  що неодноразово на всіх площадках Європейського Союзу та  на зустрічах  із  послами і консулами неодноразово звертався з подякою до всіх  країн, які підтримують суверенність і незалежність нашої держави і її територіальну цілісність та прагнення вступу до європейського товариства. Це відбувається два три рази на місяць.  І мені, чесно кажучи, дуже неприємно те, що із мого 40 хвилинного інтерв’ю була вихоплена одна фраза, яка ставить під сумнів проукраїнську налаштованість не тільки мене особисто, а й всього депутатського корпусу Закарпатської  облради. Тут нема жодного сепаратиста і всі люди, які тут є обрані народом. Вони хочуть тільки добра, миру і процвітання своєму краю.

Тому я прошу вас у майбутньому трактувати мою позицію раз і назавжди:  я бачу розвиток Закарпаття тільки у межах України – вільної, незалежної України!  Кожен має свою думку. Але я особисто заявляю таку: я бажаю своєму краю тільки миру і процвітання. Миру. Тому ніколи не буду просити на Закарпаття тої біди,  яка сталася на Сході України, де я був неодноразово і бачив, що там відбувається. І надіюся, що ніколи в цьому залі ці питання підніматися не будуть за цю каденцію та за всі інші», - пафосно промовив Михайло Рівіс.

Але політичних опонентів влади таке виправдання голови облради не влаштовували. Вони ж мало готували свою промову, тому вирішили її озвучити. Лідер опозиції від фракції партії Балоги ЄЦ Золтан Лендєл заявив:

"Ми, депутати Закарпатської обласної ради від "Єдиного Центру", заявляємо, що Закарпаття є українською землею і залишиться невід'ємною частиною нашої великої держави.

Вважаємо, що останні слова керівництва області, які спричинили значний резонанс, не мають під собою жодного змістовного підгрунтя, є необдуманими і зумовлені браком політичного досвіду та необхідних навиків у голови обласної ради.

Разом з тим, змушені констатувати факт хронічного недофінансування нашої області протягом останніх двох років, особливо в частині капітальних видатків. Ми впевнені, що така ситуація є неправильною, враховуючи стратегічне значення Закарпаття, як транзитного регіону та, разом з тим, важливість нашого краю, як рекреаційної території для всієї України.

Впевнені, що в уряду та депутатів Верховної Ради є всі можливості виправити таку несправедливість і передбачити відповідні до потреб області кошти в державному бюджеті на наступний рік.

Звертаємося до Президента України Петра Порошенка, прем'єр-міністра Володимира Гройсмана із закликом врахувати свої помилки і виправити їх при затвердженні кошторису України на 2017-й рік (і в цьому місці Ленд’єлу, напевно, дуже хотілося сказати: «бо інакше втратите Закарпаття», але не сказав, - ред.)

Також закликаємо колег по депутатському корпусу не допускати у своїх заявах висловлювань, які завдають шкоди національним інтересам держави і кидають тінь на репутацію Закарпаття. Жодні, навіть найбільш благородні наміри, не можуть служити виправданням словам, які в такий непростий для держави час збурюють наше суспільство", - заявив Золтан Ленд’єл.

Але на цьому наїзди не закінчилися. Голова фракції ЄЦ також попросив колишню свою спів партійку Інгрід Туріс здати мандат. Якщо вже вийшла з партії, то й мандат здай, - натякав Золтан Ленд’єл. Однак Туріс мала його слова в носі і вже потихеньку прислуховується до запрошення від фракції БПП.

Досить активним сьогодні був депутат від фракції «Опозиційний блок» генерал Віктор Русин. Він хотів, щоб після звіту голови облради звітувався і голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.

«Якщо є повага до всіх депутатів обласної ради, то ми би хотіли заслухати звіт за цей рік  і голови обласної адміністрації», –  сказав Русин.

Ця репліка Віктора Русина була виключно на публіку, бо всі прекрасно знали, що голова ОДА нині перебуває в Києві і клянчить у центральної влади трохи грошей на область. Але дивує інше: «Опозиційний блок» нині в провладній коаліції в облраді. Якась ця коаліція не дуже певна.

До речі, депутати півтора години обговорювали порядок денний. Той таки Віктор Русин знову не витримав і вигукнув: «Більше часу убиваємо, ніж рішаємо». «Рішалу» почули і почали зачитувати депутатські запити, які стосувалися в основному  будівництва спортивних майданчиків, ремонту автодоріг, соцзакладів тощо.

Типова депутатська буденщина переривалася скандалами

Після цього робота пішла і депутати активно вносили зміни й  доповнення до ряду діючих регіональних програм, розглянули питання про надра та майно, про хід виконання обласних програм за минулі роки та затвердили  Програму співробітництва між Закарпатською областю (Україна) та округом Верхня Франконія (Німеччина).

Однак було і декілька заминок. Пройшло не все, що планувалося. Найбільшою несподіванкою є те, що депутати не призначили керівником краєзнавчого музею Василя Шебу, який на цій посаді вже врісся корінням. При цьому, знову ж таки була якась неузгодженість між представниками влади.

За призначення Шеби проголосувало лише 30 депутатів із 33 потрібних для прийняття рішення, хоча ні в кого не було зауважень.

Начальник департаменту економіки Закарпатської ОДА, вірна людина Геннадія Москаля, Денис Ман виступив із пропозицією повернутися до розгляду цього питання. «Шановні колеги, відповідно до регламенту відбувся конкурс. Було 4-ро претендентів. Претензії були не лише до пана Шеби, але конкурс виграв він. Претензії департаментів були зняти. До речі, за 8місяців цього року він на посаді керівника цього музею заробив для бюджету 2.2 мільйони гривень. Подібного не показує жодний культурний заклад. Тому, колеги пропоную визначатися та повернутися до цього питання», - заявив Ман.

Однак несподівано проти цієї кандидатури виступила начальник управління культури Закарпатської ОДА Вікторія Фролова: «Заробляння грошей – це добре, але треба займатися і основною діяльністю. Це в першу чергу музей, а не ресторан. До речі, з основною справою він (Василь Шеба) не справляється. Це людина, котрій 75 років, а, до слова, контракт підписується на 5 років. Що може зробити 80-річна людина у музейній справі, якщо навіть комп’ютерною технікою вона не володіє»?

Щоб знову розглянути це питання – не вистачило так само три голоси. Тож керівника музею так і не призначили.

Як відомо, конкурс на керівника музею проходив із скандалами. Що стосується згаданого Фроловою ресторану, то на території музею є ресторан, яким керує Маргарита Мощак – жінка колишнього архітектора Ужгорода Олександра Шеби, який є сином директора музею.

Де гроші?

Ще один скандал виник навколо звільнення керівника комунального підприємства «Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської облради.

Валерій Грищенко – керівник цього агентства, написав заяву на звільнення за згодою сторін. Однак, той таки депутат-опозиціонер Віктор Русин попросив Грищенка пояснити, куди той дів 200 тисяч грантових коштів.

«Куди він подів мільйон євро, які були на рахунку агенції, на що витратив? До речі, хай пояснить, де пропали 200 тисяч євро, а то хоче написати заяву на звільнення і втекти. Ви маєте давати покази в поліції і прокуратурі, а не просто звільнятися», - заявив Русин.

Трошки переляканий Валерій Грищенко переконував, що його контракт закінчився, тому і звільняється, а звіт по гранту поданий до грантодавця, тобто ЄС. І що найбільш жахливо, гроші, які нам дали від Євросоюзу, не були використані. «Звіт про виконання гранту був поданий до ЄС. Гроші не використовувалися, бо більше року вибирався цільовий регіон, де мали б використати грант. Коли був вибраний НПП «Синевир», то там змінювали директора і це затягнулося – це стосовно виконання програми. Стосовно 200 тисяч євро. Ці кошти знаходилися на рахунках банку «Хрещатик», а він припинив свою діяльність і це не наша вина. На сьогодні подані усі необхідні документи до відповідної комісії і кошти мають бути повернені. Коли ми відкривали рахунок у банку, а це було 11 років тому, «Хрещатик» тоді був на 4-му місці в загальнодержавному рейтингу банків України», - сказав Грищенко.

Валерія Грищенка звільнили. Замість нього поки нікого не призначили. Але інформація, яка прозвучала від Грищенка, просто гнітить. Ми жаліємося на відсутність коштів чи інвестицій, а тут Європа дає нам 200 тисяч євро гранту, а ми не можемо їх реалізувати з користю… Для чого нам тоді «Агентство»? Для чого така величезна армія чиновників-дармоїдів?

Одним словом, гіркий осад від цієї сесії. Малокорисна сесія.

Степан Форкош для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com