Специфіка закарпатців: дружні до Угорщини і лояльні до контрабандистів – соцопитування

січень 26 2019, 14:50

Специфіка закарпатців: дружні до Угорщини і лояльні до контрабандистів – соцопитування

У Закарпатській області наприкінці минулого року Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” за підтримки Посольства Великої Британії в Україні було проведене соцопитування, яке показало, що закарпатці таки трошки специфічні

По-перше, закарпатці впевнені, що у нас в області ще не так погано, як в цілому по Україні. 64% закарпатців назвали напруженою та вибухонебезпечною ситуацію в Україні, але коли їх запитали, яка ситуація в самому Закарпатті, то напруженою ситуацію назвали лише 29% опитаних, а 53% вважають, що у нас в Закарпатті все спокійно.

А ще 62% закарпатців сказали, що не готові йти протестувати і лише 23% сказали, що можуть йти на акції протесту.

Здивували соціологів і національні питання. Коли вони запитали закарпатців, чи будуть процеси українізації сприяти об’єднанню жителів Закарпаття, то погодилися  такою думкою лише 20% опитаних. При цьому 31% опитаних сміливо відповіли, що це лише нашкодить Закарпаттю і аж 48% сказали, що краще не говоритимуть про це. Але саме це означає, що вони радше також проти українізації області.

А ще закарпатців запитали, якою мовою має бути навчання в школах. 27% опитаних сказали, що лише українською, а 31% сказали, що українською, але в початкових класах потрібно дати можливість вчитися і мовами національних меншин. 12% опитаних вважають, що в школах національних меншин діти повинні навчатися своєю мовою.

Цікавими є результати опитування щодо ставлення до Угорщини. Попри те, що останнім часом в Україні триває потужна антиугорська інформаційна кампанія, закарпатці не вважають Угорщину ворогом.
 

51% закарпатців відповіли, що Угорщина є дружньою і позитивно оцінюють допомогу Угорщини Закарпаттю. І лише 14% вбачають у цьому підготовку до можливого приєднання угорських територій Закарпаття  до Угорщини.

Не бояться закарпатці і русинів. І це попри те, що державна політика щодо русинів є виключно негативною і наша влада досі так і не визнала русинську мову, попри те, що русини та русинська мова визнані у європейських країнах. Лише 7% закарпатців  сказали, що русинський рух є небезпечним, при цьому 21% опитаних вважають, що цей рух спрямований на захист самобутності русинів і не становить загрози. Щоправда, переважна більшість опитуваних вирішила промовчати з цього приводу, але це також свідчить, що попри думку центральної влади, закарпатці русинів ворогами не вважають.

В принципі, для закарпатців і українські націоналісти не такі вже й друзі.  Загрозу у діях українських націонал-радикадів вбачають 37% закарпатців. Із них 6% вважають цю загрозу дуже серйозною, а 31% як певну. Стільки ж сказали, що загрози не бачать, а ще стільки ж просто промовчали і не відповіли на питання.

При цьому закарпатці довели, що не мають нічого проти України, як держави. 64% сказали, що Україна повинна бути унітарною державою, так як воно є зараз. Щоправда, 17% сказали, що Закарпаття могло б мати якісь більш розширені повноваження. А от про вихід Закарпаття із України мріють лише 4% опитаних. Але, не виключено, що закарпатці просто не хотіли наражатися на кримінальне переслідування через позитивну відповідь на це питання, бо не вірили в анонімність опитування.
60% опитаних закарпатців в першу чергу ідентифікують себе як громадяни України, але при цьому 31% опитаний сказав, що він, в першу чергу закарпатець, або представник своєї національності.

Ну і ще. 82% закарпатців підтримують рух України до ЄС. Вступ України до НАТО підтримують 56%, позаблоковий статус – 14%, військовий союз з Росією та країнами СНД – лише 0,2%. Щоправда, 30% не мають певної думки щодо членства України в НАТО. 

Було ще одне питання до закарпатців – як вони ставляться до контрабандистів. Так от, засуджують дії контрабандистів лише 39% опитаних, тоді як 20% – скоріше виправдовують, 23% – сказали, що їм байдуже, а ще 18% – не захотіли відповідати.

Таким чином, закарпатці дали зрозуміти, що не бачать нічого поганого в контрабанді, бо вона не несе небезпеки власній області чи країні, а гроші контрабандистів не лежать на рахунках в банках, а використовуються для оплати товарів та послуг.

Звичайно, що це опитування не є занадто чітким, але таки показовим. Усього було опитано 500 респондентів  у 6  містах та 15 селах. Похибка не перевищує 5,0% з вірогідністю 0,954.

Василь Поляк для Prozak.info