image

Студентів-іноземців УжНУ переведуть з п'ятого курсу на... третій

Студентів-медиків, які перевелися на медичний факультет Ужгородського національного університет з вишів інших міст України, на 5 курсі не допускають до екзамену «Крок» і є загроза того, що їм доведеться знову починати навчання з... третього курсу

Тестовий ліцензійний іспит — це обов'язкова складова частина державної атестації для присвоєння кваліфікації. Іспити «Крок» існують тільки в українських вишах. Студенти-медики здають протягом усього навчання два окремі тестові іспити: «Крок-1» і «Крок-2». Перший іспит «Крок-1» студенти складають із дисциплін базового циклу, на 2 курсі, другий — «Крок-2» — з основних професійно-орієнтованих дисциплін уже на 5-му. 

Але у нашому випадку студенти, провчившись 5 років, дізнаються, що недопущені до іспиту і змушені будуть опуститися на 3 курс, щоб повторити навчання знову. Звичайно, що для студентів це було шоком і вони намагаються відновити справедливість.

Керівник фірми «Future» Ваель Сулейман вже тривалий час займається запрошенням іноземних студентів на навчання в Ужгородському нацуніверситеті. Ця робота є цілком офіційною. Ваель працює в цій сфері вже 12 років, має всі дозволи від Міністерства освіти. Сам він професор і за спеціалізацією — кардіолог. Працює зі студентами з різних країн, допомагаючи їм у переведенні до УжНУ, є свого роду опікуном молодих людей.

За дивним збігом обставин, зі слів Ваеля, певні проблеми почалися у вересні минулого року, коли до Ужгородського медфаку перевелися на навчання студенти з Ізраїлю.

«55 студентів, — розповідає Ваель, — були поновлені на навчання з інших державних вузів в Ужгородський національний університет на різні курси 2018—2019 н. р. У подальшому університет повинен був зареєструвати студентів в Центрі державного тестування України для здачі «Крок-1». Незважаючи на те, що був підписаний ректором лист на дозвіл реєстрації студентів 16 квітня 2019 року (це якраз своєчасно), але в день здачі «Кроку» студенти зрозуміли, що їхні прізвища відсутні в списках, оскільки декан затримав і не подав лист на дозвіл реєстрації студентів без жодних підстав!».

Студенти у вересні перевелися і були прийняті на різні курси: 3-й, 4-й, 5-й (є наказ поновлення студентів, усе за правилами, як і має бути), але в Єдиній державній електронній базі з питань освіти) вони зараз усі — на третьому курсі. Тобто змушені знову проходити навчання за ті роки, які вони вже провчилися. Виходить, що студенти втратили 2 роки навчання і, звичайно ж, зазнали матеріальних втрат.

Студенти зі своїм «опікуном» написали заяву на ім’я ректора з проханням поновити їх у списках і ректор заяву підписав. «Тобто, дозволив, — каже Ваель. — Але декан медичного факультету-2 затримав заяву на місяць! І 29 травня, коли він відіслав заяву в Міністерство, термін здачі «Кроку» вже минув! 55 студентів автоматично опинилися на 3 курсі! Вони дізналися про це в день складання іспиту — що їхніх імен немає у списку...»

За словами Ваеля, студенти з неукраїнських вишів, при переведенні в український вищий навчальний заклад, мають право складати цей кваліфікаційний іспит «Крок», незалежно від того, на якому курсі вони навчаються. Міністерство освіти дозволило це, тому що у закладі, де вони вчилися, такого іспиту немає.

«Причини затримати заяву студентів, яку підписав ректор, у декана не було, — каже «опікун» студентів. — Ми з ним розмовляли, але зрозумілої відповіді не отримали. Якщо немає підстав для затримання заяви на такий важливий іспит для студентів, а з паперами все було добре, то виникає тільки одна думка про причини затримки: це корупційні мотиви! Інших варіантів у мене немає!.. Відіслати підписану ректором заяву з іменами студентів у Міністерство — питання максимум доби, але не місяця...»

Тут є ще й супутні моменти: окрім моральної шкоди студенти при такому повороті подій несуть ще й матеріальні збитки, оскільки, за словами Ваеля, вартість навчання в УжНУ для студента складає 4 000 дол. на рік. І це тільки навчання.

В Ужгороді навчається 2 тисячі іноземних студентів, тому корупційні мотиви простежити в таких незрозумілих іноземцю кроках, цілком реально. Ця проблема може мати вирішення, потрібно просто знайти юридичний вихід та спільну мову з деканом медфаку, - вважають студенти. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com