image

Угорщина створює в Закарпатті загони самооборони

На наступний рік уряд Угорщини виділив 174 мільйони форинтів на фінансування так званої Закарпатської муніципальної гвардії, яка буде захищати етнічних угорців Закарпаття.

Ось якого листа ми отримали від нашого читача Елеміра Пала.

Ще у вересні я вичитав на сайті КМКС (Товариства угорської культури Закарпаття) про приїзд делегації Державного союзу солдат національної (муніципальної) гвардії Угорщини (ДССНМГ) на чолі з його головою доктором Туроші Ондрашом, щоб провести переговори з представниками Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ) про майбутнє співробітництво між угорськими та закарпатськими організаціями солдат національної (муніципальної) гвардії.

Як повідомляється на сайті, на нараді були доктор Брензович Ласло, голова КМКС, народний депутат, його заступник Борто Йожеф, секретар організації Мештер Ондраш, представники угорських консульств.

Сторони, які брали участь у переговорах, вважали, що після зустрічі в квітні в Ніредьгазі необхідно було провести переговори і на Закарпатті, на яких дві організації зможуть обговорити умови співробітництва і поглиблення своїх зв’язків.

«Раніше ТУКЗ звернувся до ДССНМГ з проханням допомогти у міру можливостей закарпатській національній (муніципальній) гвардії необхідними для її діяльності засобами, для чого зараз, на основі нещодавно прийнятого урядом Угорщини рішення щодо проведення конкурсів, була надана можливість. Це рішення забезпечує місцевим солдатам національної муніципальної гвардії таку підтримку засобами, яка у близькому майбутньому суттєво полегшить і зробить більш успішною їх роботу і яку потребує кожен солдат національної (муніципальної) гвардії (наприклад, жилети, портативні рації, лампи)», -- йдеться на сайті КМКС.

Як йдеться на сайті, також на переговорах сторони домовилися щодо організації спільної підготовки солдат національної (муніципальної) гвардії, в ході якої угорські солдати національної (муніципальної) гвардії поділяться своїм досвідом зі своїми закарпатськими колегами. За допомогою проведення такого роду заходів солдати національної (муніципальної) гвардії зможуть потім оволодіти необхідними для їх діяльності теоретичними і практичними знаннями, зможуть вивчити деталі свого кола обов’язків, як і що робити. Потім оволодіють способами та умовами патрулювання, регулювання руху, надання першої допомоги або поводження зі зломщиками та іншими елементами, які порушують правопорядок.

«Мештер Ондраш, який взяв на себе роль «зв’язкового» між двома організаціями солдат національної (муніципальної) гвардії, сказав, що пізніше заходи з підготовки – які будуть організовані як на Закарпатті, так і в Угорщині – стосуватимуться не тільки керівників угорських і місцевих підрозділів національної (муніципальної) гвардії, а й самих солдат», -- йдеться на сайті.

Звичайно, така інформація трошки насторожувала, що це за угорські загони муніципальної гвардії будуть на Закарпатті і наскільки це в’яжеться із українським законодавством.

На тому ж таки сайті куратор закарпатських угорських загонів муніципальної гвардії Мештер Ондраш пояснив, що необхідно узгодити також і угорські та українські закони, завдяки чому у такого роду заходах зможуть взяти участь і спеціалісти української поліції.

Як виявилося, закарпатські фахівці з охорони правопорядку вже і зараз допомагають закарпатським бійцям національної (муніципальної) гвардії тим, що проводять короткі теоретичні заняття щодо способу виконання різних завдань. Але на думку Мештер Ондраша, цього замало. «Набагато ефективнішими є конференції, якщо спеціалісти включають їх в рамки багатоденної підготовки, яка  проходить з дотриманням точних деталей», - сказав він.                                  

Далі йде ще така інформація: «У кінці зустрічі доктор Туроші Ондраш, голова ДССНМГ, урочисто передав закарпатській команді, яка в червні цього року в угорському місті Дьєндєші брала участь у молодіжному таборі солдат національної (муніципальної) гвардії і там виборола перше місце в змаганнях патрулів, похвальну грамоту і грошову премію на кожного члена команди в розмірі 30 тисяч форинтів (приблизно по 100 євро)".

Звичайно, що подібна інформація насторожує. Що це за гвардія? На який підставах вона діє? Кого і від кого вона захищає?

Далі я знайшов інформацію в одній із закарпатських угорських газет про те, що у нас створена не лише ця гвардія, але й організація, яка покликана цим закарпатським угорським нацгвардійцям допомагати. Ось трохи тексту:

«У 2014 році Товариство угорської культури Закарпаття (ТУКЗ) з метою підтримки солдат національної (муніципальної) гвардії Закарпаття встановило відносини з Державним союзом солдат національної (муніципальної) гвардії Угорщини (ДССНМГ) і з його головою доктором Турош Ондрашом. ДССНМГ привітав установлення відносин. Потім, трохи пізніше, в Ніредьгазі відбулася зустріч, на якій президіуми ТУКЗ-у та ДССНМГ провели переговори щодо можливості співробітництва, метою якого була вже згадана підтримка національної (муніципальної) гвардії, що діє на Закарпатті. Так, влітку цього року в державному молодіжному таборі солдат національної (муніципальної) гвардії вже могла брати участь і «збірна солдат національної (муніципальної) гвардії» Закарпаття, де виборола перше місце в змаганнях патрулів. У минулі місяці Мештер Ондраш, секретар ТУКЗ-у з питань самоуправління та з господарських питань, підтримував відносини між ДССНМГ Угорщини та місцевою національною (муніципальною) гвардією, а також секретар ТУКЗ-у зв’язав одну з одною національну (муніципальну) гвардію місцевих населених пунктів. А 10 жовтня, у суботу, було створено громадську організацію «За солдат угорської національної (муніципальної) гвардії Закарпаття».

Установче засідання проводив, на основі рішення присутніх, Мештер Ондраш, секретар ТУКЗ-у з питань самоуправління та з господарських питань. На засіданні був присутній і виступив з промовою Нодь Ігнац, консул Угорщини в Берегові, який сказав, що створення організації і національна (муніципальна) гвардія, яка формує «тіло» організації, мають особливо велику цінність, бо вони є тими, хто, знявши більш суттєвий тягар з пліч держави, допомагає у роботі поліції, а також охороняє населені пункти, спокій та мир своїх сусідів. Сказав, що національна (муніципальна) гвардія, і з точки зору спільноти, є чудовою ініціативою, оскільки її члени краще знають один одного та жителів сіл, тим самим зв’язки стають більш тісними, бо створюються відносини, які базуються на наданні допомоги.         

Після прийняття статуту організації присутні визначили цілі організації, які, коротко, такі: допомога, підтримка солдат національної (муніципальної) гвардії Закарпаття; організація програм (конференції, заходи)».

Тобто, виходить, що закарпатські угорські гвардійці повинні охороняти мешканців угорських населених пунктів. Виникає питання: а чому це не повинні робити діючі офіційні українські поліцейські?

Далі в статті йшла мова про те, що членами організації по допомозі гвардійцям можуть бути не лише угорці.

«На установчому засіданні присутні обговорили і питання прийому в члени. Згідно рішення засідання, у члени організації можуть записатися ті особи (незалежно від національності), які займають різні посади в національній (муніципальній) гвардії населених пунктів. Організація не виключає членів, українців за національністю, або членів іншої національності, якщо вони є активними, діючими членами національної (муніципальної) гвардії.

Було прийнято рішення і про членські внески. Місцева національна (муніципальна) гвардія повинна заплатити 50 гривень на рік на користь організації, цю ж суму можуть зібрати і члени національної (муніципальної) гвардії даного населеного пункту.

Після обговорення питання щодо створення та діяльності організації присутні обрали її президіум. Головою організації став Орос Янош старший, начальник національної (муніципальної) гвардії села Іжньєте. Мештера Ондраша, секретаря ТУКЗ-у, голову сільради Гече, обрали заступником голови із загальних питань. Шомі Жолт став заступником голови з міжнародних питань, а Сімчера Жолт – заступником голови, який відповідає за зв’язки між первинними організаціями. Крім обласного президіуму, було    обрано також і голів районних організацій: головою Виноградівської районної організації став Гулачі Іштван; Берегівської – Молнар Ласло; Мукачівської – Леврінц Іштван; а Ужгородської районної організації – Яким Шандор».

Ну і передивившись угорські урядові постанови, не важко було знайти і постанову уряду Угорщини щодо фінансування закарпатської угорської муніципальної гвардії.                        

Ось Постанова уряду УР № 1516 від 23.07.2015 року «Про натуральну, матеріальну підтримку солдат національної (муніципальної) гвардії Закарпаття, а також про організацію підготовки охоронців осіб та майна закарпатських угорців і про забезпечення необхідних джерел»   

 

«Уряд

         1) згодний з натуральною, матеріальною підтримкою солдат національної (муніципальної) гвардії Закарпаття, а також з організацією підготовки охоронців осіб та майна закарпатських угорців;

         2) звертається до міністра національного господарства з тим, щоб

            а) він в інтересах натуральної, матеріальної підтримки солдат національної (муніципальної) гвардії Закарпаття потурбувався про їх одноразове забезпечення у сумі 11,9 млн. форинтів.

            б) він в інтересах організації підготовки охоронців осіб та майна закарпатських угорців потурбувався про їх одноразове забезпечення у сумі 116,0 млн. форинтів у 2015 році та у сумі 174,0 млн. форинтів у 2016 році (заголовок 7 «Поліція» глави 14 «Міністерство внутрішніх справ» додатку 1 Kvtv.).

         Відповідальна особа: міністр національного господарства

         Термін: негайно

Орбан Віктор, прем’єр-міністр».

Щоб було зрозуміліше, вже цього року угорські загони муніципальної гвардії Закарпаття отримають від уряду Угорщини на своє утримання 400 тисяч доларів (9,5 млн. гривень), а наступного року передбачено виділити 600 тисяч доларів (14 млн. гривень).

З постанови уряду Угорщини вже чітко випливає, що ці бійці повинні охороняти життя та майно закарпатських угорців. Від кого? Скоріше за все, угорці бояться, що українські націоналісти можуть завдати їм шкоди, а наша закарпатська поліція та інші правоохоронні органи не здатні їх захистити від нападів українських ультраправих. Вважаю це ляпасом в бік українських правоохоронних структур. 

З повагою, Елемір Пал.

Від редакції нагадаємо, що час від часу в Закарпатті виникають конфліктні ситуації між українськими праворадикалами та представниками угорської нацменшини. Зокрема, ми повідомляли про те, що в Закарпатті невідомі пошкодили вказівники угорською мовою населених пунктів, у яких компактно проживають етнічні угорці. 

Закарпатські українські націоналісти з "Карпатської січі" тоді вважали, що угорці самі вчинили таку провокацію і заявили наступне: "Повідомляємо, що бійці підрозділу спецпризначення "Карпатська Січ" (ГО "Карпатська Січ") надалі будуть спостерігати за даною ситуацією та реагуватимуть за подальшими подіями в області та при виявленні проявів антиукраїнської діяльності чи пропаганди ідей, які несуть загрозу українському народу та державності будуть змушені вдатися до силових заходів по ліквідації та затриманню активістів ворожих угорських організацій та партій (Йоббік та HVIM 64 ), що діють на території України підриваючи своїми діями авторитет Української держави».

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com