image

Українська письменниця насміхається із заступника Закарпатської ОДА щодо угорського питання

Дитяча українська письменниця Лариса Ніцой знову виступає проти поступок угорській меншині Закарпаття щодо мовного питання

"Беру участь в круглому столі "Угорський чинник у внутрішній політиці України", організований Національним інститутом стратегічних досліджень. Чекаю свого виступу. Сидить купа поважного люду.

Наприклад, у центрі в червоній краватці Ерно Кешкень - посол Угорщини в Україні.

- Вєнгрія уважаєт Украіну. Єслі Украіна серьйозно направляєтся к Євросоюзу, то должна прінімать іх правіла по расширенію прав меньшінств. Надо улучшіть сітуацію. Новиє закони нєпріємліми. Надо оставіть закон о язиках (Ка-Ка) тот, что єсть.

Біля посла правіше сидить заступник голови Закарпатської ОДА Мікулін Віктор.
- На Закарпатті на 0,3%населення угорців 30 садків з угорською мовою, 148 шкіл з навчанням угорською мовою. Не можна звужувати права меншин.
Перепитала, наше чи Угорське ОДА він представляє.

Взяв слово посол України, доктор політичних наук, професор Ткач Дмитро. 
- Угорщина робить все для України. Угорщина розвиває українську меншину в Угорщині. Угорщина зі вступом в ЄС написала закони на захист меншин. Ми маємо в Угорщині українське культурне товариство!
- Скільки в Угорщині шкіл з навчанням українською мовою?
- Одна. Недільна.
- Одна?! А в Україні угорських шкіл 148 державних! А там одна недільна?
- А для чого в Угорщині українцям школа?

Занавіс", - написала Лариса Ніцой в соцмережах.

Нагадаємо, що голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль вже давав відповіді на закиди письменниці щодо угорського питання в Закарпатті.

Від себе: Можна вітати потуги дитячої письменниці щодо захисту української мови, однак вона занадто далека від розуміння ситуації з угорцями в Закарпатті. 

По-перше. Угорці в Закарпатті корінний народ, який проживає компактно понад 8 століть. Власне для 150 тисяч угорців потрібні дитячі садочки та школи. А от українців в Угорщині за офіційними статистичними даними  всього 7 тисяч. І ці українці не проживають компактно, щоб була можливість створити для них школи.

По-друге. В Угорщині створений офіційний орган українського самоврядування і Уряд Угорщини виділяє на цей орган 100 тисяч євро щороку. А якщо взяти разом з програмами оздоровлення та відпочинку для українських дітей, то і всі 500 тисяч євро. Про це нещодавно повідомив закарпатським журналістам у Будапешті голова українського самоврядування в Угорщині Юрій Кравченко. А скільки виділяє уряд України на підтримку угорських організацій? Є лише незначні фінансування з обласного бюджету Закарпаття по підтримці нацменшин. Але це копійки.

По-третє. Чому Лариса Ніцой вважає, що влада України повинна робити все можливе, щоб угорці Закарпаття змалку вчити українську мову і говорити нею, а при цьому досі на більшій території України населення розмовляє або російською мовою, або суржиком. Чи не варто Ларисі Ніцой пропагувати українську мову у її рідному Кропивницькому?

По-четверте. Угорці Закарпаття хочуть вчити українську мову. Вони навіть віддають часто своїх дітей в українські школи, щоб діти змогли потім розмовляти українською і поступати в українські вузи. Але чи надала влада України закарпатським угорцям підручники для вивчення української мови? Чи розробила якісь навчальні програми? Звичайно, ні. І ці підручники ще не скоро з'являться, бо у нас тотальна освітня бюрократія. Тобто, чи не хоче сказати Лариса Ніцой, що угорці Закарпаття самі повинні розробити для себе підручники української мови і вчити по них мову?

Це не критика письменниці. А просто запитання. Насправді, залишаюся на тій таки думці: своїми агресивними випадами проти національних меншин Закарпаття можна лише спровокувати конфліктні ситуації. Варто почитати коментарі до згаданого допису Ніцой на сторінці у "Фейсбук", які тхнуть агресією. 

Степан Форкош для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com