image

В Ужгороді ремонтують греко-католицький кафедральний собор

Нещодавно, розпочалися ремонтні роботи Ужгородського Хрестовоздвиженського кафедрального греко-католицького собору. За словами робітників, наразі, відновлюють покриття даху та карнизів однієї з дзвіниць. Частина фасаду собору тимчасово закрита риштуваннями (див. фото).

Довідково: Архітектура собору

Сучасне планування собору, його побудову та внутрішнє оздоблення виконали закарпатські та ужгородські майстри. Розпис всередині собору на початку XX століття в стилі пізнього бароко було виконане художником Йосипом Бокшаєм (1891-1975). Частково збереглися фрагменти автентичного малюнку XVIII століття.

Собор побудований з цегли, його головний фасад увінчаний трикутним фронтоном, до якого примикають восьмигранні триярусні вежі з курантами. Спочатку дзвіниці собору були дерев'яними, однак у 1812 одна з них була майже повністю зруйнована бурею. Для симетрії знесли і другу, а 1814 року вежі відновили.

Важливе місце у загальному вигляді собору посідає чотириколонний портик коринфського ордеру. Центральний неф перекритий напів-циркульними склепіннями.

Інтер’єр собору оформлений у стилі рококо. Кафедральний собор зазнав значних руйнувань під час визвольної війни угорського народу в 1703—1711 роках, але вже в 1718 році в ньому велася Служба Божа.

У лівій башті встановлений величезний дзвін «Іван» вагою одна тонна, а в правій - тритонний дзвін. До порталу прибудували сходинки з червоного мармуру. З обох боків центрального входу встановлені таблички з написами церковнослов'янською мовою: «Хрест - краса церквам, вірним твердження, нечистим смерть» і «Хрест - охоронець світу, царям держава, ангелам слава». Тоді ж на обох дзвіницях з'явився годинник з курантами, їх за власні гроші купив у Відні і подарував храмові Августин Єнковський.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com