image

В Ужгороді розбудовують сквер, передбачений ще Другетом

Під новий сквер у історичній частині Ужгорода - навпроти Ужгородського Хрестовоздвиженського кафедрального греко-католицького собору вже заклали наріжний камінь. Однак початок будівництва ознаменувався конфліктом…  

 

Презентація проекту скверу відбулася 15 жовтня у єпископській резиденції. Ініціаторами проекту є Мукачівська греко-католицька єпархія та Інститут післядипломної освіти. На початку презентації журналістам продемонстрували зовнішню і внутрішню реставрацію, яку вдалося здійснити у резиденції й Кафедральному соборі починаючи з 2007 року. Йдеться, зокрема, і про відновлення історичних розписів у приміщенні резиденції, де тривалий час знаходилася бібліотека УжНУ, а стіни були вкриті шарами фарби.

Зберігання культурних витоків є однією з місій церкви. Справедливим з цього погляду є і відновлення місць, які історично належать МГКЄ, зокрема, скверу, який у 1640 році Янош Другет надав для відпочинку учнів єзуїтської колегії. У першій половині XX ст. ця територія належала монастирю сестер-василіянок аж до його насильної ліквідації у 1948 році.

Ідея створення  скверу народжувалася довго. Майже 2,5 роки назад були подані документи, щоб отримати ділянку, яка належала місту й не була приватизована. Розмір цієї ділянки – 3 сотини. Коли її передали у користування МГКЄ, тут знаходилися гаражі й сараї, розповів під час презентації владика Мілан Шашік.  

Ще у 2013 році Мукачівська греко-католицька єпархія підписала договір з Інститутом післядипломної освіти про згоду про створення парку. Затим було оголошено конкурс на проект парку. Але було подано лише три пропозиції, й жодна не підходила для реалізації. Затим другий конкурс мав ще гірший результат – проектів не подав ніхто.

Тим часом єпархія зверталася до міської влади з проханням забрати принаймні гаражі з цієї ділянки. На щастя, депутати почули це прохання. Затим вдалося домовитися з мешканцями прилеглих будинків про те, щоб вони забрали з цієї ділянки сараї.  Так територію вдалося очистити.

Автором сучасного проекту скверу є архітектор Петро Сарваш. Сьогодні реалізовують саме його ідею, щоправда, з незначними змінами. У проекті передбачено, що від середньої ділянки скверу будуть сходи до Інституту. Але мешканці будинків, які прилягають до цієї території, попросили, щоб сходи не будували, а також щоб парк закривався на ніч з метою уникнення в ньому хуліганства.

Під час виконання робіт зі створення парку будівельники підкопали частину 200-літнього муру, яка впала. Через це активісти, які опікуються історичною архітектурою в місті, забили на сполох. У Мукачівській греко-католицькій єпархії кажуть, що частина стіни, яка впала – добудована значно пізніше за інший мур і не має такої цінності. Натомість історичний мур стоїть, про що свідчать й історичні фото з цього скверу.

Владика Мілан Шашік вважає, що через цю ситуацію церкву обливають брудом замість того, щоб представляти можливості покращення у місті. «Мені жаль, що бракує цивілізованої поведінки. Чи правильно атакувати церкву, яка не має політичного даху над собою? Є люди, які не хочуть бачити того, що робить церква. Коли робимо справу, яка має служити всім конфесіям, варто бути більш стриманими. Сподіваюся, що ми будемо мати гарний парк, який буде служити людям. Якщо нам ніхто не допомагає, хто хоч би не заважав», - розповів під час презентації скверу Мілан Шашік.

Архітектор Петро Сарваші стверджує, що в його проекті не передбачалося руйнування стіни. Активісти, які виступають за збереження архітектури, просять владику про відбудову цього муру, але такого наміру у церкви нема, до того ж сьогодні дуже скрутна ситуація з грошима.

Активісти кажуть, що їм прикро, як єпархія допустилася помилки. Радять розібратися у цій ситуації. Є матеріали, що ця площа відноситься до ареалу замкової гори, тому закликають дотримуватися проекту і відновити браму.

Владика відповів на це, що п’ять років назад був оплачений єпархією проект охорони резиденції. Цей проект досі у Києві, незатверджений. «Мені шкода і прикро, тому що сталася неприємна ситуація. Церква сьогодні в такій ситуації, що не має реального доходу. Єпархія живе з пожертувувань, і мені прикро це говорити. Церква, як і народ, у дуже скрутній ситуації. З другого боку, я радий, що ми небагаті, бо страждаємо разом з народом. Тому не можу сказати про відновлення муру, бо на те немає коштів», - прокоментував Мілан Шашік.

Сьогодні на місці скверу завершують залив фундаменту, у який поставили освячений камінь. Владика звернувся до міськради з проханням надати 350 метрів бруківки для скверу. Депутати відгукнулися і вже почали возити її, точніше, перевозити з вулиці Кошицької. Там пообіцяли зробити асфальт. Хоча ще кілька років назад бруківку здерли з вулиці Швабської, вона довго відлежувалася на одній з парковок, а потім раптово зникла.

Відтак про точний час будівництва скверу в Мукачівській греко-католицькій єпархії наразі не говорять, а в ситуації зі зруйнованим муром готові відповісти органам, які будуть звертатися. Владика каже, що зверне увагу передусім на будівлі в Ужгороді, які через діяльність нових власників набули кардинально іншого вигляду, далеко не історичного. Бо перед тим, як звинувачувати церкву, варто подивитися на результати недолугого будівництва у місті.

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com