image

Вчергове змінено порядок призначення субсидій

З приходом осені та у зв’язку із зростанням вартості житлово-комунальних послуг об’єктивно зросла кількість звернень за субсидіями. У зв’язку із цим закарпатцям варто знати, що на початку вересня уряд своєю постановою №635 вчергове змінив порядок призначення субсидій, серед яких є як позитивні, так і негативні нововведення.

Влітку ProZak.info повідомляв про те, які доходи враховуються для призначення субсидії. Вказане роз’яснення залишається актуальним, однак із тими уточненнями, про які йдеться нижче.

Якщо зарплата маленька, то для розрахунку субсидії її «зроблять» умовно більшою

Раніше повідомлялося, що для осіб, які не працюють та не отримають допомогу по безробіттю, стипендію чи інші види державних соціальних виплат (допомога при народженні дитини, по догляду за інвалідом тощо) для розрахунку субсидії все одно нарахують умовний дохід на рівні двох прожиткових мінімумів. Лише в окремих випадках за рішенням райдержадміністрацій чи виконавчих органів місцевих рад або комісій, які ними утворюються, для осіб, які проживають у сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах, у розрахунок субсидії може включатися середньомісячний сукупний дохід на рівні одного прожиткового мінімуму.

За логікою урядовців це нібито має стимулювати людей офіційно працевлаштовуватися та декларувати свої реальні доходи.

Однак тепер уряд пішов іще далі. Змінений порядок призначення субсидій передбачає, що для осіб, які досягли 18 років і отримують дохід менший від прожиткового мінімуму для розрахунку субсидії середньомісячний дохід все одно визначається на рівні одного прожиткового мінімуму станом на 31 грудня року, за який враховуються такі доходи (1378 грн). Чи справедливо це?

Наведемо приклад. Середньостатистична випускниця філологічного факультету після закінчення навчання не без проблем знаходить собі місце роботи в школі, але лише на півставки (з неповним навчальним навантаженням) та без жодних додаткових доплат. За законом їй присвоюється 9-ий тарифний розряд. Станом на сьогодні посадовий оклад працівника з 9-им тарифним розрядом становить 2050 грн. Від цього треба відняти 19,5% податків та поділити на два (адже півставки) і вийде, що на руки молода вчителька отримає 825,12 грн. Однак у разі звернення за субсидією їй порахують значно більший дохід на рівні прожиткового мінімуму.

Виняток зробили лише для тих, хто проходив строкову військову службу. Для таких осіб середньомісячний сукупний дохід незалежно від отриманих (не отриманих) доходів визначається на рівні половини розміру прожиткового мінімуму.

Пенсіонерам, які звільнилися з роботи, в дохід врахують лише пенсію

Є й позитивні нововведення. Зокрема передбачено, що усім непрацюючим пенсіонерам, які звернуться за призначенням житлових субсидій з вересня цього року, субсидія буде призначена виходячи лише з розміру щомісячної пенсії, а не сукупного доходу за весь 2015 рік. Це стосується як пенсіонерів, які давно вийшли на пенсію, але протягом тривалого періоду продовжували працювати та отримували і зарплату і пенсію, так і тих, хто тепер вийшов на пенсію і донедавна отримував лише зарплату, яка була значно вищою, ніж нарахована пенсія.

Раніше ж середньомісячний сукупний дохід пенсіонерів розраховувався за загальними правилами. Тому у людей виникало справедливе нерозуміння, чому органами соцзахисту беруться до уваги їх доходи, які не відповідають сьогоднішньому дню., адже за комуналку доводиться платити виходячи з мізерної пенсії, а не з нарахованих доходів (включаючи зарплату), які були у минулому.

Вартість отриманих реабілітаційних послуг не врахують при призначенні субсидії, але врахують дохід від земельного паю

Оновлений порядок призначення субсидій також передбачає додаткові уточнення щодо системи обліку доходів громадян. Зокрема:

- до сукупного доходу при призначенні субсидії не буде враховуватися вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації, сум, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди (регресні виплати), заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я, що пов’язане з виконанням ним трудових обов’язків;

- при призначенні субсидії у І кварталі до середньомісячного доходу врахують дохід від земельної частки (паю), що нарахований один раз на рік у IV кварталі попереднього року, у середньомісячному розмірі на підставі відповідних довідок. Однак якщо земельний пай не приносить офіційного доходу (наприклад, не здається в оренду), то сама лише його наявність не вплине на призначення субсидії.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com