image

Верховний комісар ОБСЄ закликав не політизувати ситуацію навколо мовного питання в Закарпатті

В Ужгороді закінчилися перемовини щодо проблем з нацменшинами за участі Верховного комісара ОБСЄ

Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Ламберто Заньєр попросив не політизувати мовне питання. Він сказав, що важливим є вивчення представниками нацменшин державної мови, але у той же час не менш важливим є право на навчання рідною мовою для представників нацменшин. Щоб було більше порозуміння варто провести круглі столи за участі всіх сторін. Один із них під патронатом ОБСЄ вже відбудеться найближчим часом.

Заступник міністра закордонних справ Василь Боднар також підтвердив, що вже 14 лютого будуть консультації з угорською громадою за участі представників міністерства освіти. Мова йтиме про імплементацію Закону про освіту, а головним чином йог сьомої статті, яка стосується мови навчання. 

На захист угорців Закарпаття став голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, який наголосив, що новий Закон про освіту не відповідає Європейській хартії регіональних мов або мов меншин, яку Україна ратифікувала в 2003 році, Закону "Про національні меншини в Україні" та міжнародним договорам, укладеним Україною із сусідніми країнами. За його слід дозволити навчання в середній школі рідною мовою для автохтонних національних меншин, які є носіями мов країн Євросоюзу, котрих не багато в Україні.

Угорці Закарпаття підтримують бажання говорити державною мовою, водночас слід зрозуміти, українська та угорська належать до різних мовних груп, необхідно змінити методику викладання державної мови, тому що угорці вчать українську як власну національну мову, але вона для них – іноземна. На цьому наголосив заступник голови облради Йосип Борто. Угорське педагогічне товариство, що діє в Закарпатті, неодноразово зверталося з цим питанням до Міністерства освіти України, на що протягом багатьох років не було реакції. Немає підручників, немає словників або сучасних засобів викладання, кваліфікованих вчителів. Власне, нічого не робилося для того, щоб угорці дійсно вивчали українську мову, - каже Й. Борто. Він також вважає, вести консультації щодо Закону про освіту з представниками національних меншин слід було до, а не після його прийняття, - повідомляє прес-служба ОДА.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com