Від Ужгорода до Чопа відновлять європейську залізничну колію, яку демонтували у 1991 році
Вартість євроколії виросла в рази
Європейська залізнична колія має ширину 1435 мм, а наша (як і вся пострадянська) - 1520 мм.
Це завжди викликало незручності при міжнародних залізничних перевезеннях. Тому у Чопі існує термінал, на якому вагони, які йдуть закордон, або приїжджають звідти до нас, з широких колісних основ перекладали на вузькі і навпаки.
До 1991 року від Ужгорода до Чопа паралельно з широкою колією існувала і європейська. Але в 1991 році її раптово вирішили демонтувати. Тоді була криза початку існування незалежної України після розпаду СРСР. Припинилося виробництво товарів і бюджет наповнювався з експорту сировини. Колія, скоріше за все, просто пішла на метал.
Пройшло 30 років і влада вирішила відновити європейську колію.
Словаки зі свого боку вивчали можливість невеликої інфраструктурної перебудови на станції Матьовце. З нашого боку потрібно було підвести євроколію до Ужгорода. В принципі, витрати не такі вже й великі.
Однак, незабаром ініціатива перейшла Мукачеву. У Мукачеві побудували невеликий відрізок євроколії, щоб запустити потяг до Будапешта.
І коли в грудні 2018 року перший потяг пішов з Мукачева до Будапешта, то в Укрзалізниці виникла думка, а чому б не запустити потяг і до Словаччини.
Цей проект було таки реалізовано і тоді почали трошки думати і над проектом будівництва євроколії від Ужгорода до Чопа, щоб можна було пасажирам виїжджати залізницею до Словаччини без пересадок. Важливими були і вантажні перевезення.
І ось наприкінці 2020 року на будівництво євроколії від Ужгорода до Чопа було закладено 5 млн. грн, а квітні 2021 року ці гроші вже навіть були виділені .
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль тоді на засіданні Кабміну сказав, що ця колія потрібна, щоб зробити в Ужгороді вузол переведення з української залізничної колії шириною в 1520 мм на колію європейського стандарту шириною 1435 мм. Це також дасть можливість прямих залізничних рейсів з Ужгорода до Словаччини та Угорщини.
Однак у 2021 році ці кошти так і не освоїли, а наступного року почалася повномасштабна війна і фінансова політика повністю помінялася.
Однак зараз, коли Україна потребує допомоги від Заходу, питання логістики знову стали дуже важливими. Тим більше, коли деякі фермери сусідніх країн почали блокувати автомобільні переходи.
У четвер, 11 квітня, Прем'єр-міністр Денис Шмигаль та голова Укрзалізниці Євген Лященко прибули до Ужгорода, щоб взяти участь у церемонії закладки першого кластеру європейської залізничної колії, яка з'єднає Ужгород з Чопом. Всього буде побудовано 22 кілометри цієї колії.
"Ужгород стає першим обласним центром, який отримає сполучення з Європою колією європейського зразка. Це дасть можливість запустити пряме залізничне сполучення між Ужгородом та Віднем, Братиславою, Кошице, Будапештом, Прагою, Бухарестом, Дрезденом та Белградом", – сказав Шмигаль.
Проєкт буде реалізовано за 50% грантового співфінансування фонду Євросоюзу Connecting Europe Facility (CEF). Загальна вартість проєкту – 1,3 млрд грн. Термін виконання – 14 місяців.
Тобто, фінансування вже не 5 млн. грн., які мали виділити у 2021 році, а 1,3 млрд. І навіть нехай половину з цієї суми дадуть європейці, то будівництво цієї колії обійдеться нашому бюджету у 650 млн. грн. У понад десять разів більше, ніж було заплановано.
Василь Коваль для Prozak.info