image

Як можна "вилікувати" потворне «обличчя» Ужгорода

Допоки Ужгород не почне щось робити з хаотичними рекламними вивісками, туристи нас не любитимуть

Є кілька речей, через які Ужгород є одноразовим містом для туристів. Хто приїжджає вперше, той сто разів подумає, чи варто сюди їхати вдруге.

По-перше, це відсутність сучасної європейської довідки та відповідної інформаційної продукції. Ви не помічали, що у нас навіть немає якісних карток із зображенням міста?

По-друге, це надокучливі цигани. Ця тема давня і болюча. Щоранку сотні циган вилізають із приміської електрички з боку Чопа і поповнюють армію місцевих циган, які валять в центр міста і чіпляються до туристів. Якщо турист відмовив циганчуку на «Дядя, дай копейку», то тут же лунає «Плюну в каву». І плюють. І нічого їм за це немає…

По-третє, місто втрачає привабливість. Зокрема, центр міста просто спотворений рекламними вивісками. Історичних фасадів вже просто не видно. І кожен власник того чи іншого кафе чи магазину чіпляє таку вивіску, яка йому здається привабливою. А хоч і на всю будівлю, лиш би видно було.

І власне, хочеться поговорити про вивіски. Бо якщо циган в центрі міста виловлювати важко, бо немає відповідного законодавства, яке б регламентувало «відсіювання жебраків», то з вивісками можна навести лад.

Закарпатський журналіст Віталій Глагола навіть розробив пропозицію владі, що потрібно зробити.

«У зв’язку з поступовою втратою фасадів у центрі міста історично-привабливого вигляду прошу прийняти ряд заходів, які б унеможливили і далі псування туристичного обличчя Ужгорода.
Тому прошу створити єдиний дизайн-код міста. Ввести нові правила розміщення інформаційних конструкцій і вивісок на будівлях, оформлення фасадів будівель.
На превеликий жаль, наше місто з кожним роком втрачає своє історичне обличчя, неординарність і обростає потворними вивісками, нестримним малопривабливим дизайном фасадів за принципом - більше і яскравіше це завжди краще, а також рекламою на будівлях, також сіті-лайтами у центральній частині міста. Зокрема, па площі Театральній та вулиці Волошина. Необхідно повернути місту історичний вигляд, підтримувати його архітектурне обличчя.
Тому пропоную:
1. Інформаційні конструкції повинні бути розміщені у вигляді комплексу ідентичних взаємопов'язаних елементів однієї інформаційної конструкції.
2. Висота декоративно-художніх елементів у вивісці не повинна перевищувати висоту текстової частини вивіски більш ніж у півтора рази.
3. При розміщенні на одному фасаді об'єкта одночасно вивісок декількох організацій, зазначені вивіски розміщуються в один висотний ряд на єдиній горизонтальної лінії (на одному рівні, висоті). Це має бути стандартизовано, а їх розмір має бути однаковим.
4. Максимальний розмір настінних конструкцій, що розміщуються організаціями, на зовнішніх поверхнях будинків, будівель, не повинен перевищувати: - по висоті - 0,50 м, по довжині - 50 відсотків від довжини фасаду.
5. За наявності на фасаді об'єкта козирка - настінна конструкція повинна бути розміщена на фризі козирка, строго в габаритах зазначеного фриза. Заборонити розміщення настінної конструкції безпосередньо на конструкції козирка.
6. Інформаційне поле настінних конструкцій, що розміщуються на фасадах об'єктів, що є об'єктами культурної спадщини, повинна виконуватися з окремих елементів (букв, позначень, декоративних елементів і т.д.) без використання непрозорою основи для їх кріплення.
7. За наявності на фасаді об'єкта настінних конструкцій консольні конструкції повинні розташовуватися з ними на єдиній горизонтальній осі.
8. Максимальний розмір вторинних конструкцій (включаючи електронні носії - екрани), розміщуваних у вітрині, а також з внутрішньої сторони скління вітрини, не повинен перевищувати половини розміру скління вітрини по висоті і половини розміру скління вітрини по довжині.
9. Інформаційні конструкції (вивіски), розміщені на зовнішній стороні вітрини, не повинні виходити за площину фасаду об'єкта.
10. Заборонити розміщення інформаційних конструкцій (вивісок) на дахах будинків, будівель, споруд, що є об'єктами культурної спадщини.
11. Повне перекриття віконних і дверних прорізів заборонити.
12.Установіть покажчики та найменування вулиць в єдиному форматі. Додати історичні покажчики в центр міста, забезпечити тим самим туристам комфортне пересування по місту. Їх варто розіслати у рекламні агенції Ужгорода як зразок. Я навіть згоден знайти дизайнера, який розробить дизайн таких покажчиків безкоштовно.
13. Заборонити заклеювати вікна-вітрини магазинів у центрі міста плівками з оракулу більше ніж 15% від площі скла. Я не претендую на правоту по усіх пунктах, це просто крик душі. Але прошу взяти це за основу, або розробити власне бачення повернення Ужгороду привабливого «обличчя» фасадів у центрі міста.
Для привернення уваги викладаю картинку, яку ужгородець Олег Олашин, арт-директор брендингового агентства BRANDSMITHY, розмістив у соціальній мережі Фейсбук ще у 2012 році":

Звичайно, що у більшості міст є так званий Порядок розміщення вивісок, але просто не всюди його виконують.

Зокрема, блогер Іван Вербицький написав, що винуватцем спотворених вивісками міст є «передовсім міська влада, яка на все забила і не прикладає жодних зусиль для того, щоб змусити підприємців виконувати свої рішення».

Вербицький просто порівняв вивіски тих самих структур та фірм у Києві та Львові і прийшов до висновку, що Львів значно вирізняється від Києва  в кращий бік.

 

"У 2011 році там (у Львові) прийняли новий Порядок встановлення вивісок. Він цікавий з двох причин. По-перше, ним передбачено демонтаж вивісок, які порушують положення (формально це передбачено і в Києві). По-друге, воно містить додаток, де основні правила подані в доступній візуальній формі".

Окрім того, Вербицький оприлюднив графічний додаток правильного розміщення вивісок і написав, що цей додаток був виданий брошурою, яку розповсюдили серед підприємців: всі охочі могли його отримати. Після цього міська рада встановила термін, до якого всі вивіски мають бути впорядковані. А потім порушників почали демонтовувати. Це запрацювало.

Що ж Ужгород?

У нашому місті боротьба з рекламою завжди велася важко. Справа в тому, що більшість наших депутатів та керівництва містом мають власний бізнес, мають власні зовнішні рекламні носії. Тому проштовхувати такі питання дуже важко. Тим не менше, це є необхідністю. За доброї волі влади, це можна зробити ефективно. І почати потрібно вже, щоб до цвітіння сакур, коли до Ужгорода навідуються тисячі туристів, принаймні в центрі міста вже був лад із вивісками.

До речі, щось уже зрушилося з місця в цьому плані. Управлінням містобудування та архітектури Ужгородської міської ради підготовлено проект рішення "Про зміни та доповнення до Порядку встановлення вивісок в місті Ужгород, затвердженого рішенням VII сесії VI скликання від 22 липня 2011 року № 193". Як повідомляє ужгородська міська рада, метою розробки запропонованого регуляторного акту є потреба більш детального опису вимог щодо розміщення вивісок і порядку їх демонтажу в місті Ужгороді та регулювання правовідносин між Ужгородською міською радою та суб’єктами господарювання, що виникають у процесі розміщення вивісок на території міста, а також контролю за дотриманням вимог цього Порядку.

Ну і, нарешті, важливу роль в цьому плані повинна відігравати громада. Громадські активісти та журналісти повинні взяти на контроль рішення, які будуть виносити в мерії, щоб часом ці рішення приймали не дилетанти, а справжні фахівці.

Степан Форкош, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com