image

Як змусити закарпатську владу звітувати про витрачені бюджетні кошти

За 2016 рік приріст власних доходів у місцеві бюджети міст і сел Закарпатської області зросли на 50%, але громади не залучені до процесу контролю за витрачанням бюджетних коштів

На Закарпатті взагалі якась дивна інформація про бюджет. Наприклад, влада Мукачева з пафосом звітує, що заробила за минулий рік півмільярда, а натомість обласна влада переконує, що Мукачева єдине місто, яке провалює бюджет. Все зводиться до політики. 

Навіть сьогодні голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль дав явно тенденційний коментар щодо бюджету.

Станом на 1 березня 2017р. місцеві бюджети Закарпаття зібрали загалом 519 мільйонів 61,1 тисячу гривень, що більше на 75 мільйонів 178,4 тисяч гривень, ніж планувалося. Планові показники не тільки виконали, а й перевиконали всі райони, міста обласного значення та об’єднані територіальні громади за винятком Мукачева, яке знову єдине в області не виконало бюджет. Сума незібраних коштів у Мукачеві становить 2 мільйони 985,2 тисячі гривень або 4% від планових показників, - повідомляє прес-служба Закарпатської ОДА.

"На фоні області Мукачево перетворилося на постійного аутсайдера, який плететься позаду й псує показники, – заявляє Геннадій Москаль. – Ні фестиваль «Червене вино» в січні, ні «Варишська палачінта» в лютому йому не допомагають. Очевидно, вино було неякісним, а «палачінти» недопеченими, тому й не принесли в міський бюджет грошей".

Сарказм сарказмом але варто розуміти, що після змін бюджетної політики регіони отримуватимуть значно більше коштів. Але зросло і навантаження на місцеві бюджети. Держава виконала майже на 100% зобов'язання перед регіонами щодо субвенцій. Тепер уже місцева влада не зможе нарікати, що на щось гроші "не дав Київ". 

Відповідно до Державного бюджету-2017, перелік витрат, що фінансуються з місцевих бюджетів, значно розширився. За такі витрати, як опалення або технічне забезпечення шкіл, придбання необхідних витратних матеріалів для місцевих лікарень та багато іншого, несе відповідальність місцева влада. Гроші на це в бюджетах на місцях з’явились внаслідок  бюджетної децентралізації і відносної економічної стабілізації. В окремих об’єднаних територіальних громадах було отримано в 7(!!!) разів більше грошей, порівняно з минулим роком. 

“Відповідно до Державного бюджету-2017, відповідальність місцевої влади за добробут громади стає значно більшою. Разом зі збільшенням грошей розширюється і перелік витрат, які потрібно забезпечувати. «Грошей не вистачає! Київ не дає!», - з наступного року така відповідь від місцевих чиновників не може бути виправданням для нестачі, наприклад, підручників у школах, відсутності бінтів у поліклініці, холодному приміщенню у будинку творчості або ямам на дорогах”, - підкреслює Марина Дадінова, координатор комунікаційного напряму громадської ініціативи #ВКЛЮЧАЙСЯ.

Для місцевої влади настав час відповідати за ефективність використання наявними грошима, яких у 2017 році буде ще більше.

Реального механізму включення громади у контроль використання грошей, а також можливість отримати відповідь на запитання, куди витрачається місцевий бюджет і хто його освоює, просто не існує! Без механізму контролю місцевих бюджетів громадянами здобутки таких реформ, як бюджетна децентралізація та відкриття даних, можуть бути використані старою системою монопольного прийняття рішень або сприятимуть ще більшому розкраданню грошей.

На виконання існуючих законів Кабінет Міністрів України повинен зобов’язати розпорядників бюджетних коштів всіх рівнів запровадити звітування у форматі відкритих громадських слухань з присутністю ЗМІ тричі на рік у чітко зафіксовані дати.

«Зобов’язання місцевої влади до справжнього результативного діалогу зі своєю громадою може зробити цей Уряд таким, що увійде в історію, — коментує Марина Дадінова. — Справжнє слугування держави своїм громадянам починається зі здатності громади задавати питання та обов’язку чиновників відповідати на них та нести відповідальність за свої дії та заяви».

 Регулярне публічне звітування може бути введено в дію розпорядженням Кабінету міністрів. Окрім обов’язкового порядку проведення таких звітів, цей документ має врегулювати періодичність звітування та ефективну комунікацію для залучення якомога більшої кількості громадян на такі події.

На першому етапі можна визначити перелік ключових розпорядників для апробації механізму. Практика відкритих звітів за використання грошей з обласного бюджету ефективно діє в Тернопільській області, де була розроблена та прийнята на рівні обласної ради за ініціативи місцевої громадської організації «Експертно-аналітичний центр «Акцент».

 Громадяни повинні мати можливість задавати питання, куди ідуть їх гроші і чи ефективно влада їх витрачає!

 Підтримати ініціативу та оперативно дізнаватись про проект можна, зареєструвавшись за посиланням: https://goo.gl/1lQmYG

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com