image

Які розміри пенсій встановлено з 2016 року -- юрист із Закарпаття

Які зміни у законодавстві будуть цього року щодо пенсій в Україні

З 1 січня 2016 року набрали чинності низка законів, якими врегульовано питання пенсійного забезпечення у поточному році.

Ключові особливості пенсійного забезпечення у 2016 році:

- пенсії нараховуються в діапазоні від 1074 до 10 740 грн;

- оподаткуванню підлягає сума, що перевищує 4134 грн;

- працюючим пенсіонерам пенсії виплачуються у розмірі 85%;

- працюючим ветеранам військової служби пенсій виплачують у повному обсязі;

- колишнім міліціонерам проведуть перерахунок пенсій;

- вихід на пенсію за вислугою років лише по досягненню встановленого законом віку.

А тепер про все більш детально та по-порядку.

Мінімальний розмір пенсії за віком

Як відомо, відповідно до положень Конституції (стаття 46) та законодавства про соціальне забезпечення мінімальний розмір пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, не може бути нижчим прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до Закону «Про державний бюджет на 2016 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, станом на 1 січня залишається незмінним – 1074 грн. Таким же є мінімальний розмір пенсії за віком.

При цьому у 2016-му році розмір прожиткового мінімум для осіб, що втратили працездатність, та, відповідно,  мінімальні пенсійні виплати зростатимуть у два етапи: з 1 травня - до 1130 грн. та з 1 грудня - до 1208 грн.

Нагадаємо, що з метою виконання положень статті 46 Конституції Кабінет Міністрів з 1 грудня 2015 року забезпечив пенсійні виплати інвалідам ІІІ групи загального захворювання та виплату державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам у розмірі на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (тобто станом на сьогодні - 1 074 гривні). Раніше на такі пенсії та соціальні виплати було встановлено обмеження у розмірі 949 грн, що прямо суперечило законодавству.

Максимальний розмір пенсійних виплат та порядок оподаткування пенсій

У 2016 році максимальний розмір пенсії встановлено на рівні не вище 10 мінімальних пенсій, тобто 10740 грн. Це стосується тих пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Обмеження не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у силових міністерствах та відомствах (Міністерство оборони, Служба безпеки, Держприкордонслужба тощо).

Спецпенсії у 2016 році не призначаються і не перераховуються.

Порядок оподаткування пенсій та довічного грошового утримання в цілому залишається незмінним. Оподаткуванню підлягатиме лише сума, що перевищує 3 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (тобто, у 2016 році – 4134 грн).

До суми перевищення застосовуватиметься єдина ставка ПДФО 15% (у 2015 році, якщо сума перевищення складала більш ніж 10-кратний розмір мінімальної зарплати (12180 грн.), застосовувалася ставка 20%). Тобто, якщо вам нараховано пенсію у розмірі 4500 грн, то оподаткуванню підлягатиме сума у розмірі: 4500 – 4134 = 366 грн. На цю суму нарахують податок: 366 х 15% = 54.90 грн. Таким чином, на руки ви отримаєте: 4500 – 54.90 = 4445.10 грн.

При цьому не підлягають оподаткуванню пенсії, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.

Порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам

Як і минулого року, у 2016–му пенсіонерам, які працюють, пенсії будуть виплачуватися у розмірі 85%, але не менше 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (тобто з 1 січня – 1611 грн, з 1 травня – 1695 грн, з 1 грудня – 1812 грн).

Інваліди І та ІІ груп, інваліди війни ІІІ групи, учасники бойових дій, члени сімей загиблих військовослужбовців одержуватимуть 100% пенсії незалежно від факту роботи.

Порядок виплати пенсій військовослужбовцям

У 2016 році продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам з числа одержувачів пенсій за Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб". А саме: виплата пенсій припиняється у випадках, якщо особи працюють на посадах держслужбовців, прокурорів і суддів (за винятком інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців).

Водночас пенсії працюючим ветеранам військової служби, призначені відповідно до Законів «Про державну службу» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відтепер виплачуються в повному обсязі. Належність до категорії ветеранів військової служби підтверджується відповідним посвідченням.

Виплатаперерахунок пенсій колишнім міліціонерам

Крім того внесено зміни до ст.. 43 та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно з якими передбачений перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право або одержують пенсію на умовах цього Закону з урахуванням видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Пенсіонери не повинні особисто звертатися за перерахунком. Міністерство силових структур (у даному випадку МВС) зобов’язано повідомити Пенсійний Фонд України про необхідність проведення перерахунку, а уповноважений орган надати довідки про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсії.  Згідно наданих довідок головними управліннями Пенсійного фонду в областях централізовано проводиться перерахунок пенсій визначеній категорії пенсіонерів-силовиків.

Пенсії за вислугою років

Неприємне нововведення було запроваджено по відношенню до працівників освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення, а також працівників льотного та льотно-випробного складу, яким відтепер пенсія за вислугою років призначатиметься не лише за наявності визначеного законом стажу роботи на відповідних осадах, але й за умови досягнення передбаченого законом віку.

Зокрема запроваджується поетапне встановлення пенсійного віку в залежності від дати народження: з 45 до 50 років (для льотного та льотно-випробного складу) та від 50 до 55 років (для освітян, медиків, працівників сфери соціального забезпечення).

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com