image

Яким є портрет сучасного педагога, - дослідження до Дня вчителя

У першу неділю жовтня в Україні святкують День учителя. 

З нагоди свята  Міжнародний кадровий портал HeadHunter Україна склав портрет спеціаліста цієї галузі.

Роботу вчителя й викладача не можна назвати легкою. Крім глибоких знань предмету й уміння навчати, необхідно любити свою роботу і викладатися на сто відсотків. На жаль, розмір зарплат в цій галузі залишає бажати кращого і, як наслідок, невисоким є престиж професії. Аналітика бази резюме hh.ua показує, що середні зарплатні очікування шукачів знаходяться на рівні 12 тис. грн. Саме стільки хотіли б заробляти українські працівники освіти. Однак, розуміючи реальну ситуацію на ринку праці, більшість з них у графі зарплата вказують 3-4 тис. грн.

Низькі заробітні плати та непрестижність професії призвели до того, що чоловіки не поспішають її освоювати. Традиційно серед вчителів і викладачів більше представниць прекрасної половини (75% соискательской аудиторії). Також нечасто йдуть працювати у сферу освіти молоді люди. Троє з чотирьох претендентів на викладацькі посади – у віці від 26 до 45 років. Як правило, це фахівці з неповною вищою або вищою освітою (бакалавр, магістр).

Більшість пошукачів, які хочуть працювати вчителем, викладачем або репетитором, у професії не перший рік. Понад половина має стаж більше 6 років, кожен п'ятий - 3-6 років, а кожен сьомий – 1-3 роки. Без досвіду роботи лише 7% зареєстрованих пошукачів. Стосовно знання англійської, то тут ситуація неоднозначна. Більше половини українських працівників освіти не володіють іноземною мовою або мають базовий рівень. Майже кожен п'ятий може читати професійну літературу, а кожен шостий – готовий спілкуватися англійською під час співбесіди. Ще 13% знають мову на рівні fluent.

Що потрібно претендентам для того, аби знайти хорошу роботу в сфері освіти? Аналіз вакансій показує, що, окрім вищої педагогічної, а іноді й психологічного освіти, роботодавці вітають наявність сертифікатів та інших кваліфікаційних документів. Наприклад, для викладача англійської додатковою перевагою буде сертифікат CELTA. А для викладачів у сфері IT-технологій практичні навички в дизайні й програмуванні (наявність портфоліо) будуть мати більше значення, ніж формальна освіта. Також викладач повинен бути готовий працювати за програмою роботодавця або надати авторську методику навчання.

Відносно новими вимогами до викладачів є застосування інтерактивних методів у роботі (презентація, відеоряд, ігрові форми взаємодії у разі роботи з дітьми). Іноді зустрічаються вакансії для прихильників дистанційної освіти. Тут обов'язковою умовою є вміння викладати по Skype.

Серед особистісних якостей роботодавці виділяють:

 • грамотну мову та володіння ораторським мистецтвом;
 • прагнення до лідерства й вміння працювати в команді;
 • індивідуальний підхід до учнів та різних аудиторій слухачів;
 • творчі здібності, готовність не лише навчати, але й вчитися;
 • стресостійкість, позитивний настрій;
 • любов до дітей і професії.

Дані отримані в результаті аналізу бази резюме й вакансій Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна в жовтні 2015 року.

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Тел.: +38 095 308 8778

  mail.prozak@gmail.com