image

Журналісти з 12 країн провели на Закарпатті фестиваль «Золотий жебрак»

 

Цього року вперше Міжнародний фестиваль регіонального телебачення «Золотий жебрак» проводили у Кошице й Ужгороді. Протягом чотирьох днів, з 17 по 20 червня, майже півсотні журналістів зі Словаччини, Чехії, Голландії, Франції, США, Німеччини, Америки, Туреччини, Швейцарії, Італії, Сербії, Білорусії та України обговорювали під час воркшопів і дискусій проблеми сучасної регіональної журналістики, демократію у ЗМІ, військову журналістику, а також переглядали документальні фільми від журналістів з країн-учасників фесту. 

Як ми повідомляли, журналістів під час «Золотого жебрака» з четверга до суботи приймав туристичний комплекс «Воєводино». Першого дня відбулася дискусія на тему демократії і свободи у ЗМІ, під час якої виступили журналісти з Європи, а затим до обговорення долучилися їхні колеги із Закарпаття. Вони зосередили увагу на проблемах місцевих ЗМІ, незалежності мас-медіа у регіоні.

Дискусію модерував голова журі фестивалю Ед Баумейстер (Ed J. Baumeister). Під час обговорення ситуації в Україні, зокрема, журналістики під час військових подій, Ед зазначив, що у час війни дуже складно бути об’єктивним, тому потрібно звертати найбільшу увагу на факти, довіряти тільки їм.

На демократію на різних рівнях потрібен час, вважає медіа-експерт з Чеської Республіки Петр Поспечал (Petr Pospichal). Він наголошує на різних формах власності ЗМІ. Важливо, щоб не було монополії, коли йдеться про різні студії чи канали. Влада не може бути сконцентрована у руках однієї людини.

На фестивалі до 2014 року не було представників України. Їх запрошували до участі у попередні роки, але не  бачили зацікавлення. Сподіваються, що сьогодні ситуація зміниться. Уже протягом багатьох років триває співпраця з білоруськими журналістами, у цій країні проводили і кілька фестивалів. «Ми налаштовані на співпрацю з Україною, хочемо бачити, чого ви потребуєте, і хочемо допомогти у цьому. Цілком можливо, що наступні фестивалі також будуть тривати і в Україні», - зазначила директор фестивалю Єва Декановська (Eva Děkanovská).

Під час другого фестивального дня на Закарпатті учасники переглядали документальні фільми, зняті журналістами різних країн, зокрема. Журналісти з Туреччини демонстрували короткометражки про стереотипи щодо ромів, секс-насилля у сім'ї, їхні колеги з Швейцарії – про Саддама Хусейна. Білоруські журналісти представили фільм про лікування хлопчика-аутиста за допомогою дельфінів.

Чимале обговорення викликав виступ журналістки із Закарпаття, власного кореспондента телеканалу "СТБ" Галини Сернівки, яка побувала на Сході як медсестра і зняла власне відео про життя і побут військових, а також місцевих мешканців. Учасники фестивалю дискутували, чи можна вважати таке відео документальним, адже Галина знімала його передусім для того, щоб показати справжню ситуацію, однак у у цей час вона не позиціонувала себе як журналістка. Зійшлися на думці про те, що емоції, патріотизм присутні у цій роботі, тож документальною вона бути не може, але відео загалом дуже важливе для розуміння війни в Україні. 

На розгляд журналістів представили й документальний фільм на тему екології, знятий словацьким бізнесменом Штефаном Вальо. Все життя документаліст працював із землею і побачив невідворотні зміни в екології – утрамбовування грунтів технікою, що, у свою чергу спричинює зміни у відтоці грунтових вод, призводить до катаклізмів і неродючості. Штефан Вальо вже неодноразово представляв фільм на розгляд екологів і керівників світових організацій з охорони природи, однак ця робота досі є безрезультатною. Відтак журналісти пропонували документалісту можливості розповсюдження інформації. Порадили, зокрема, зробити фільм більш доступним для громадськості, а також більш лаконічно представити важливу інформацію.

Редактор журналу «Журналіст Закарпаття», директор Будинку журналіста в Ужгороді  Микола Кошута розповідає, що цього року йому запропонували провести фестиваль «Золотий жебрак» в Україні, для того, щоб якомога більша кількість європейських журналістів змогла побачити ситуацію в державі на власні очі. «Цей фестиваль важливий для української журналістики. Ми маємо змогу не лише показати іноземним журналістам реальну ситуацію в Україні, а й обмінятися досвідом», - вважає Микола Кошута.

Відтак закарпатці представили на фестивалі фільм «ТБ Корзо» про військового, члена Спілки журналістів Віталія Постолакі, який загинув під час війни на Сході. Минулого року «ТБ Корзо» представило фільм «Там, де кінчаються курні дороги» про закарпатського інваліда з надзвичайною силою волі. У наступні роки журналісти із Закарпаття також мають намір долучатися до міжнародного фестивалю, а директор «Золотого жебрака» Єва Декановська вважає цілком можливим проведення фесту в Україні у наступні роки.

Наразі триває визначення переможців Міжнародного фестивалю регіонального телебачення «Золотий жебрак» у словацьких Кошицях, куди журналісти поїхали після проведення фестивалю у «Воєводині».

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com