За лаштунками війни суду та профспілок: в Ужгороді проштовхують дивну реконструкцію знакової історичної будівлі

квітень 18 2018, 5:57

За лаштунками війни суду та профспілок: в Ужгороді проштовхують дивну реконструкцію знакової історичної будівлі

Хочуть міняти дах, розширити приміщення, встановити шахти для ліфтів

Довготривала війна між Адміністративним судом Закарпатської області та обласними профспілками за будівлю на площі Народній, 5 перейшла в нову стадію. Суд наполягає, що профспілки втратили право на цю будівлю і вже вимагають від профспілок не просто виселення з приміщень, але й компенсації за те, що суд змушений винаймати інші приміщення, маючи право на приміщення на Народній, 5.

Але виникло інше питання. Реконструкція будівлі. Мовляв, у судів є певна специфіка, потрібні більші приміщення для засідань і таке інше. 

Виявляється, вже є навіть замовлення на реконструкцію, яку повинна проводити компанія зі Львова. 

Днями архітектурна консультативна рада при Закарпатській ОДА, на якій розглядалися питання реконструкції ряд історичних будівель, серед яких була і будівля на Народній, 5. Споруду зведено у 1929 році за проектом Адольфа Лібшера, генеральним підрядником виступало товариство Václav Nekvasil, stavební a. s. Будівлю будували спеціально для Крайового суду Подкарпатської Русі. Тому приміщення були підлаштовані під потреби суду, однак дійсно в радянські часи ці приміщення чомусь поділили на менші. 

Але підрядник має намір не лише збільшити приміщення, видаливши перегородки, але й повністю поміняти дах, бо етернітове покриття вже застаре, тому тут хочуть поставити керамічну черепицю. Проектанти також хочуть пофарбувати фасад, встановити ліфти, а на горищі зробити ще один мансардний поверх. Тобто, на даху появляться додаткові віконця. 

Дивно, що у експертів, які були присутні на засіданні консультативної ради, виникло замало запитань до проектантів реконструкції. Вони лише погодили колір черепиці і попросили проектанта максимально зберегти зовнішній вигляд будівлі та внутрішні комунікації. Ну і попросили, щоб решітки на вікнах першого поверху були такі ж, як на будівлі влади поруч.

Проектант пообіцяв, що матеріали будуть дорогі і навіть замінять всі вікна також на дерев'яні. 

Фактично дано зелене світло для реконструкції. Без обговорення громади та залучення більшої кількості експертів архітектурної справи та істориків. А мова ж йде про одну із найбільш знакових будівель міста.

Василь Коваль для Prozak.info