image

Активісти відновлюють Хустський замок. ФОТОРЕПОРТАЖ

Хустський замок – фортифікаційна споруда XI—XIII століття, що розміщена на Замковій горі висотою 174 метри. Після сумних подій 1766 року, коли в нього влучила блискавка, на його місці залишилися лише фрагменти стін оборонної споруди, але й вони руйнуються під впливом часу. Історична пам'ятка потребує відновлення та грамотної консервації. Саме цією важливою справою зайнялася місцева громадська організація "Фойта".

Кореспонденту Prozak.info вдалося поспілкуватися з одним із засновників ГО Іваном Куделею. Він саме підіймався на гору, щоб довідатися як справи у робітників, що розчищують територію від чагарників.

"Спочатку ми своїми силами розчищали все від трави і зарослів. Пізніше, на благодійні внески нам вдалося найняти працівників і робота пішла жвавіше. Допомагають нам і місцеві підприємці, і хустяни, які виїхали за кордон. Крім позбавлення конструкцій від зарослей, ми також збираємо і зносимо вниз сміття, де його можуть забрати комунальники. А ще працюємо над дизайном інформаційного стенду про історію замку. В планах встановити також попереджувальні таблички і огорожі в небезпечних точках, аби уберегти туристів. Охочих допомогти в ГО багато і кожен займається чимось своїм – роботи вистачає на всіх," – розповідає Іван.

"Це лише підготовча частина, а загалом у нас широкомасштабні плани. В користування ГО "Фойта" потрапили кілька томів проекту по консервації Хустського замку, який колись давно розробив спеціалізований львівський інститут. Наразі, ми також консультуємося з археологами та істориками, громадськими організаціями, які взяли під опіку інші українські замки і можуть поділитися досвідом. Звісно, це зовсім інший рівень робіт і для них потрібні серйозні кошти, підтримка як місцевої влади так і центральної, пошук серйозних меценатів, або грантових програм. Сподіваємося, що з часом нам все вдасться і спільними зусиллями Хустський замок стане родзинкою краю. Наразі, ж плануємо проводити культурно-мистецькі заходи, фотовиставки, присвячені замку, а зібрані благодійни кошти витрачати на його відновлення", – додав він.

За перебігом робіт і тим, як перевтілюється історична пам'ятка, можна спостерігати в спеціально створеній активістами групі в соціальній мережі фейсбук.

Вже зараз робота членів ГО "Фойта" дала свої перші плоди – відвідати замок і помилуватися неймовірно гарною панорамою приїжджають все більше туристів. Журналісти prozak.info зустріли навіть цілий автобус з дітьми з табору "Ліхтарик", а також поспілкувалися з туристами з Києва, які наразі відпочивають в Шаяні. "Ми вже кілька років поспіль приїжджаємо на Закарпаття у відпустку, але на замок піднялися вперше. Раніше нам не радили йти, казали, що тут все заросло. Тепер тут дуже гарно – ми вже годину сидимо на лавці і любуємося краєвидом," – розповідають вони. 

Довідково про причини руйнування конструкцій:
Влітку 1766 р. над Хустом пронеслася буря і блискавка в трьох містах вдарила в будови Хустського замку. Одна з них влучила в порохову вежу, дерев'яні дахи замкових будівель охопило полум'я. 
Пізніше на території замку розпочалися ремонтні роботи, але відновити його було вже неможливо, і він почав занепадати. Руїни стали джерелом дешевого будівельного матеріалу. 10 серпня 1799 року римо-католицькій общині надано державний дозвіл на завезення будівельного матеріалу із східної частини замку для зведення нового костьолу в місті, а також перенесення у цей храм дзвону годинника із замкової Годинникової вежі.

До слова, в червні цього року біля підніжжя Хустського замку відбулася церемонія відкриття та освячення меморіальної дошки видатному угорському поету, публіцисту, автору угорського національного гімну Ференцу Келчеї. 

Такої честі митець заслужив у хустян за написаний ним вірш про Хустський замок «В мури твої непривітні я, Хустський замку, вдивлявся», що став відомим на весь світ. Ініціатором події стала угорська громада міста. Участь у мистецькому заході взяли не тільки хустяни, гості з Вишкова та Берегова, але й Генеральний Консул Угорщини в Берегові Андре Саліпскі.

Як можна долучитися до хорошої справи та допомогти привести до ладу Хустський замок?

Ось, що пишуть активісти на нещодавно створеному сайті:
"Фортецю, а точніше те, що від неї залишилось, потрібно рятувати. Не завтра і не післязавтра. Уже вчора. На це потрібні кошти. За останні роки видно швидкі темпи руйнування мурів. Природні умови, людський фактор, недбалість окремих структур, щоденні зволікання лише збільшують суму коштів, яку буде витрачено. Якщо ви маєте бажання допомогти відродитися Хустському замку, ви маєте декілька варіантів:

1. Долучитися до волонтерів ініціативної групи і власноруч спробувати внести свій вклад в упорядкуванні руїн.
2. Перерахувати кошти на картковий рахунок і отримати звіт, на які саме потреби були витрачені пожертвувані вами кошти. Найщедріших благодійників буде відзначено на сторінці фортеці.
3. Ви можете допомогти ініціативній групі, надавши їм розхідні матеріали. Наразі актуальними матеріалами є бензин, мастило, ланцюги для бензопил, фрези для косарок, а також самі пили та косарки.
4. Ви можете передати кошти власноруч. В цьому випадку буде зроблено фото благодійника з грошами і викладено на сторінці фортеці."

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com