Чи потрібен Ужгороду новий архітектурний символ
З якогось дива в Ужгороді виникла ідея створити новий архітектурний символ міста у вигляді вежі
Цю ідею запропонував дипломат Ален Панов.
«Наше місто має поважний вік, але разом з тим не має того символу, за наявністю якого у Європі прийнято вважати населений пункт самодостатнім містом. Ним завжди була вартова міська вежа з дзвонами і годинником. Ця споруда символізувала міську комуну із самоврядністю і власним магістратом. Ужгород, хоч і наділений тисячолітньою історією, але такого символу досі не має. До ХІХ ст. місто було або у приватній власності, або у власності корони, фактично без міської самоврядності. Лише із середини ХІХ ст. місто вперше отримало право утворювати міську раду, з того часу і стартували зачатки міського самоуправління, які прийнято називати Магдебурзьким правом», - пояснив свою ідею Панов.
І додає таке твердження: «І є така думка, що поки Ужгород немає власного міського символу, він не є містом у тому розумінні цього слова, яке відображає усі можливості і переваги самоврядності».
«У мене виникла ідея відтворити вежу у притаманному таким спорудам середньовічному стилі. Ми з родиною дамо можливість зробити це на Замковій горі, на власній земельній ділянці у маєтку кінця ХVIIIстоліття «Вілла П», що має у розпорядженні відповідну до задуму територію, - повідомив Ален Панов. - Сьогодні ми перебуваємо на етапі творчого осмислення та консультації зі спеціалістами, як зарубіжними, так і вітчизняними. Відвідав більшу частину міст півночі Франції і Бельгії де бефруа як вежовий комплекс визнаний світовою спадщиною ЮНЕСКО. Там пробую надихнутися філософією та енергетикою справжнього історичного міського життя у всіх притаманних йому проявах. Разом з тим розглядаємо і інші варіанти – зокрема вежу ратуші у Відні».
За словами Алена Панова, наразі розглядаються дві основні стильові лінії. Перша – неоготика. На її користь той аргумент, що історична реконструкція сягає XIV-XVстоліття, а Європа має багато гарних прикладів цього і попередніх часів саме у готичному стилі. А також це добре компонуватиме у ансамблі з Ужгородським замком.
Другий варіант – необароко/неокласицизм. Цей напрям більше тяжіє до вигляду тієї частини міста, його серця, де планується спорудження вежі.
Термін реалізації проекту – від 5 до 7 років.
Ідея не погана. Можна не сумніватися, що проект буде гарним і, можливо, колись таки стане символом.
Що на сьогодні є архітектурним символом Ужгорода. Яку будівлю найбільше зображують на фото? Це кафедральний собор на Замковій. Чи мають шанс сучасні будівлі стати символом? В принципі, час від часу Ужгород почали асоціювати із новим залізничним вокзалом та будівлею "Апріорі" на площі Театральна.
Але ми вже розповідали про те, що будь які сучасні будівлі не несуть аури історичності. Вони не вражають духовно і можуть бути цінними виключно в архітектурній креативності. Чи вдасться Панову реалізувати проект і наскільки він буде успішним, щоб потім стати символом міста і асоціюватися з Ужгородом - покаже час.
Генріх Розман для Prozak.info