image

Куди діваються туристичні гроші в Закарпатті

Влада в Закарпатті хизується ростом туристичного збору, хоча він катастрофічно низький

Прес-служба Закарпатської ОДА радісно повідомляє, що туристичний збір в Закарпатті за січень-лютий виріс на 75% відповідно до аналогічного періоду минулого року і становив 379 тисяч грн.

«Найбільші суми туристичного збору надійшли до бюджету  Свалявщини – 95 тисяч гривень, на  Берегівщині  – 40 тисяч гривень та у Виноградівському районі – 33 тисячі гривень. Водночас практично всі райони краю показали ріст цього показника.
Крім цього зросла і кількість туристів, які відвідали Закарпатську область. В січні край відвідало на 25% більше туристів, ніж в перший місяць минулого року.
Таку позитивну динаміку в управлінні пояснюють більшою практичністю Програми розвитку туризму і курортів, яка реалізовується в області, підтримкою галузі обласним бюджетом та зростанням уваги внутрішніх туристів до Закарпатської області», - йдеться в повідомленні прес-служби ОДА.

А тепер лише коротка репліка. За два місяці весь туристично-курортний комплекс Свалявщини дав до бюджету 95 тисяч грн.. Це багато десятків оздоровниць, готелів, рекреаційно-туристичних центрів дають за два місяці в бюджет 90 тисяч грн. (в еквіваленті 3 тисячі доларів)? І влада від цього радіє? Та це кілька вечерь у ресторані одного багатого київського туриста!

 

Варто дещо нагадати. Стаття 415 Податкового кодексу каже: "Платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної та міської рад про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов'язанням залишити місце перебування в зазначений строк".

У статті встановлено також максимально і мінімально можливі ставки збору. Вони, згідно із законом, коливаються у ме¬жах 0,5-3 % від загальної оплати.

Щодо тих, хто здає кімнати у приватному секторі, то вони повинні укласти договір з органом місцевого самоврядування, де буде вказано кількість орендованих місць. Людині, яка внесла кошти, видають квитанцію. Ці гроші мають акумулюватися на спецрахунках, потім перераховуються до місцевого бюджету кожного місяця авансовими платежами.

А тепер скажіть, хтось може сказати, скільки збору дали ті, хто здає житло туристам в приватному секторі? Ті, що здирають з туристів великі гроші, а вдень вимикають їм електрику та газ, щоб не було перевитрат. Влада в Закарпатті взагалі не контролює приватний сектор.

Ось вам кілька цифр: за минулий рік туристичний збір в Закарпатті ( по всій області) склав менше півторамільйона гривень. Це за цілий рік. При цьому, для порівняння, лише місто Львів чи Одеса мають річний туристичний збір на рівні 2,5 млн. грн. Міста, а не області. Тобто, без крупних туристично-рекреаційних комплексів у Карпатах Львівщини чи в примор’ї Одеської області за межами обласного центру.

Хочемо ми цього чи ні, але туризм є єдиною галуззю, яка може приносити Закарпаттю зиск. Промисловості у нам немає і ще трохи грошей може йти,якщо грамотно організувати спец зону в прикордонні. Влада повинна робити акцент на розвитку туризму, розробити дорожню карту і для початку провести тотальний моніторинг всіх закладів, які займаються туризмом  в Закарпатті. А вже потім взяти ці заклади під повний контроль. Включно з приватними туристичними закладами, які дають в казну лише сплату єдиного податку, приховуючи справжні прибутки.

І радіти з туристичних надходжень влада повинна тоді, коли вони складуть основу і туристична галузь стане головною в наповненні бюджету. А зараз радіти з того, що туристичний збір зі всієї туристичної Закарпатської області склав за два місяці стільки, скільки коштує трирічний автомобіль середнього класу, не варто.

Василь Поляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com