image

Москаль може відкрити в Закарпатті другий туристичний фронт

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль задумав грандіозний проект, як оживити туризм на величезній території Закарпаття

Що знають українці про туристичні принади Закарпаття? Говерлу, звичайно, але лізуть туди не всі. Знають Синевірське озеро. Знають водоспад Шипіт. Знають трохи про замки. Дехто знає про Лумшори  і Полонину Руну. Все інше - мажорні винні тури і деяка гастрономія. 

За минулий рік Закарпаття офіційно відвідало півмільйона туристів. Ми радіємо, бо це трохи більше, ніж торік, але для того, щоб туризм став визначальною бюджетоутворюючою галуззю в Закарпатті, цього явно замало.

Що ж гальмує розвиток туризму в Закарпатті? Погана агітація? Недобрий імідж? Зовсім ні. Звичайно, можна говорити про те, що ми недостатньо себе рекламуємо, але головною причиною, через яку туристи не поспішають до нас - катастрофічно погані дороги.

У цьому переконався і голова ОДА Геннадій Москаль. Пригадуєте, як він радів, коли після ремонту дороги до Синевірського озера кількість туристів у цьому напрямку зросла в декілька разів?

І це дійсно так. Погані дроги зупиняють не лише автомобільних туристів відвідувати туристичні принади Закарпаття, але й навіть при санаторіях вже перестали формувати екскурсійні групи для відвідування тих місць, які могли б бути цікавими для гостей.

І ось зараз Москаль оголосив про початок грандіозного проекту з ремонту доріг у неймовірно гарному місці Закарпаття  - Усть-Чорнянському кущі.

"Усі дороги, які ми відремонтували суцільним асфальтним покриттям, витримали сувору зиму, тому продовжимо такий же ремонт і цього року, – заявив голова Закарпатської ОДА на нараді в Усть-Чорній, куди зібралися керівники Облавтодору, Служби автомобільних доріг, підрядні організації, водники, голови сільрад, керівники Тячівського району та обласні депутати від Тячівщини. – Проектно-кошторисна документація на ремонт готова ще з минулого року, джерела фінансування визначені – це Державний фонд регіонального розвитку, районний та сільські бюджети, а також надходження від митного експерименту. Всього має бути зроблено понад 30 кілометрів  доріг від Красної до Німецької Мокрої із заїздом у Лопухово.
Сільради підпишуть договори із підрядниками і до початку фінансування з Державного бюджету дадуть свої кошти. Для масштабного ремонту доріг за півтора місяці на Тячівщині відкриють новий асфальтний завод, зараз підшуковуємо майданчик, куди завезуть обладнання. Роботи почнуться після Великодня, при цьому підрядні організації будуть рухатися назустріч одна одній із Німецької Мокрої та Красної. До фестивалю «Закарпатська свальба» у вересні дорога має бути повністю зроблена. Усть-Чорнянський кущ дотепер був одним із найдепресивніших на Закарпатті в плані дорожнього покриття. Сюди десятиліттями не заїжджали керівники області, не кажучи вже про посадовців вищої ланки. Вже цього року завдяки новим дорогам дамо цим колись тупиковим селам потужного економічного розвитку".

Ідея просто чудова. Ще в радянські часи тут стрімко розвивався туризм. Чого вартувала знаменита турбаза "Ялинка" в Усть-Чорній. тут досі є гірськолижні витяги. Цей регіон неймовірно цікавий в туристичному плані. 

По-перше, тут варто реалізувати проект з побудови сучасного гірськолижного курорту. Всі можливості для цього є. 

По-друге, тут є унікальні села, у яких проживало німецьке населення. Деякі традиції збереглися. Австрія та Німеччина час від часу допомагає на гуманітарному рівні підтримувати ці традиції. Але можна розробити цілу програму реанімації німецьких традицій, влаштувати фольклорно-гастрономічний німецький фестиваль, відповідні музеї. Впевнений - це можна зробити за німецькі гранти.

По-третє, тут була унікальна мала залізниця. Звичайно, що відновити її повністю не вдасться, бо це дуже витратний проект, але зробити хоча б прогулянковий туристичний маршрут можна.

По-четверте: тут можна зробити розгалужену мережу піших та велосипедних маршрутів, бо місця тут неймовірно гарні.

Одним словом, це дуже перспективний для туристичного розвитку регіон і сюди можна вкладати кошти. Але є одна проблема. Дороги, звичайно, зроблять. Однак зовсім немає гарантії, що вони вистоять так довго, як вистояла дорога до Синевира. Справа в тому, що саме ці дороги активно експлуатують громіздкі лісовози. 

Тому, коли Геннадій Москаль буде збирати чиновників від туризму та економіки, то йому потрібно також буде вирішувати питання транспортування деревини. Щоб вирішити це питання, то потрібно або контроль над вагою, або розробити для лісовозів альтернативні шляхи. Інакше діла не буде і всі гроші, які підуть на ремонт доріг, просто будь даремно витраченими.

Василь Поляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com