image

На одного мешканця Закарпаття припадає один турист. Чи це багато?

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль нещодавно озвучив доволі цікаву цифру - минулого року Закарпаття відвідало понад мільйон туристів. Чи багато це і що має від цього область.

Кількість туристів у Закарпатті виросла на 20% і область за минулий рік відвідало понад мільйон гостей. Тобто, стільки ж, скільки в Закарпатті мешканців. 

Варто зауважити, що у Світі регіони можуть легко жити виключно завдяки туризму, якщо там на одного мешканця припадає від двох і більше туристів. До речі, чим регіон менший за територією, тим більше виникає певних конфліктів. Більшість мешканців таких регіонів, які зайняті в туристичному бізнесі, добре розуміють, що потрібно йти на певні жертви в плані спокою і традицій, бо туристичні надходження добре годують. Однак старше покоління прагне більш спокійного життя і вимагає від влади закривати туристичні "шумні" заклади. Влада ж стоїть на боці тих, хто тримає туристичну мережу, бо це величезні надходження в бюджет.

А які надходження маємо ми? Закарпаттю повезло з тим, що у нас фактично всесезонний туризм - до нас можна їздити в будь яку пору року, хоча у весняно-осіннє міжсезоння кількість туристів таки зменшується. Так от, у міжсезоння туристичні надходження до бюджету становлять всього близько 150-250 тисяч гривень щомісяця. У "високий" сезон близько 300-350 тисяч. А тепер уявіть собі, що кожен турист на день залишає в Закарпатті близько 500 грн. Або щоб краще зрозуміти, то варто не рахувати поденно, а просто порахувати, що кожен турист, який приїхав в Закарпаття потратив на це певну суму грошей. Навіть якщо це буде 100 гривень, то від туристів в Закарпатті залишилося 100 мільйонів гривень. Але ми ж розуміємо, що кожен з цих туристів залишив тут в середньому 1000 гривень. Тобто, в області осіли понад мільярд гривень від туристів. А бюджет отримав від туристичних надходжень за рік близько 3 мільйонів гривень.  Це мізер.

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль розуміє деякі речі щодо туризму. Він розуміє, що потрібно будувати дороги до туристичних об'єктів. Розуміє, що потрібно піарити регіон, розвивати мережу фестивалів. Це все добре. Але чи розуміє він те, як можна нарешті "узаконити" туризм в Закарпатті. Чому деякі приватні садиби змушені платити хоча б  єдиний податок за свою діяльність у той час, як більшість приватників взагалі не зареєстровані приватними підприємцями, а при цьому надають різні туристичні послуги щодо, принаймні, оренди приміщень для туристів та супутніх послуг.

Чи здатна влада провести моніторинг всіх об'єктів, які надають туристичні послуги? І чи може вивести якісь середні цифри потенційних туристичних надходжень і зробити туризм плановим. Тільки зробивши туризм плановим і передбаченим, тримаючи його під певним контролем, можна зробити цю галузь домінуючою. Тобто, такою, яка буде приносити області найбільші фінансові надходження. Наразі ж туризм в бюджет області приносить дуже мало. Значно менше, ніж потрібно вкладати в розвиток туристичної інфраструктури. Одним словом, є над чим працювати.

Василь Поляк для Prozak.info

 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com