image

Незаслужено призабутий зоомузей УжНУ

У Зоологіному музеї Ужгородського університету можна побачити понад 5 тисяч експонатів.

Прогулюючись центральною частиною міста Ужгорода туристам традиційно показують одну з головних принад нашого міста - середньовічний замок. Дуже рідко екскурсоводи пропонують оглянути унікальний музей зоології, який розташований буквально у кількох кроках від замкової гори.

Потрапити до нього дуже просто: від Ужгородської фортеці потрібно звернути вниз по вулиці Замковій і Ви одразу побачите перед собою споруду колишнього Василіанського монастиря.

Зводити будівлю почали ще у 1911році за проектом ужгородського архітектора Ернева Кореша.  Як зазначає у своїй книзі «Ужгород відомий і невідомий» історик Йосип Кобаль,  до Першої світової це була найвища будівля Ужгорода.

Зараз тут розташовується фізичний факультет УжНУ, а на четвертому поверсі знаходиться унікальний Зоологічний музей України. Розрахований він перш за все на студентів та викладачів університету, школярів, а також його двері відкриті для всіх бажаючих побачити екзотичних тварин впритул.

Внутрішній інтер'єр будівлі та сходи, які ведуть на четвертий поверх.

Зоологічний музей  був створений у грудні 1945 року при біологічному факультеті УжНУ з метою вдосконалення і розширення його навчальної та науково-дослідної бази. 1946 року до штату перших працівників музею був прийнятий метр закарпатського живопису Йосип Бокшай – майбутній заслужений художник України. Протягом 4 місяців перебування на посаді наукового співробітника музею він виконував роботи по художньому оформленні експозицій.

Для створення чучел коней на зйомках італійсько-радянського кінофільму «Битва під Ватерлоо» Міністерством культури СРСР запросили саме таксидерміста Юрія Матилешка,  який працював у музеї понад 40 років.

«Експонати музею поповнювались при здійсненні спеціальних експедицій, а також  велику частину експозицій дарували інші музеї з усіх куточків СРСР. Для ужгородців та гостей міста це єдине місце, де можна ознайомитись з фауною Закарпаття та світу в цілому. Адже в Ужгороді немає зоопарку чи місцевого цирку, який так обожнюють діти!», - розповідає працівник зоомузею Арпад Крон. 

На даний момент у музеї знаходиться понад 5 тисяч виставкових експонатів з усіх континентів світу та Карпатського регіону. У залі ссавців особливу увагу привертає зебра з Африки. А поруч з зеброю розмістили і слона, якому скоріш за все було близько двох років на момент створення опудала. 

З поміж гризунів експозиції до екзотів можна віднести білку-летягу. Між її передніми та задніми кінцівками є вкрита хутром перетинка, яка дозволяє летязі планерувати з дерева на дерево.

Одним з експонатів музею є Бенгальський тигр, хвіст якого взагалі без шерсті. Це пов’язано з тим, що тварина, коли відчуває наближення смерті, починає гризти свого хвоста. Занедужавши, він також почав відгризати хвіст і згодом помер і став експонатом музею.

Окремої уваги заслуговує унікальна колекція чучел хижих птахів та сов, яка була зібрана та виготовлена на початку ХХ століття відомим орнітологом Закарпаття Олександром Грабарем. Чудова робота митця дозволяє і сьогодні споглядати на опудала, які збереглись у прекрасному стані й існуватимуть ще не одне покоління.

Може виникнути логічне питання, чому зоологічний музей знаходиться на фізичному факультеті. Справа в тому, що свого часу керівництво університету затіяло такий собі обмін факультетами. Раніше в цьому приміщенні був біологічний факультет, а фізики знаходилися в приміщенні внизу вулиці.

Коли міняли факультети, то була думка перенести і музей. Однак згодом виявилося, що рідкісні експонати могли не витримати такого «переселення», тому вирішили музей залишити і тепер він на фізичному факультеті.

Ужгородці та гості міста  мають нагоду подивитися на унікальні експонати. Якщо Ви маєте бажання, то можете попередньо замовити безкоштовне відвідування музею заздалегідь за телефоном (0312) 61-66-50. Експозиції можна оглядати кожного дня, крім вихіднх. Працівники музею запрошують до себе в гості та пропонують приєднатись до співпраці. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com