image

Палац графів Шенборнів внесуть в реєстр нерухомих пам’яток України

Закарпатський окружний адміністративний суд зобов’язав виконавчий комітет Чинадіївської селищної ради виготовити облікову документацію для палацу графів Шенборнів. Це потрібно для того, щоб занести будівлю до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Позов до суду подала Мукачівська окружна прокуратура Закарпатської області після перевірки того, як в Чинадіївській громаді охороняють культурну спадщину. Виявилося, що палац графів Шенборнів не має облікової документації. Його взяли під охорону ще в Радянському Союзі, однак будівля досі не занесена Державного реєстру нерухомих пам’яток України (далі – реєстр нерухомих пам’яток). Така бездіяльність порушує інтереси держави, вважала прокуратура в своєму позові.

Як зазначила суддя Зоя Плеханова, об’єкт культурної спадщини має бути зареєстрований в цьому реєстрі як пам’ятка національного чи місцевого значення. Але спочатку для історичної будівлі потрібно виготовити облікову документацію, де вказують історико-культурну цінність об’єкта, етапи розвитку, різні характеристики та дані досліджень.

Це повинен зробити виконавчий комітет Чинадіївської селищної ради, а потім подати пропозицію про занесення пам’ятки у відповідні установи. Натомість теперішня пасивна позиція селищної ради, на думку судді, не сприяє ані збереженню, ані захисту палацу.

Палац графів Шенборнів побудований в кінці XIX століття, його власником був австрійський державний діяч граф Фрідріх Шенборн. Ще з 1946 року тут розміщений клінічний санаторій «Карпати», який є дочірнім підприємством ЗАТ «Укрпрофоздоровниця». Між ним та управлінням культури Закарпатської ОДА укладена охоронна угода на будівлю, яка буде чинною до 2055 року.

І хоча «Укрпрофоздоровниця» повинна дбати про палац та вкладати в нього кошти, однак, за словами голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова, це «за останні 15 років жодним чином не відбувалося». Як зазначили в сюжеті «21 channel», тут потрібно відремонтувати покрівлю, сходи, реконструювати вікна. У 2022 році проєкт реставрації комплексу хочуть подати на конкурс об’єктів національної програми «Велика реставрація».

Наші гроші

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com