image

Щоденник експедиції Ukraїner в Закарпатті: базар на коліях унікальної вузькоколійки (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Експедиція Ukraїner продовжує досліджувати Закарпаття і цього разу учасники експедиції відвідали унікальну Боржавську вузькоколійку.

Як відомо, Боржа́вська вузькоколі́йна залізни́ця Виноградів — Хмільник — Іршава у народі ще має назву «А́нця Ку́шницька» і це одна з діючих вузькоколійних залізниць в Україні, в межах Виноградівського, Берегівського та Іршавського районів Закарпатської області.

Перша черга Боржавської вузькоколійки введена в експлуатацію 23 грудня 1908 року. Залізниця використовувалась передусім для перевезення деревини з гірських масивів Полонина Боржава і Великий Діл в Закарпатську низовину для подальшого транспортування та переробки.

Головна вітка пролягла вздовж річки Боржави, що й дало назву залізниці. У верхів'ях річки колія розгалужувалась на кілька віток, які вели до віддалених гірських лісорозробок. Нині в експлуатації залишається вітка Виноградів — Хмільник — Іршава, а також Берегове — Хмільник. Залізницю використовували і далі використовують не лише для перевезення вантажів (зокрема лісу), але й для пасажирських перевезень. Пасажирські потяги складаються з локомотива і декількох (1—4) вагончиків. У кожному селі, через яке проходить залізниця, споруджені невеликі станції. На сьогодні регулярні пасажирські перевезення здійснюються між містами Виноградів та Іршава.

Читайте також: Як врятувати вузькоколійки Закарпаття

Як повідомляє наш кореспондент Траян Мустяце, який є учасником експедиції Ukraїner, тільки завдяки активістам вузькоколійка ще не знищена. «Були спроби порізати вагони на металобрухт, однак активісти не дали цього зробити. Окрім того, там ще є старі польські вагони і Польща просила віддати ці вагони, однак активісти не дозволили зробити і це. Вузькоколійка ще живе, однак вона потребує невідкладної допомоги», - розповідає Траян Мустяце.

Читайте також:  Усть-Чорнянська вузькоколійка за рік до смерті. Унікальне відео та фото

Але найбільше, що вразило членів експедиції, так це базар на коліях вузькоколійки. «Лотки з товаром люди ставлять на самих коліях. Коли їде потяг, то люди чемно забирають лотки і як лише той проїжджає, то розкладають все це знову», - розповідає Траян.

Дивіться також фоторепортажі нашого кореспондента Траяна Мустяце з експедиції Ukraїner з:

циганського табору на Березнянщині

з туристичного притулку "Явірник" та ферми гуцульських коників

Селиської сироварні та еко-ферми "Зелений гай"

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com