image

Туристичні принади Закарпаття: водоспад Шипіт

Наразі туризм в Закарпатті є однією з потенційних галузей щодо надходжень в бюджет. Ми вирішили розпочати невеличкі дослідження найбільш привабливих закарпатських об’єктів для туристів, щоб вияснити, в якій мірі вони використовуються з метою туристичних бюджетних надходжень.

Водоспад Шипіт

За 10 км від залізничної станції Воловець та за 6 км від села Пилипець, Міжгірського р-ну, Закарпатської області на річці Пилипець (притока Репинки, басейн Тиси) у межах полонини Боржава, біля підніжжя гір Великий Верх (1599 м) та Гимба (1497м) численними мальовничими каскадами спадає вниз 14-метровий водоспад Шипіт.

Утворився водоспад внаслідок розмивання гірської породи потоком Пилипця, який знайшов вихід своїм водам в глибокій ущелині. Назва “Шипіт” походить від слова “шепіт”, тому що навіть здалеку чути відголос спадаючої води, який нагадує шепотіння.

Наразі, щоб доїхати до водоспаду, потрібно добряче понервувати. Дороги як з боку Волівця, так і з боку Міжгір’я дуже пошкоджені. Іноді проїхати можна лише по узбіччю.

Частина села Пилипець, яка ближче прилягає до водоспаду, останнім часом розбудовується. Скрізь будуються або нові будинки, або ремонтуються старі і все робиться для прийому туристів.

Місцеве населення вже потроху починає думати, як використати туристичну принаду для поповнення власного бюджету. Ті, хто не має змоги приймати у себе туристів, намагаються хоча б продавати туристам бринзу, вино, ягоди та гриби.

До самого водоспаду можна пройти лише через спеціальну прохідну, заплативши гроші. «Дорослий» квиток коштує 15 гривень, а «дитячий» (до 16 років) – 10 гривень. На прохідній нам видали чеки. Тут таки поруч можна купити сувенірну продукцію.

Державне підприємство «Міжгірське лісове господарство» вивісило ось такий прайс-лист. Цікаво, що в ньому «кінні повозки» віднесені в розділ «легкові автомобілі» і сплачують 10 грн за годину парковки:

Вже на території доволі все впорядковано і чисто, стоять контейнери для сміття, хоча вбиральна могла б бути і більш сучасною та чистою.

Вздовж потічка дорогою до водоспаду стоять торговці. Окрім того, що вони смажать картоплю та шашлики для туристів, тут можна придбати сири, вино, сушені та мариновані гриби, ягоди та іншу продукцію.

Ущелина, де знаходиться водограй дуже мальовнича, оточена буковими лісами та віковічними смереками. Біля самого водоспаду туристи охоче фотографуються, дехто піднімається для фотографування стежкою над водоспадом.

Поруч з водоспадом є велика галявина, яка стала популярною для щорічних зібрань хіпі та інших неформальних угрупувань з багатьох країн ще з 1993 р. Кульмінацією цих неформальних зібрань є свято Івана Купала, коли посеред галявини розпалюється величезна ватра.

На галявині над водоспадом вже зараз починають збиратися неформали:

За 300 м від водоспаду розташований гірськолижний витяг «Боржавські полонини». Довжина спуску 1500 м, перепад висот – 402 м . Поруч з підйомником побудовано сучасні готелі та ресторани.

Більше фото дивіться на Сторінці Prozak.info у фейсбук.

Наша оцінка:

Привабливість об’єкту для туристів – сім балів з десяти. Місце фактично приваблює круглий рік.

Логістика, якість дороги: три з десяти. Можна добиратися прохідними автобусами між Воловцем та Міжгір’ям, приватне таксі з Воловця, або Міжгір’я. Стан дорожного покриття – поганий.

Інфраструктура – сім з десяти. Багато місць для проживання як в приватному секторі, так і в готелях. Є заклади харчування, магазинчики. Хороші можливості для дозвілля, прокат квадроциклів, катання на конях, тощо.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com