image

Місія “мама” - Місія “жінка”. Як уникнути дисбалансу та досягти своєї гармонії ролей, розповідає закарпатський лікар

Народження дитини — це один із найбільш особливих моментів у житті кожної пари. Адже Ваш малюк — це найдорожча людина, котра з'явилася на світ, як підтвердження Вашої любові та Вашої зрілості як подружжя. Дитина робить Ваше життя максимально наповненим сенсом, дарує нові відкриття та можливості.

Разом з тим, народження дитини суттєво змінює звичний спосіб життя пари та впливає на стосунки жінки та чоловіка. Адже, якщо до народження малюка, Ви були закоханою парою, то після — Ви вже батьки. Це серйозний статус, який додає чимало обов'язків. Проте не варто вважати, що тепер Ви лише батьки дитини, адже Ви й досі, в першу чергу пара — двоє людей, котрі кохають один одного.

І пам'ятати про це дуже важливо, особливо у щоденних клопотах. Аби не загрузнути у побутових дрібницях потрібно інколи нагадувати собі, що до народження малюка Ви були чоловіком та жінкою і досі залишаєтеся ними, попри те, що Ви тепер ще й мама і тато.

Як впливає народження дитини на відносини із чоловіком

У перший час після пологів, жінка абсолютно зосереджена на новонародженому малюкові, і все, що не стосується дитини, автоматично відходить на другий, а то й десятий план. Жінка відчуває відповідальність за немовля, що цілком природно, це інстинкт — піклуватися про свою дитину. Але варто пам'ятати, що батько дитини поруч і, він теж має безпосереднє відношення до малюка, а окрім того, почуття до його мами. Тож не варто відштовхувати чоловіка. Йому потрібна Ваша увага, він може відчувати себе непотрібним, покинутим, коли його дружина не має для нього часу, ніжності та уваги.

Непорозуміння, які виникають у парі, в перші місяці після народження дитини можуть стосуватися також і інтимних стосунків — відразу після пологів кохатися не дозволяють лікарі, а пізніше на це не вистачає сил і часу. Адже хронічна втома у перші місяці після народження дитини зустрічається у багатьох жінок.

Але, попри усі складнощі та турботи перших років материнства, жінкам все ж таки хочеться бути власне жінками, а не лише мамусями діток. Тому, якщо Ви усвідомлюєте, що після народження дитини, стосунки з чоловіком змінилися у гірший бік, варто зупинитися і подумати, як можна виправити цю ситуацію. Універсальних рішень, котрі підійдуть усім парам та у всіх ситуаціях, звичайно не існує. Проте приблизний алгоритм дій може виглядати наступним чином.

Відверта розмова та визначення пріоритетів

Для початку варто поговорити з чоловіком, запитати його чи йому комфортно, чого йому би хотілося і дізнатися про його бачення стосовно того, як надалі житиме Ваша сім'я. Проговорювати потенційні конфліктні ситуації та озвучувати потреби кожного члена сім'ї у коректній та доброзичливій формі — це дуже корисно і є запорукою того, що приховані образи не будуть збиратися наче велика снігова куля і не виллються пізніше грандіозним скандалом.

Окрім прийняття спільних рішень, чимало кроків жінка може прийняти цілком автономно.

У першу чергу необхідно розставити пріоритети і суворо ранжувати справи по важливості саме для Вашої сім'ї. Звичайно потреби малюка — це першочергові завдання, які не обговорюються, а от домашні справи і всілякий побутовий функціонал потребують перегляду — що справді важливо, а що ми за звичкою, тільки вважаємо дуже важливим. Так, наводити лад у домі — це звичайно потрібно, проте, приділити увагу чоловікові — це важливіше. Краще десь щось не прибирати чи не приготувати супер-вечерю, замінивши її на просту в приготуванні страву, яка займає мінімум часу, аніж відсунути чоловіка на останнє місце у вашому розпорядку дня.

Насправді список домашніх справ можна частково делегувати чоловікові, таким чином у Вас звільниться трішки часу, а чоловік зможе оцінити масштаби роботи, яку виконує жінка, котра “сидить вдома з дитиною”.

У цій ситуації дуже важливо пам'ятати, що чоловіки не читають думок і, якщо Вам потрібна допомога — про це варто попросити. Не потрібно театрально бідкатися на тему, як же ж Ви втомилися, якщо мета цих жалісливих слів лише уповноважити чоловіка помити посуд. Краще прямо попросити про це, чоловік навряд чи здогадається сам, а на пряме прохання швидше відповість згодою. Також не варто дорікати чоловікові, тим що він мало Вам допомагає (делегуйте йому частину роботи, говорячи прямо, без жодних загадок та натяків) та критикувати його за дрібні промахи. Краще робити навпаки, подякувавши чоловікові за допомогу, Ви отримаєте її і наступного разу і, можливо навіть без прохань чи нагадувань.

Насамперед не слід забувати молодій мамі про свою кар’єру,яку вона будувала до декретної відпустки і яка перервалась з її настанням. Багато чоловіків не розуміють навіщо це, жінкам і тому починаються конфлікти в сім’ї. Жінка прагне вийти з декретної відпустки і реалізувати себе в житті як молода мама і звичайно в першу чергу як, жінка, а чоловіки заперечують цей факт і вважають, що «Батько оберігає свою сім’ю і забезпечує її матеріально, а мама виховує дітей і дарує щастя своєму чоловікові» — так ці слова знають всі, але працювати повинні обоє батьків ,так як щастя і добробут їхньої дитини залежить від них.

Догляд за малюком цілком під силу таткові

Інколи батько має бажання доглядати за малечею, але жінка надто турбуючись не дозволяє цього, їй здається, що чоловік може не впоратися. Так чинити в жодному разі не варто. Ви вийшли заміж за чудового чоловіка, який успішно вирішує усі завдання, котрі виникають, то ж у Вас не повинно бути сумнівів у тому, що Ваш чоловік зуміє змінити дитині підгузка. Залиште батька наодинці із дитиною і Ви відкриєте для себе нові грані чоловіка, якого Ви обрали. Він може виявитися надзвичайно дбайливим татусем, а Ви й не довідаєтеся про це, якщо не спробуєте. Врешті, Ви нічим не ризикуєте. Насправді кожен чоловік може розібратися з конструкцією підгузка і питанням з якого ж боку належить його одягати.

Молодий тато, який розпочинає знайомство з малюком з періоду новонародженості розуміє, що це не просто малюк це його найрідніша половинка серця, яка в майбутньому скаже «татку». Чоловіки інколи просто не хочуть сидіти з дітьми і вислови «я на роботі», «у мене звіти», чи «болить голова», це звичайні відмовки дружині. Таким чином, розділивши питання догляду за дитиною та побутові справи з чоловіком, Ви вивільните час для себе і для стосунків з Вашим чоловіком.

Враховуючи, що звичні способи спільного дозвілля батькам маленької дитини не завжди доступні (нічний клуб чи екстремальний гірський маршрут наприклад), потрібно шукати альтернативні можливості — разом подивитися фільм, після того як малюк заснув, прогулятися чи влаштувати домашню романтичну вечерю — це прості та доступні варіанти побути наодинці та відновити Ваші стосунки, як закоханої пари.

Особистий простір мами – запорука щастя усієї сім’ї

Також варто пам'ятати, що окрім ролей мама та дружина, існують ще Ваші потреби та Ваш особистий простір, реалізація яких дає ресурс для успіху усіх інших Ваших амплуа. Жінка, котра відпочила, прийняла ванну та випила горнятко кави у спокої та жінка, котра бере на себе одноосібну відповідальність за догляд дитини та побут — це дві зовсім різні особи. Тому, любіть себе, дозволяйте собі бути неідеальною, намагайтеся створити для себе максимальний комфорт у наявних умовах, підтримуйте свої соціальні контакти, особисті зацікавлення та хобі. Це дозволить Вам насолоджуватися материнством та, навіть у декретній відпустці, реалізовувати себе як жінку, а не лише як маму.

Ольга Ухаль

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com