image

ProZak у психолога: Трудоголізм як спосіб втечі

 

 Криза змушує кожного з нас звертати увагу на свої прибутки й, за можливості, працювати більше. Однак не завжди спонукою до роботи є гроші. Існує категорія людей, які працюють заради самої роботи — трудоголіки. І це, на жаль, далеко не той випадок, котрий розуміють під крилатою фразою: “Оберіть собі роботу до душі, і вам не доведеться працювати”. 

Трудоголіки працюють, працюють і працюють... Вони пояснюють це бажання у найрізноманітніший спосіб, але не здатні зізнатися собі й оточенню, що насправді тікають від себе чи від реальності, в якій існують. Це приклад невротичної поведінки, яку складно подолати. Про спосіб життя трудоголіків, а також потребу відпочинку принаймні двічі у році ми спілкувалися  з практичним психологом Наталією Братасюк

Читайте також:  ProZak у психолога: Що приховує в собі шопінгоманія

ProZak у психолога: Соціально активні жінки й фемінізм

ProZak у психолога: Що таке інфантильність у чоловіків

ProZak у психолога: Що дає нам шлюб

ProZak у психолога: Як розпізнати любов і лібідо

ProZak у психолога: Соцмережі й реальне життя

ProZak у психолога: Чи треба себе розуміти

Робота втручається у сімейні стосунки

Трудоголізм — це спосіб втечі від реальності. Питання полягає у тому, від якої ж реальності тікає людина: від сімейної, внутрішньо-психічної? У сім’ї завжди є напруження у стосунках, якого потрібно позбавлятися. Один із таких способів — це трудоголізм. Напруження складно вирішувати між двома, й тоді стосунки утрикутнюються. Один із кутів — це робота.

У трудоголіка завжди є виправдання — дороге життя, економічна криза... Але його поведінка є втечею, бо, як потім виявляється, дітям не потрібно було вже стільки матеріального, скільки потрібно було, звичайну батьківську підтримку, яку свого часу вони недоотримали.

Стереотип успішних і багатих сприяє трудоголізму

Трудоголізм сьогодні культивується, особливо у європейських країнах. Це ж добре багато працювати, не 8 годин, а 14, і хто більше, той краще. До того ж, експлуатується поняття кращості. Всі хочуть стати першими, досягти успіху. Це одна ситуація. Зовсім інше — коли людина насолоджується власне трудовим процесом і без роботи не може жити. Нерідко це можна спостерігати на прикладі пенсіонерів, які хворіють після того, як залишаються вдома. Бо на роботі вони знають, як жити, а вдома не можуть. А на пенсії настає період, коли треба вчитися жити в стосунку з близькими, коли важливі не професійні якості, а людські. Тоді виникає чимало труднощів.

Трудолюб і трудоголік

Трудолюб любить те, що він робить і має задоволення від цього процесу. А трудоголізм — це коли немає потреби проводити так багато часу на роботі, але людина одно працює і шукає привід затриматися довше чи піти на роботу у вихідний.

Для відпочинку потрібно більше, ніж два дні, особливо жінкам

Відсутність вихідних загрожує перевтомою, синдромом хронічної втоми, депресіями, можуть загострюватися хронічні хвороби, виникати агресія до оточення. Щоб людина відпочила й переключилася, їй потрібно більше, ніж два дні. Але хоча би ці два дні потрібно мати для себе й своїх потреб. Тоді й робота буде ефективніша. Для жінок важливо мати один день у тижні для розслаблення. Бо крім роботи, вона ще виконує хатні справи, під час яких теж не відпочиває.

Про ефективний вихідний

Щодвамісяці ми мали би йти у відпустку на 5-7 днів. Дедалі поширенішою стає така теорія. Ефективний вихідний — це коли ви робите те, чого точно не робите у робочі дні. Якщо на роботі сидите в офісі — гуляйте багато, якщо ходите — лежіть на дивані чи на природі.

 

Наталія Братасюк - психолог, перинатальний психолог; психолог за напрямком "психоаналіз" (згідно стандартів Європейської Асоціації Психотерапії (ЄАП) та Української Спілки психотерапевтів(УСП). Персональний сайт Наталії-   www.bratasyuk.com

 

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com