image

Чи становлять небезпеку екології вітряки на Полонині Руна

Зараз в інформаційному просторі жваво обговорюється тема встановлення вітрових електростанцій на Полонині Руна на Перечинщині. Не маю намір вставати на жодну зі сторін і просто спробую пригадати подібні епізоди з досвіду Німеччини.

Є два типи політичних партій, які будують свої програми більше на популізмі, ніж на аналітиці – націоналістичні та екологічні. І часто саме ці істеричні популістські партії здобувають значних перемог, бо популістські лозунги легше сприймаються людьми, які вірять емоціям, а не логіці.

Так було і в Німеччині. Ряд екологічних рухів у 1979 році зареєстрували Партію Зелених, яка у 1993 році стала сформувалася у Союз90-Зелені.

Так от, ця партія починала з істеричних нападок на владу, вимагаючи… будувати вітрові електростанції, які вони вважали найбільш екологічними. Вимоги стосувалися того, щоб держава давала дотації на таку альтернативну енергетику. На хвилі популізму ця партія увійшла до Бундестагу і мала популярність в регіонах.

Однак згодом, популярність цієї партії падала. І знаєте, що було новою хвилею «зелених»? Протести проти вітрової енергетики, бо вітряки, на їх думку вбивають рідкісних птахів.

Зараз у Німеччині ситуація така, що на багатьох готелях вішають таблички «Раді гостям, але окрім «зелених».  

Що насправді коїться у нас на Закарпатті. До нас приїхав потужних інвестор, готовий вкладати кошти у розвиток вітрової енергетики, що на фоні енергокризи було просто прогресивним і рятівним рішенням. Інвестор провів масштабну підготовчу роботу з вивченням рози вітрів, щоб поставити вітряки там, де вони будуть найбільш ефективними. До інших робіт були підключені експерти-екологи, які зрештою винесли своє рішення – станції безпечні для навколишнього середовища. Підключилися до підготовчих робіт і геологи, які вивчили щільність грунтів і твердих порід.

Обговорювалося питання і в громаді, на території якої мали б бути встановлені вітряки, було домовлено, що громада отримає багатомільйонні інвестиції, що для депресивного регіону є вкрай важливим і в плані залучення коштів і в плані отримання електрики. І коли вже все було вивчене і перепровірене інвестор почав роботи.

Аж тут і виник протест вже інших екологів, які вважають себе «екологічнішими» за тих, екологів, які робили висновки для проекту. Піднімається потужна популістська кампанія, яка видає лозунги, а не аргументи і люди починають вірити саме цим лозунгам, ніхто не має наміру досконало вивчити питання.

Більше того, саме ця недоказова екологія в інформаційному просторі займаю величезний сегмент, а  доказова екологія в інформаційному просторі майже не представлена.

Тобто, лозунг «Вітряки знищать нашу екологію і не буде де збирати яфини» є популярним вдесятеро, ніж аргументи, що це неправда. І коли захисники яфин кажуть, що вітряки займуть всю Полонину Руну, то всі в це вірять і ніхто не поцікавиться, що територія полонини 1400 гектарів, а вітряки займають всього 18 гектарів.

Я до чого? Сторона інвестора не вдається до істерик і емоційності, тому й програє в цій інформаційній війні.

Ось відео Генерального директора компанії-інвестора Френдлі Вінд Технолоджі Владислава Єременка, де він дає чіткі відповіді на питання журналістів Суспільного телеканалу. І це відео має всього трохи більше 200 переглядів. А інформаційна істерика опонентів у соцмережах це тисячі і тисячі переглядів. Ось так і формується думка у населення. І це, зрештою, негативно відбивається на рішеннях.

 

Василь Коваль для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com