image

Як кордон стає бізнесом не лише для контрабандистів

Прикордонна смуга, як нічийна територія, стає місцем для незаконного бізнесу

Пропонуємо коментар еколога Генріха Розмана, щодо бізнесу в прикордонній смузі.

Незаконний бізнес на кордоні - це не лише контрабанда. Пригадую, як ми років з десять тому боролися проти незаконного видобутку річкової гальки в прикордонній смузі на річці Тиса. Тоді цей видобуток вівся за прикриттям прикордонників. Всі про це знали, але мало, що могли зробити через тотальне дахування правоохоронців. 

Не діяло навіть те, що ми показували, як через вибирання гальки міняє русло Тиса і Україна фактично втрачала свої території. На жаль, з того часу нічого не помінялося. Гравій з Тиси в прикордонній смузі і досі незаконно вибирають. Чого варте повідомлення у травні 2016-го, коли прикордонники на Тисі виявили три вантажівки та екскаватор, який навантажував ці автівки річковим каменем. Були порушені справи, автомобілі передали поліції і...на цьому все затихло.

Або подібний випадок стався на Хустщині також в прикордонній смузі на Тисі. Прикордонники виявили кілька вантажівок та екскаватор, повідомили поліцейських, але поки ті приїхали, на місце ще раніше прибув власник вантажівок і дав їм команду терміново тікати, тому поліція виявила лише бездіяльний екскаватор. 

Але найбільше дивує те, як наше прикордоння стало місцем незаконних рубок дерев. Історія з масовою вирубкою дерев в українсько-словацькій прикордонній смузі протягом всього 2015 року дуже показова. Навіть Генпрокурор Юрій Луценко давав брифінг з цього приводу. Я знайшов тодішній його виступ з цього приводу:

"Ця справа тягнеться ще з 2015 року. Як стало зрозуміло, всередині 2015 року прикордонний уповноважений Словацької Республіки звернувся до керівництва Чопського прикордонного загону з проханням погодити облаштування лінії державного кордону словацької сторони сейсмічним кабелем і камерами відеоспостереження без проведення вирубки дерев. Під виглядом цих робіт, які не потребували вирубки лісів, зловмисники з української сторони на протяжності 30 км державного кордону вирубили ліс. Що відбулося ви можете побачити на цих фотографіях: просто 30-кілометрова полоса знищеного лісу, під яким ніякого сейсмічного кабелю або відеокамер немає", - наголосив генпрокурор, демонструючи фото вирубленого лісу. Це було зафіксовано, це було заміряно, всі пеньки обраховано, скільки було спиляно. Загальна вартість спиляного лісу сягає 800 тисяч доларів", - розповів Луценко.

З цього приводу більш докладне повідомлення було і від Департаменту захисту економіки Національної поліції України.

"Працівниками Управління захисту економіки (УЗЕ) Національної поліції в Закарпатській області виявлено факти незаконної рубки дерев на території Ужгородського, Перечинського та Великоберезнянського районів Закарпаття, що розташовані на лінії розмежування з Республікою Словаччина. Зокрема встановлено, що на підставі лісорубних квитків, виданих посадовцями державних підприємств лісового господарства, невідомі особи незаконно вирубали і привласнили понад 2,5 тис. кубометрів лісодеревини. У департаменті повідомили, що державі такими діями завдано збитків на суму понад 12 млн грн." 

Загалом, за даними управління, незаконні вирубки здійснювалися впродовж усього 2015 року. Водночас, як повідомили у прес-службі прокуратурі Закарпатської області, наразі в прокуратурі є інформація про вирубування в прикордонній смузі близько 4 тис. кубометрів лісу. 

Згодом за фактом цих вирубок були порушені справи і навіть арештовані офіцери Прикордонної служби.

Буквально днями читав у соцмережах, про те, що активісти вимагали від прокуратури показати документи щодо цих вирубок, однак у прокуратурі повідомляли, що документи... загубилися і лише буквально вчора прокуратура повідомила, що папери знайшлися. Тобто, лише під тиском активістів вдалося цій справі не зійти нанівець. 

І ось зовсім свіже повідомлення від тих таки прикордонників:

"Співробітники Держприкордонслужби у взаємодії з угорськими колегами виявили ознаки порушення режиму державного кордону. Негайно для прикриття та перевірки напрямку були залучені додаткові прикордонні наряди.

У результаті вжитих заходів прикордонники Мукачівського загону на відстані 10 метрів від державного кордону зафіксували факт вирубки 8 дерев. У свою чергу правоохоронці Угорщини повідомили про затримання в безпосередній близькості від кордону свого співвітчизника, який можливо причетний до правопорушення. Наразі встановлено, що 7 дерев порушники встигли перетягнути на територію Угорщини".

Звичайно, мене, як еколога, болить, коли так безсоромно і нагло знищуються та розкрадаються природні ресурси. Але ще більше мене болить як громадянина держави те, чому наш кордон такий неприкритий, що на ньому можна здійснювати подібного роду незаконні дії.

Генріх Розман, еколог, Ужгород

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com