image

З'явився реальний шанс врятувати праліси Закарпаття

Верховна Рада прийняла у першому читанні Закон про охорону українських пралісів 

17 січня Верховна Рада України прийняла у першому читанні Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат №4480.
Це надзвичайно важливий Закон, який допоможе зберегти стародавні українські ліси, де ще не ступала нога людини. Праліси та старовікові ліси – недоторкані ділянки, які існують і розвиваються під впливом природи. Завдяки цьому вони мають високу життєздатність, стійкі до несприятливих впливів, забезпечують надзвичайно важливі екосистемні послуги (регулювання клімату, очищення води, утримання вуглецю, збереження унікального біорізноманіття та виняткових естетичних, екоосвітніх цінностей тощо), котрі не в змозі повноцінно надати господарські ліси. Після знищення пралісів, їх неможливо відтворити. На жаль, праліси та старовікові ліси майже знищено. У Європі їх залишки збереглися лише у Карпатах, на Балканах і північній Росії.
Станом на 01.01.2017 в регіоні українських Карпат усіма проектами й виконавцями виявлено більше 66 тис.га старовікових лісів. Із них більше 48 тис.га пралісів. Обстеження потребує ще близько 35 тис.га. Дані про всі ці ділянки ретельно заносяться на відкриту мапу http://gis-wwf.com.ua/, а ідентифікація відбувається згідно розробленої WWF методики інвентаризації пралісів та старовікових лісів: http://sfmu.org.ua/files/OGF_PF_metodychka_-A5.pdf
Близько 30 тис.га пралісів перебувають у межах природно-заповідних територій та охороняються законом. Частина з них належить до об’єкту всесвітньої спадщини UNESCO «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». Інші ділянки, розташовані у межах лісових господарств, не мають охоронного статусу і, таким чином, можуть бути знищені в процесі господарської діяльності. Прийняття Закону №4480 дозволить зберегти саме ці пралісові ділянки.

Закарпаття знаходиться в центрі Європи, тому тут протягом сотень років ведеться промислова експлуатація лісів. І як у Європі в цілому, із середини XVIII століття площі природних лісів тут скорочуються. У зв’язку з цим цілий ряд вчених-лісознавців розпочали активну роботу із вивчення та охорони залишків дикої природи.
Визначний вклад у цю справу вніс чеський професор Алоїс Златнік, який у 30-х роках минулого століття задокументував найбільші ділянки пралісів на Закарпатті та зініціював створення на їх базі природоохоронних територій. Крім того, у 1932-1936 роках ним тут закладено серію постійних пробних площ, які стали початком фундаментальних лісознавчих досліджень у цій частині Європи.

В даних дослідженнях є спогади про праліси гори Красна, що на сьогодні знаходиться на межі трьох адміністративних районів: із півночі — Міжгірський, із сходу — Тячівський, із південної та західної частини — Хустський райони. Схили гори Красної прилягають до території НПП “Синевир” — Квасовецьке та Вільшанське.

У 2007 році Букові праліси Закарпаття потрапили під охорону ЮНЕСКО. В Україні - це єдина нерукотворна пам'ятка, яку міжнародна організація визнала за необхідне оберігати. Це тисячі гектарів гірської місцевості з багатовіковими деревами. Тепер чекатимемо наступних кроків Верховної Ради.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com